Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za víkendy: videa ze zpívání ve Velké, výborná veselská školka, škola z Kuželova i děti kolem nivnického učitele + roráty v Kutné Hoře a sokolky s Betlémem + chvála Leo Expresu, který už jezdí na Slovácko!

Přeji vám všem pěkný nedělní večer, nevím, jestli sem někdo v tento čas kolem osmé večer přijdete, ale pokud jo, budete moci v přímém přenosu sledovat, cože budu dávat na stránky. Už jsem se na aktualizaci stránerk těšil, mám za sebou dvoudenní službu tady v Praze, takže jsem bohužel vůbec nemohl  navštívit žádnou akci na Slovácku. Hodně mě to mrzí, ale takový je život - novinářskou práci mám holt nyní v Praze a středních Čechách... Pojďme tedy na Slovácko. Nebo - víte co, zůstaňme chvíli v Praze, protože ta mi přináší každý den nové zkušenosti, překvapení i vzpomínky na rodný kraj.

 

 

"To je co, dá se to aspoň jíst?" ptala se mně v týdnu kolegyně v pražské redakci, když jsem se před ní zmínil o rorátech. Snažil jsem se jí vysvětlit, cože ty roráty jsou, jak děti u nás na vesnici chodí do kostelíka, přičemž přišla její další otázka: "A to se jim chce vstávat, k čemu to je?"

I kvůli ní (a článku do novin) jsem si vybral k víkendové reportáži Kutnou Horu a dětské roráty, které tam bývají jednou v roce. Byl jsem moc rád, že jsem se včera na tyto roráty vydal, místní arciděkan je připravil velmi pěkně, navíc gotický kostel svatého Jakuba staršího je nádherný - stejně jako celé historický centrum Kutné Hory.

Tady jsou dvě ukázky, jedne je z kostela, děti jdou se svíčkami kostelem a z kůru zní zpěv farního sboru a housle místní paní učitelky na zušce - ještě teď to cítím na těle... A potom fara, kam se šly děti po rorátech nasnídat.... Bylo jich pouze kolem dvaceti, a to ještě byly některé z okolí Kutné Hory... Takové památky Kutná Horo máš!!! Úzké uličky, kterými kráčela historie. Nádherné kostely. Chrám svaté Barbory, na který se sjížději dívat lidé z celého světa! Ale k čemu ti to všechno, milá Kutná Horo je, když chybí v tvém srdci ti, kteří by těmto památkám porozuměli a obohatili jejich duchem své vlastní životy?  

 

 

Ještě předtím chci poprosit, jestli někdo nevíte například o videonahrávkách některé z besed, které má teď dost často pan Jilík, autor knihy Žítkovské bohyně. Dnes byla zrovna debata přímo na Žítkové, moc mě mrzelo, že jsem tam nemohl být. Nebo moc stojím o videonahrávku pořadu Základní umělecké školy Veselí nad Moravou, který připravila Katka Mičková. Tak rád bych si ho poslechl a dal i na internet! Samozřejmě, všechny tyto akce tady na webu anoncuji dopředu, máte tedy možnost je navštěvovat.  

 

 

 

Velmi jsem byl zvědavý na sobotní podvečer ve Velké nad Veličkou, takže pojďme nejdříve tam. Velké a ještě větší poděkování Tondovi Vrbovi za to, že toto pěkné setkání zprostředkoval i nám, co jsme nemohli být přítomni. Tady jsem vytáhl první video, nejdříve Tonda a Martin jako moderátoři, potom videoukázka. Nejdříve uslyšíte mužský sbor z Bojkovic, potom Hudeckou muziku Romana Sokola od 6.40 minut. Paráda! TADY jsou jinak všechna videa od Tondy... Některá další přidám i sem na stránky, až budou popsány. 

