Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Po Horňáckém slavíčkovi se podívejte na hluckého - TADY jsou výsledky a všechna vystoupení na videu, plus fotky... No, a také pár slov :)

Tak, jak to jen vypadá s tím našim zpíváním na Slovácku? Těžko říci, každopádně je to tady lepší než kdekoliv jinde v republice a zatím se zdá, že by tomu tak mohlo být i v budoucnosti. Děti zpívají, i když jich není až tak moc, s každou další třídou je to horší a horší, takže v osmé a deváté třídě nepotkáte ani na Slovácku skoro nikoho - nedivme se pak, že při takové šlahačce už není v ulicích skoro slyšet pěkně zazpívaná písnička, kdeže jsou časy, kdy jel člověk třeba v tento den po slováckých dědinách a potkával skupinky, které pěkně zpívaly.

Tady na stránkách se snažím zpívání podporovat různými způsoby, například i informacemi o "pěvěckých soutěžích" - proto sem dávám také tu včerejší z Hluku, ke které jsem přidal několik svých fotek a samozřejmě videa od Tondy Vrby.

 

... nic si z toho nedělej, maminčina náruč je víc než jakýkoliv mikrofon světa, příště už to určitě vyjde, a za pár let se budeš na touto fotečkou jenom usmívat

 

Samotný pohled do sálu hlucké tvrze byl potěšující. Skoro plný sál, docela dost dětí a rodičů. Navíc v porotě starosta, místostarosta, ředitel ZUŠ, paní knihovnice. Všechno výborní muzikanti nebo zpěváci. Velké díky všem, že zpívání takovým způsobem podporují, dokáží si udělat čas a dávají celé akci i lesk. Moderátorkou a vlastně hlavní organizátorkou byla Kačka Říhová. Jak jinak, dodal bych. Všude stojí všechno na několika málo jedincích, bez nichž bychom byli v lečems ztraceni. Hluk v tom není výjimkou.

Teď bych měl možná napsat pár slov k tomu, co vás zajímá nejvíc - kdo vyhrál, kdo získal "medaile", komu to šlo, a třeba i nešlo. Upřímně řečeno, já bych nejraději navrhl, aby byly udělovány jen první ceny a žádné jiné další. Řada dětí zpívala vyrovnaně a takové druhé a třetí místo by si zasloužilo hned několik dětí. Navíc by neměly být zklamány ani ty děti, kterým třeba zrovna včera vystoupení nevyšlo. O to přece absolutně nejde. Moc si vážím každého rodiče, který své dítě přivedl bez ohledu na to, jak zazpívalo. 

Kdybych měl zmínit děti, které díky svému talentu, svému úsilí a pomoci rodičů vyčnívají v této chvíli nad ostatní, vzpomněl bych tři jména: Lucka Křiváková, Esti Sochorcová, Nikolka Šimčíková.  

Rád bych ještě na tomto místě strašně moc poděkoval paní učitelkám, které s dětmi v hodinách zpívají. Schválně píši učitelkám, protože ani nevím, jestli dnes vůbec zpívají s dětmi nějací chlapi - učitelé. Kdysi dávno předávno tomu tak bylo, ale dnes?

Včera mi jedna paní učitelka z Hluku říkala, že zpívá s dětmi opravdu každý den, já jí nevěřil, za což se jí takto ještě jednou omlouvám. Zdálo se mi, že zejména z druhých tříd můžeme mít v Hluku v tomto směru radost, určitě to budou ale i některé další, o kterých nyní nevím. U vyšších ročníků je to bohužel už léta velká bída, za což možná ani tak kantoři nemůžou. Prostě ani na Slovácku nechtějí starší děti zpívat - no, ony nechtějí ani skoro nic jiného kromě sezení u počítačů, ale to už by bylo jiné téma...

RB 

Takže výsledky a videa od Tondy Vrby. Díky mu za ně, i když jsem mu trošku vyčetl, že mohl videa víc sestříhat, aby si každý mohl pustit vystoupení toho dítěte, které ho zajímá.

Toť vše, následující poslední věta je věta tatínka, který má tři dcery: takřka nejkrásnější chvíle zažívám doma ve chvíli, kdy zní zpěv, kdy moje žena i děti zpívají, kdy jedno zpívá, druhé se o to pokouší a třetí, nejmenší, je svýma kukadlama pozoruje a vnímá. Věřím ve zpívání, věřím, že to je velký pomocník pro výchovu, věřím, že zpěv pomáhá dávat člověka ještě více citu a lásky. Tak jako u mnoha jiných věcí dávám za pravdu našim předkům i v tomto - oni moc dobře věděli, proč je písnička provázela na každém kroku a nechyběla u žádné kolébky.

  

 

Hlucký slavíček 2013

 

0. Kategorie (MŠ a mladší)

1. Lucie Kadlčková

2. Adéla Mitáčková

3. Josef Křiváček, Veronika Mátlová

 

1. Kategorie (1. - 2. třída)

1. Esti Sochorcová

2. Anna Bartoníčková, Markéta Hrdinová

3. místo Nikol Šimčíková

 

2. Kategorie (3. - 4. třída)

1. Monika Druckmüllerová

2. Natálie Žůrková

3. Tereza Križalkovičová

 

3. Kategorie (5. - 9. třída)

1. Lucie Křiváková, Lenka Hrdinová

2. Simona Schneiderová

2. Gabriela Schneiderová

 

... a úplný začátek, klikněte na 1:18, kdy Kačka soutěž zahájila, následovaly předškolní děti - obdivoval jsem je, některé byly tak malé, že by zasloužily za svou odvahu velký pohár (se šlehačkou a zmrzlinou) 

 

 

... toto video začnou žáci 1. a 2. tříd, budou následovat další třídy 

 

 

... tady uslyšíte nejstarší děti, kterých bylo bohužel velmi málo - a můžete si tady prohlédnout i samotné vyhlašování výsledků, na které jsme čekali dlouho a dlouho :)

 

To je naše hlucká dobrá duša Kačka Říhová, která ale na svět nepřišla v Huku puku na buben :)

Porota se pekelně soustředila a všecko poctivě zapisovala .... 

... á, tady už ide po dlúhém rozhodování oznámit výsledky

A toto sú budúcí hucké moderátorské hvězdy, které provázely slavíčkem ...

... tady jsou děti s diplomy, myslel jsem ale hlavně na ty, co byly bez diplomů - uznání patřím všem!

... jedna odměna byla ale pro všechny děti společná - stará, dobrá a nehynoucí tatranka s pitím a bombósem

 

... a toto je náš Štěpán, hlavní fotograf akce, ale pozor, on má eště spoň dalších deset řemesel, protože je to šikula - akorát mu chybí "řemeslo" tatínkovské, tož, jak ale vidíte, pasovalo by mu :) Štěpáne, už na nic nečekaj a búchni do toho, galanku sme viděli na facebooku, a je to dobré, hodí sa k tobě! :)  

... a eště Tonda Vrba, on je sice Veličan, ale začínám ho podezřívat, že sa chce přestěhovat do Hluku, je tady totiž stále častěji :)