Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Petr Švancara zve diváky na derby s Brnem + video. "Pokud nevyhrajeme, tak to nevysvětlím," říká forward Slovácka

1304588968-slovacko-nove-mesto-1-029
Tento rozhovor vznikl ve středu odpoledne po tréninku fotbalistů Slovácka. Před zápasem proti zachraňující se brněnské Zbrojovce nebylo možné vyzpovídat nikoho jiného jako rodilého Brňáka ve službách Slovácka Petra Švancaru. Pod rozhovorem je ještě část videa, které jsem natočil. Otázky mu tentokrát kladl mluvčí klubu Aleš Mazůrek. 
 

Nová smlouva Švancary ve Slovácku? „Už se něco hýbe,“

 přiznal nejlepší střelec klubu

Uherské Hradiště -Překvapivě jenom na lavičku náhradníků se posadil v uplynulém kole proti olomoucké Sigmě největší persona Slovácka Petr Švancara. Potřetí v letošním ligovém ročníku se na hřiště vůbec nepodíval. Trenér Soukup měl pro to svoje důvody. „O Petrovi víme, že je silnější  na domácí půdě. Nechci ho nijak urazit, ale dnes jsme potřebovali pracovitější hráče, což Venca Ondřejka nebo Fujerik jsou,“ vysvětloval po zápase na Hané. Zítra čeká Slovácko brněnská Zbrojovka. Klub, ve kterém Petr Švancara začínal svoji kariéru a město, ve kterém bydlí. 

Vraťme se ještě k zápasu v Olomouci, kde jste zůstal sedět na lavičce náhradníků. Překvapilo vás to?

Ne. Trenér mně to oznámil a já jsem to bral jako normální věc. Já už jsem řekl po svém příchodu do Hradiště, že nechci sbírat nějaké svoje statistiky. To není 1. FC Švancara, to je 1. FC Slovácko. Pokud se budou sbírat body i beze mě, je to známka, že ten kádr je ve Slovácku kvalitní. Neberu to ve zlém, trenér se rozhodl, vyhrálo se a já jsem se snažil pomoci jinak.

Jak pomáhá fotbalista mužstvu na lavičce náhradníků?

Povzbuzoval jsem, podával klukům pití a měl jsem víc času sledovat naše fanoušky. Bylo to neskutečné, ti lidé. Já to řeknu takto: Je mi ctí, že jsem v tomto klubu, díky nim. To je prostě paráda, jakým způsobem nás povzbuzují.

Byl jste u pozápasového vítězného chorálu mužstva?

Jasně. To všechno má v režii Jirka Perůtka, který nádherným hlasem předříkává Vysoký jalovec a další pokřiky. Jirka toho moc nenamluví, v pondělí mně řekne ahoj, v pátek čao, ale tohle dělá dobře.  Je to všechno slušné, nejsou tam žádné sprosťárny a trvá to asi pět šest minut. Po zápase v Olomouci jsem skákal radostí. Já to vůbec neberu tak, že by se vyhrálo beze mě.

Myslíte si, že vaše absence byla jenom na jeden zápas?

To záleží na trenérovi, samozřejmě, že by jsem chtěl hrát, to je jasné. Teď se vyhrálo – uvidíme.

Nemrzí vás, že utkání proti Zbrojovce ztratilo vaším vítězstvím v Olomouci náboj zápasu kdo z koho?

Já bych to takto nebral ani kdybychom v Olomouci remizovali nebo prohráli. My na svém hřišti chceme vyhrát každý zápas. Tím, že jsme porazili Sigmu, bude pro nás zápas s Brnem psychicky uvolněnější a nebudeme tak svázaní, že o ligu pořád bojujeme. Věřím, že pohoda přinese na naše kopačky větší klid. Kvůli lidem chceme vyhrát a odčinit Baník, s kterým jsme jenom remizovali.  

Zbrojovka hraje o záchranu a potřebuje každý bod. Víte jaká nejčastější otázka se probírá v těchto dnech před zápasem s Brnem kolem vaší osoby?

Myslíte, že já jako Brňák nebudu přemýšlet tak nějak…Kdo mě zná, ví že, je to zbytečná otázka. Takto já fotbal nedělám a ani nechci dělat. V tom prostředí, které tady na zápasech máme, mi vůbec nepřísluší takto přemýšlet. Když se dívám na teletextu kolik lidí chodí na ostatní zápasy, tak si atmosféry u nás neskutečně vážím. Každé naše utkání doma je krásné.

Pokud se ale nevyhraje, těžko budete něco vysvětlovat…

To je pravda, to nevysvětlím, taková je bohužel mentalita našeho národa.


Můžete připustit, že pokud Slovácko porazí Brno, může ho prohra poslat do druhé ligy?

Oni se tady ani nezachrání ani nespadnou. Jejich postavení v tabulce je dlouhodobá věc, to není věc Slovácka ani Švancary, je to jenom záležitost Brna. Špatnými výsledky už procházejí delší dobu a v jednom zápase bych nehledal žádnou spojitost.