 

 

Tady chlapi vítají bývalého senátora Josefa Vaculíka a pak (od 1.50 minut) už zpívá Sboreček žen
z Lipova...
 V 3.07 přichází střih a na pódiu je dudák z Břeclavi... Jméno u videa není stejně jako jméno ženy, která s ním pěkně zpívá - další pro mě dosud neznámá radost...

 

Tak tyto ženy opravdu neznám - ale vystoupení se mi hodně líbilo...

 

Na této ukázce jsem zahlédl pana Miškeříka, takže jsem byl samozřejmě zvědavý na celé video - tady je.

 

 

 Z facebooku pana Gráfa z Hrubé Vrbky jsem si všiml upoutávky na Základní školu Kuželov. Pan Gráf připsal: "V sobotu 14.12. byl nabitý kulturní dům v Hrubé Vrbce svědkem nádherného vystoupení dětí ze ZŠ v Kuželově. Program byl pestrý. Každá třída se snažila předvést v tom nejlepším světle. Děti recitovaly básně, mažoretily, cvičily aerobik, zpívaly, tančily a hrály scénky humorné i poučné, jednu dokonce v angličtině. Celé vystoupení, včetně moderátorského slova dvou žáků deváté třídy, bylo na profesioná." TADY jsou fotky!

 

 

Když už jsme u chválení škol, rád bych dal dvě videoukázky, které jsem natočil minulý týden ve Veselí nad Moravou, kde byl k viděnmí předvánoční program. Moc mě zaujaly tyto děti z Mateřské školy Kollárova.Líbilo se mi, jak byly připravené, jak dost jistě vystuovaly na pódiu, a samozřejmě jsem byl potěšený celkovým vystoupením. Kdo je mohl tak připravit? ptal jsem se sám sebe. Pak jsem uviděl paní Minksovou z Velké a bylo mi vše jasné. Takových učitelek bychom potřebovali jako peří. Ale kde všechno to peří sehnat?   

 

 

 

A když jsme u škol, školek a kantorů, rád bych dal také učitele Vlastika Ondru z bánovské školy. Kromě jiného má na škole filmový kroužek a já si u videoukázek tohoto kroužku mnohokrát uvědomuji, jak moc dává kroužek dětem a jak nám dospělým umožňuje, abychom se více dozvídali o dětech. Tady ke krátké video s jejich vánočními přáními - třeba s klukovsky rozpustilou atomovkou, třeba s pokorným dívčím přáním všeho dobrého ...  Předtím doporučuji ještě jedno videu, to je opět od Vlastika, tentokrát z jeho folklorního kroužku, který není zdaleka jen o zpívání, ale také o tom, co je ještě důležitější, třeba o vnímání a seznamování se s tradicemi. Tady se děti seznamují s Lucemi - inspirace pro vás, vedoucí folklorních kroužků, ale také třeba pro vás, kantoři...

 

 

 

To je asi už všechno, další věci si nechám  zase na jindy. Čeká mě asi nejnáročnější týden v roce, předvánoční období bývá v novinách to nejtěžší, je třeba připravit několik novin i na vánoční období, každý den je třeba připravit několik článků, anket apod. Těžko se mi v takové náladě a atmosféře přeje ke svátkům i Novému roku, proto si toto še nechám až na ten další týden. Mějte se hezky, a pokud se nemusíte stresovat, tak se o to ani nepokoušejte a raději už myslete jenom na blížící se Vánoce. Však jsou jenom jenou za 356 dní - čekání na ně trvá pořádně dlouho, nezdá se vám to?  Nebo patříte k těm věčným kverulantům a pesimistům, kteří místo radosti jen lamentují: zaséj už sú tady ty Vánoce, to je hrůza :)

 

