Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Parkování v Uh. Hradišti: Jak to bude s parkováním kolem akvaparku a kina? Jaké budou slevy? A co postavit parkovací dům? Názory vedení města přímo naživo

Při psaní pro MF DNES jsem se v tomto týdnu věnoval mimo jiné parkování v Uherském Hradišti, především v okolí akvaparku a kina Hvězda. Nyní si můžete o tomto parkování přečíst podrobnosti a zároveň se podívat na video.

Jde o další video, díky kterému se můžete jako jediní seznámit takřka naživo s vedením města a poslechnout si názory tohoto vedení bez toho, aniž byste se museli spoléhat na to, co pro vás vyberou novináři do novin, rozhlasu nebo na internet. 

Samozřejmě, pokud chcete na téma parkování něco sdělit, napište svůj názor bez obav přímo do diskuse. Děkuju!

 

Tady je tedy video, na kterém uslyšíte, jak vedení města mluvilo na tiskové konferenci o parkování v Uherském Hradišti, o parkování kolem akvaparku i o možnosti postavit ve městě parkovací dům. Tvář muže, který mluví první není příliš známá, je to místostarosta města Zdeněk Procházka, lidovec. Vedle něj směrem k oknu sedí starosta Tichavský a u okna místostarosta Uher, lidovec, který je už v TOP 09. Pohledná dáma nejblíž ke kameře je mluvčí města Petra Zemčíková. Vpravo od kamery (nejsou vidět) seděli novináři, my ale nejsme tak důležití :)

 

A tady je článek do MF DNES:

 

Parkování u akvaparku: Zdarma. Pokud ale bude volné místo

 

Napjatě očekávaný ostrý start akvaparku v Uherském Hradišti 21. prosince se nebude týkat jen akvaparku, ale také parkování v jeho okolí. Nikdo totiž přesně neví, co se stane, až začnou davy lidí navštěvovat jeden z nejmodernějších akvaparků v zemi. Vedení města proto kousek od něj rozšířilo parkoviště před kinem Hvězda na 106 míst a zároveň jej od otevření akvaparku poprvé promění v placenou zónu se závorou.

 

„Snažíme se parkování neustále vylepšovat, kdyby ale do akvaparku najednou přijelo 400 lidí, a všichni by přijeli auty, tak to bude problém," přiznává starosta města Květoslav Tichovský. Že by všichni lidé přijeli auty není sice pravděpodobné, ale i tak je jisté, že půjde o stovky aut lidí ze širokého okolí. Vždyť kapacita vnitřních prostor akvaparku je 390 lidí, k nimž je nutno přičíst v létě další stovky i tisíce lidí, kteří můžou využít rozsáhlé plochy u venkovních bazénů.

 

Starosta tvrdí, že počet parkovacích míst v Uherském Hradišti průběžně zvětšují, naposledy například v ulici Dvořákově. „Kromě parkoviště před kinem Hvězda počítáme také s parkováním návštěvníků u nedalekého zimního stadionu a také na parkovišti Kauflandu. Při výstavbě tohoto parkoviště se počítalo s tím, že bude částečně sloužit i návštěvníkům sportovních zařízení. Musíme si dělat záznamy, jaká bude návštěvnost akvaparku a jak budou parkovací plochy využité," říká a hned vzápětí dodává, že parkování ve městě možná vyřeší až parkovací dům.

 

Vznikne tedy takový dům? Kdy? Kolik v něm bude míst? A kolik se za parkování bude platit? Všechny tyto otázky se zdají předčasné, vedení města totiž sice o takovém domu mluví, ale zatím se jej nechystá stavit.

 

„Výhledově s ním počítáme, ale specializovaná firma nám jej zatím nedoporučila, protože jsme nevyčerpali všechny možnosti parkování, které v dané lokalitě jsou," vysvětluje starosta a přidává ještě další důvody. „Parkovací dům znamená výdaje v desítkách milionů korun a jejich velice zdlouhavou návratnost. Navíc z průzkumů víme, že lidé mají trošku nechuť v takových městech naší velikosti do takových domů chodit a zaplatit."

 

Pokud jde o placení u nejbližšího parkoviště, tedy u kina Hvězda, můžou se návštěvníci akvaparku a kina těšit na slevy - pokud na něm samozřejmě najdou nějaké volné parkovací místo.

 

 „Parkovné tam bude 10 korun na hodinu. Návštěvníci akvaparku budou mít tři hodiny parkování zdarma, návštěvníci kina dvě hodiny. V létě chystáme pro návštěvníky venkovního koupaliště akvaparku pět hodin zdarma," sdělil místostarosta Zdeněk Procházka. O svá místa tak zřejmě přijdou u Hvězdy obyvatelé této části Hradiště, Procházka ale tvrdí, že pro ně město připravilo nový prostor.„Předpokládáme, že rezidentů v okolí se situace kolem parkoviště u Hvězdy nedotkne, protože jsme zhruba před měsícem udělali pro lidi z této části 136 nových parkovacích míst na Zeleném náměstí," podotkl.

 

Slevy na parkovném se nebudou nijak týkat návštěvníků sportovní haly ani fotbalových fanoušků, kterých má ligové Slovácko víc než téměř kterýkoliv jiný klub v zemi. „Tito lidé budou muset platit dál," potvrdil starosta Květoslav Tichavský. Každopádně, až plný provoz ukáže, jak se na sebe „natlačí" auta lidí, směřující do míst, kde je vedle sebe akvapark, sportovní hala, fotbalový stadion a kino Hvězda.

RB