Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Oslavy v Boršicích u Blatnice - druhá část fotek

Na více slov z Boršic u Blatnice je zatím brzy, vrátil jsem se vlastně před několika hodinami, takže dávám sem na stránky zatím hlavně fotky - další ještě přibudou. Kromě toho tady najdete na stránkách už zprávu z pátečního večera, který patřil především domácímu mužskému sboru.

Co napsat teď? Oslavy v Boršicích stíhalo dost příšerné počasí, déšť se zimou řádily takovým způsobem, že snad žádná akce v našem regionu za poslední měsíce neměla takové nepříjemné kulisy. Přesto si po přítomnosti v Boršicích v pátek, v sobotu i v neděli (a samozřejmě několikrát i před tímto víkendem) myslím, že Boršice se začínají probouzet, a slovy některých místních - konečně po čase začínají žít. To byl - alespoň doufám - hlavní smysl veškerých oslav, přinést více života do míst, kde se už máloco děje, lidi jsou uzavřeni spíše v sobě a jejich nejvěrnějším "druhem" je stará dobrá - nebo spíše nová plazmová - televize.

Samotné oslavy byly opravdu velké, program byl velmi pestrý a lidé mohli vidět to, co se jinde až tak moc nevidí. Zvláště ne na takovém malém místě - dokonce bych řekl, že mnozí Boršičané ani netuší, jaké kvalitní "vínko" jim bylo o víkendu servírováno. Místních na toto všechno nepřišlo málo, ale ani moc, myslím, že mnozí ještě zůstali doma, hodně možná odrazovalo počasí. Vlastně až včera odpoledne a večer nepršelo, jenže ta zima. Více slov napíši později, a samozřejmě hlavně do Časopisu Ostrožska a Horňácka, smekám před některými jednotlivci, díky kterým Boršice o víkendu tak zajímavě žily.

Měl bych možná vzpomenout účinkující, ale bylo jich opravdu mnoho. Samozřejmě na prvním místě bych musel jmenovat všechny muže z boršického sboru, skvělá byla včerejší krojovaná přehlídka, vynikající výkony předvedli nejlepší verbíři Slovácka, banderium na koních z Kunovic rozehřálo boršické náměstíčko, dojemná byla mše v místním kostele (který slavil včera 220 let!), mnohé potěšily děti učitele Ondry z Nivnice, který přivezl mnoho dětí ze svých souborů z Nivnice a Bánova, nesmím zapomenout na setkání dřívějších i nynějších členů populární Boršičanky, zmínku by si zasloužili také mnozí další účinkující, mnohdy šlo o výborné muziky našeho regionu - a neměl bych zapomenout, že také "naše" Lhota byla v Boršicích zastoupena, přijel mužský sbor, který se velmi snažil a určitě nezklamal (část vystoupení jsem nahrál na kameru)... Bylo toho o víkendu opravdu hodně, když jsem včera po sedmé večer odjížděl, obdivoval jsem ještě výborně sesbírané sbírky krojů, fotek a kronik v místní škole, jen na tyto výstavky by člověk potřeboval hodiny.

Zkrátka a stručně - kdo chtěl a kdo přijel nebo přišel, mohl zažít v Boršicích mnoho zajímavých setkání - ať už s lidmi nebo věcmi. Teď je důležité, jak se bude život v Boršicích rozvíjet dál. Však se k němu brzy vrátím...

RB