Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ojedinělý babický přístav na slavném Baťově kanále zřejmě přece jen bude (ještě text doplním)

Tady je můj text pro MF DNES, který bych rád ještě doplnil o několik osobních postřehů. Bohužel teď nemám čas je napsat, později prosím...

RB

 

Takto jsem vyfotil starostu Babic Miloslava Maňáska při našem včerejším povídání. V ruce drží podobu budoucího babického přístavu. Musím se přiznat, že jsem velký příznivec takové stavby.

 

 

Přístav v Babicích prošel. O hlas "dosazeného" zastupitele

Babice - Zastupitelstvo Babic nakonec přece jen souhlasilo s výstavbou místního přístavu pro malá plavidla a lodě na Baťově kanále. Celý projekt prošel jen proto, že zastupitelka, která se při minulém lednovém hlasování o přístavu zdržela hlasování, rezignovala na svůj post. Její nástupce už projekt podpořil.

Marie Mikulková. To je jméno sedmašedesátileté zastupitelky za KSČM, které se v Babicích na Uherskohradišťsku skloňuje ve všech pádech. Právě ona byl tím rozhodujícím kamínkem na vahách v emotivním sporu o to, zda Babice budou mít na slavném Baťově kanále svůj přístav nebo nebudou.

Na začátku ledna se tato zastupitelka nezachovala stejně jako starosta za KSČM Miloslav Maňásek a nehlasovala pro přístav. Starosta tedy svolal na toto pondělí další zastupitelstvo - a na něm se už Marie Mikulková neobjevila, na svůj post totiž rezignovala. "Přinesla mi v pondělí sama od sebe rezignaci," sdělil starosta, což ale pobouřilo opoziční zastupitele.

„Nesouhlasím s tím, jakým způsobem došlo k výměně zastupitelů," tvrdí zastupitel Alexandr Bilík. Jeho kolega v opozičních lavicích Mojmír Čevela dokonce označil starostu kvůli této záležitosti za mafiána.

Starosta nepopírá, že s touto ženou o jejím postoji mluvil, ale vše vysvětluje jinak. „Vím, že někteří mluví o tom, že jsem ji tři hodiny dusil, aby hlasovala jinak. Ve skutečnosti jsem s ní seděl tak hodinku u kafíčka, v klidu jsme si povídali, přinesla mi cukroví a vysvětlovala, že s přístavem až tak nesouhlasí, že má jiné názory," říká starosta.

Na otázku MF DNES, zda na ni netlačil, aby rezignovala, odpovídá negativně. „To v žádném případě. Výborně spolu vycházíme."

MF DNES se snažila Marii Mikulkovou kontaktovat, ale nebyla k zastižení. Starosta tvrdí, že žena o žádné veřejné vyjádření nestojí. „Říkala mě, že nemá zapotřebí, aby byla vláčena novinami."

Zastupitelé Babic tak na svém zasedání nakonec schválili pokračování v projektu a také dvě konkrétní částky. První částku tvoří 3, 5 milionu korun, které půjdou z rozpočtu Babic přímo na spolufinancování projektu. Druhá schválená částka je suma přes 11. milionů korun, které budou obci průběžně vráceny ze slíbené dotace na přístav.

„Jsem velmi rád, že celý projekt prošel, řada lidí na něm pracovala dva roky a jsem přesvědčený, že přinese Babicím užitek. Teď můžeme v administrativních přípravách dál pokračovat," radoval se starosta Maňásek. Podle něj může přístav zvýšit zájem o turistický ruch v jejich obci a navíc přispěje k dalšímu rozvoji celého oblíbeného kanálu.

Naopak opozice má odlišný názor. „Tři a půl milionu korun jsme mohli dát na potřebnější věci. Přístav nebudu mít pro lidi z Babic význam. Jsem přesvědčený, že taková akce by měla být financovaná z krajského rozpočtu nebo z nějakých jiných peněz než z naší pokladny," konstatuje Alexandr Bilík ze Sdružení nezávislých.

Stavbě přístavu by ještě mohlo zamezit referendum babických občanů. Zatím ale není zcela jisté, jestli proběhne, a případně, v kterém termínu. Opoziční zastupitelé chtěli už na úterním zasedání prosadit do programu bod, který by se referenda týkal, ale neměli k tomu dostatek hlasů.

Starosta ovšem několikrát slíbil, že referendum vyhlásí - ovšem až později. První chce v co nejkratší době vypsat výběrové řízení na firmu, která bude přístaviště stavit.

„Podle mě by lidé měli nejdříve znát reálnou vysoutěženou cenu, a teprve pak by se měli v referendu rozhodovat, zda přístav chtějí nebo ne," argumentuje. Vyhlásí ale poté skutečně referendum? „Teoreticky by referendum být nemuselo, máme zastupitelskou demokracii, kdy občany zastupují zastupitelé. Ale beru to tak, že to zkusíme, byť to bude stát peníze," dodává.

Radek Bartoníček