Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za volbami na Slovácku: o radosti nad úspěchem KDU - ČSL s Benešíkem i zklamání nad totálním propadákem ODS s Hrdým + odkazy na nevolební zajímavosti

Přeji vám všem pěkný zkrácený týden a zároveň se omlouvám, že jsem stránky neaktualizoval dříve - třeba s výsledky voleb na Slovácku i a dalšími podrobnostmi. Chtěl jsem tak učinit, ale nakonec se mi zdálo, že voleb je všude tak moc a moc, že nemá smysl s nimi otravovat ještě tady na webu. Navíc jsem měl hodně pracovní novinářský víkend, ke všemu ještě spojený s volbami, takže o důvod víc spíš si od voleb odpočinout než je ještě popisovat tady.

Výsledky na Slovácku už určitě znáte do nejmenších podrobností, co k nim dodávat? Samozřejmě mám velkou radost z úspěchu KDU-ČSL, podporoval jsem ji umístěním jejích bannerů tady na stránkách a jsem přesvědčený, že pro českou politiku i náš kraj je opětovný vstup křesťanských demokratů do Sněmovny velmi pozitivní zprávou. To vidíme už teď po volbách, kdy jednotná a ukotvená KDU bude hrát důležitou roli v povolebním vývoji, který komplikue naproto rozklížená ČSSD a zatím nepříliš čitelné hnutí ANO.

Zaskočil mě a zklamal výsledek ODS, nemít ani jediného poslance za Zlínský kraj je obrovské fiasko. Paradoxně za něj "může" částečně KDU, která kvůli českému volebnímu systému s přepočítáváním hlasů vzala díky vysokému volebnímu výsledku jedno křeslo právě ODS - konkrétně jejich lídrovi, kterým byl místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý.

 

Proč Hrdý a ODS neuspěla? To by bylo na nějakou diplomovou práci. Hlavním důvodem bylo zcela jistě vnímání ODS voliči po celé zemi, strana ztratila z mnoha důvodů důvěru lidí a kdoví, jestli ji dokáže v dohledné době ještě získat zpět. 

Pokud jde o náš region, bude zajímavé sledovat, zda neúspěch odnese i samotný Hrdý a místo něj se "zrodí" nějaký nový a výrazný "modrý pták". Podle mého názoru nezískal tento lídr více hlasů ze dvou důvodů - stejně jako v minulosti i v kampani působil nevýrazně, jemu samotnému ani volebnímu štábu se nepodařilo "prodat" tohoto muže podstatně zajímavějším a atraktivnějším způsobem. Viděno z dálky, zdála se mi jeho kampaň slabá, slaboučká. Viděl jsem například jedno video, které kdosi s Hrdým natočil - byla to hrozná nuda. Na pováženou je také to, že tento muž získal ve svém Brodě pouho pouhých necelých sedm procent hlasů, to je bída. Kde je příčina, špatná politika vedení města, neschopnost ODS prezentovat výsledky svých lidí, nebo ona neviditelnost kandidáta?

Druhý důvod propadu Jana Hrdého vidím v nejasností kolem jeho spojenectví či nespojenectví s černými "dušemi" regionální ODS, tedy s bratry Karáskovými a hlavním "kápem" ODS v kraji Liborem Lukášem. Jan Hrdý totiž v minulosti dělal mluvčího Uherskohradišťské nemocnice zrovna v době, kdy jí šéfoval Karásek.

Od poměrně dost lidí jsemž slyšel, že nebudou Hrdého volit, protože je to spojenec těchto "duší", kterého by prý stejně z povzdálí ovládaly. Když jsem si ale povídal s lidmi uvnitř ODS, slyšel jsem něco jiného - Hrdý byl prý představitel těch členů ODS, který se chtěli odstřihnout od Lukáše, Karásků i dalších matadorů ODS, patřil prý k lidem, kteří chtěli dělat politiku jinak.

Pokud je to tedy pravda, potom se Janu Hrdému a lidem kolem něj nepodařilo tuto "novou" politiku dostatečně prezentovat. Otázka je, jestli by to šlo, protože Libor Lukáš má v ODS pořád ohromný vliv. A jestliže se po volbách nechal slyšet, že dá k dispozici svou funkci šéfa krajské ODS, bylo by to pro stranu jen dobře. Proboha, odéesáci, na co čekáte, to nejste schopni fuingovat bez Lukáše, vezmete mu tento post nebo ne? Nebo v kraji není skutečně nikdo jiný takto (všeho) schopný? 

 

 

Dost bolo voleb, pokud se chcete ještě někde podívat na výsledky voleb na Slovácku, doporučuji vám výbornou grafiku na http://www.idnes.cz/. TADY najdete Zlínský kraj, TADY Jihomoravský. Pokud chcete úplně detailní výsledky, najdete je TADY.

 

Poražený lídr ODS Jan Hrdý na fotografii Dalibora Glücka ze zlínské  MF DNES. Uvidíme, jaká budoucnost tohoto komunálního politika čeká, kdoví, zda on nebo někdo jiný z ODS našeho regionu udělá ještě někdy "kariéru" ve velké politice.  

 

A od stejného fotografa radující se Ondřej Benešík, starosta Strání a nový poslanec za KDU-ČSL. Doufám, že jsem na stránkách podpořil slušného a pracovitého člověka, bedlivě se budu dívat, jak pracuje, jak moc je aktivní a také, jak podrobně informuje o své činnosti. 

  

 

 

Dnes i zítra se budu snažit co nejvíce doplnit odkazy na nevolební dění na Slovácku, a to především s důrazem na lidovou kulturu. Nyní tedy dávám první odkazy:

 

TADY  najdete informace Slováckých novin o chystané módní přehlídce Marie Zelené v Ostrožské Nové Vsi ...

 

TADY zajímavé čtení o folklorním festivalu v Brně, kde vystoupí mimo jiné mužský sbor z Velké nad Veličkou  ....

 

TADY pro změnu najdete informace o velkém koncertu v Hluku, kde dirigoval místní rodák Stanislav Vavřínek ml.

 

TADY jsou fotky z divadelního představení S čerty nejsou žerty v podání výborných ochotníků z Louky. Odkaz je na facebook, jsem si vědom, že ne každý je na fb, rád bych ale dával stále častěji odkazy i na tuto sociální síť ...

 

To je zatím vše, mám moc práce, spěchám :)

 

RB