Ale pro vás to bude specifický zápas?

Určitě. Je to můj mateřský klub, ale už to beru všechno trošku jinak. Moc hráčů v Brně neznám, na některé se dokonce musím ptát. Tím, že odešli Trousil s Poláchem, je to míň vyhecované, já si s nikým nepíšu, ani nevolám. Ten kontakt tam už prostě není.

Brno před nedávnem vyměnilo trenéra. Poslední zápasy vede René Vágner. Znáte se?

Známe se z hřiště, pamatuji ho jako vynikajícího útočníka. Jako trenéra ho neznám, sám jsem zvědavý, jak se mu bude dařit v budoucnu. Na pár zápasech Zbrojovky jsem byl, ale těžko z nich něco vyčíst. Kádr Brna se strašně točí a já znám vlastně jenom lidi z realizačního týmu. Karla Jarůška a Luboše Maršálka. S Karlem jsme kamarádi a občas zajdeme na kafé, ale teď jsme si delší dobu ani nevolali.Brno prochází špatným obdobím a já jsem kvůli tomu nechtěl navazovat nějaký kontakt. Na kafe už jsme spolu nebyli asi dva měsíce, ale přátelství s Karel si velice vážím.

Berete zápas proti Zbrojovce jako šanci vystřílet si novou smlouvu…

Já to takto neberu. Jsem připravený v klubu zůstat i z klubu odejít. Já tím jedním zápasem nemusím nikomu dokazovat, že si tu smlouvu zasloužím. Přiznám se, že už se něco hýbe, věřím, že společná cesta se nakonec najde.

Znamená to, že jste s klubem už nějak předběžně domluvený?   

Prostě se to trošičku hýbe. (Směje se.) Nechci to víc rozpitvávat, je možné, že v nejbližších dnech se to pohne zase o kousek dál. Klub asi čekal, až budeme v klidnějších vodách. 


Fanoušci po sedmibrankovém debaklu v Brně doma nic jiného jako vítězství nečekají… 

Brno dám doma dalo sedm nula. Dostali jsme velkou facku a trhli si obrovskou ostudu. Mě to nejvíce mrzelo kvůli fanouškům, ale já to neberu jako nějakou odvetu, ale jako další zápas doma. Já doufám, že nastoupím a strašně moc si přeji dát gól. Řeknu to úplně na rovinu: Chtěl bych tu branku věnovat někomu, kdo mně minulý týden odešel, i touhle cestou bych mu chtěl ten gól poslat nahoru.

Můžete být konkrétnější?

Byl to kamoš, střelec Broňa Bechyňský, včera (v úterý – pozn. aut.) jsem mu byl na pohřbu (reprezentant ČR v brokové střelbě zahynul ve věku 49 let  po tragické dopravní nehodě).
 
Jste známý jako velký hokejový fanoušek. Už jste stihl vidět osobně nějaký zápas na Mistrovství světa?

Zatím ne, nemám čas. Měl jsem lístky na Finy, ale měli jsme trénink. Pevně věřím, že se do Bratislavy dostanu – to je povinnost.

                                                      Stanislav DufkaFanoušci Slovácka před zápasem s Brnem v diskuzi na jejich stránkách


rim
Rád  bych si to užil a nešel už předem na prohraný zápas. Tu prohru 0:7 z podzimu nám musí mužstvo vrátit. Doufám, že to zas nenapadne některé chytráky Brnu věnovat nebo prodat. To by byl výsměch všem fanouškům Slovácka!


The Reds
Brno se musí porazit!! Žádné pouštění, my jim nic nedlužíme, spíš naopak. Jestli se chtějí zachránit, tak ať si to vyhrají v Příbrami a měli by mít klid. Myslím si, že Starkovci to nebudou mít v Teplicích s Ústím vůbec lehké, zvláště pokud domácí budou proměňovat aspoň každou třetí šanci ... Doneslo se mi, že už v Příbrami nemají peníze ani na tisk zápasových programů!
 
Pete
Doufám, že jim tu sedmičku pěkně vrátíme a vyhrajeme! A že je nebudem šetřit. Kluci by mohli mít lehčí nohy a na tribunách bychom si to mohli všichni v klidu užít! 

Grif
Jestli se chce Brno zachránit, ať si vyhraje v Příbrami, ne u nás. Za to bych sázel pokuty při naší prohře! Vloni jsme hráli o sestup a Brno nám nedalo ani bod. Nevím, proč bychom jim letos měli dávat šest bodů a příští rok zas a pak zas ?

Goor
Brno si s námi vždycky vytíralo pr…je na čase je spláchnout. A vůbec bych nehrál na moravský patriotismus, protože Brňáci nejsou Moraváci. Jsou to totiž Pražáci, kteří když stavěli dálnici D1, tak zůstali na Moravě. Pěkně Brno porazit a zápas si užít.
 
Část videorozhovoru PETRA ŠVANCARY před zápasem proti Zbrojovce Brno