Cože to dávám na úlný konec? Dvě koledy, naučte se je, stejně jako se naučte další koledy a zpívejte si je se svými děti či dalšími lidmi. Tato ukázka je ze včerejška, kousek od centra Prahy je místní část Lipence, kde připravují živý Betlém místní seniorky ze Sokola. Byl jsem zvědavý, jak takový Betlém  vypadá, a zajel jsem se tedy na místo podívat. Sokolky byly úžasné, aktivní, upovídané, milé. Ale zarazila mě jedna věc - i když se u Betléma sešlo mnoho místních lidí a panoval příjemná sousedská atmosféra, skoro nikdo koledy nezpíval. Ani dospělí, ani skoro žádné, nebo vůbec žádné, děti. I samotné sokolky si zpívání nahrály na cédéčko a naživo zpívaly jen trošku. Zdálo se mi, že je to obrovská škoda. Jak by to bylo hezké, kdyby si všichni společně zazpívali, určitě by odcházeli s úplně jiným prožitkem... Tady i kdekoliv jinde, kde člověk vidím zpívání jen na pódiu. Ale diváci, posluchači, návštevníci? Výjimečně.... 

 

 

RB 

Ps. Za možné překlepy se omlouvám, dnes, v neděli večer, už nemám moc sil je procházet, v pondělí text ještě upravím - třeba něco smažu, připíši, zjemním :)

Dopsáno v pondělí ráno:

Pro samé psaní bych zapomněl na to možná vůbec nejdůležitější! Od včerejška má Slovácko přímé, příjemné, pohodlné a cenově dostupné spojení s Prahou!

Tento fakt považuji za nesmírně důležitý, protože otevírá lidem ohromně důležitý kontakt na naši matičku všech českých a moravských měst. Využijte této možnosti, jezděte se do Prahy podívat, vozte sebou vaše děti a vnuky! A když do Prahy zamíříte, nenadávejte na ni (jak je u moravského lidu notorickým zvykem), nenechte se zmást třpytivým leskem obchodů a poznávejte Prahu jako klíčové centrum vzdělanosti, kultury i podnikání!

Jestliže jsem si tady před časem dělal tak trošku srandu z rodiny Novotných, kteří se díky paštikám a nakupování kuponových knížek malých, nevědoucích akcionářů stali multimilionáři, nyní je velebím za to, že jako první spojili pohodlně Prahu se Slováckem - tedy se Starým Městem. Proč už to dávno neudělal někdo jiný? Třeba před padesáti lety? :)

Podle mých informací ze včerejška, kdy jel vlak takto poprvé, proběhlo všechno v pohodě, vlak v českých městech nezastavoval a zastavil až v Olomouci, Přerově, Hulíně a Otrokovicích. Půjde tedy vlastně o moravskou linku, takže záleží jen na nás, Moravácích, jak ji dokážeme využít. A zároveň - jak ji dokážeme využít i ve spolupráci s Prahou k tomu, aby k nám na Slovácko jezdili turisté a další lidé. Myslím, že nové spojení může i v tomto hodně udělat!

V sobotu jsem se byl podívat tady v Praze u přepážky Leo Expresu na hlavním nádraží a viděl jsem, že o nový spoj je skutečně zájem, byť včera byl vlak po zastávce v Olomouci poloprázdný. Podporujme tedy tento spoj, kupte si lístky, čím dříve je koupíte, tím je cena lepší, lístek přitom můžete prakticky kdykoliv stornovat.

Mám rád i České dráhy (přes všechno jejich proklínání a především strašlivé hospodaření a mrhání penězi), ale v této době fandím především naší moravské lince. Držme si palce ať vydrží co nejdéle. Byla by velká škoda, kdyby skončila stejně jako letecké spojení, kdy se ukázalo, že o Moravu je bídný zájem. Takže - nashle na linkách Leo Expresu! :)   

Ještě důležitá informace: Veškeré informace o linkách najdete TADY! Služby této značky ve vlacích jsou zatím opravdu velmi dobré, "průvodčí" rychlí a ochotní, nabídka pití a jídla poměrně široká a slušná. Poslední informace: doporučuji koupit si kartu s:)mail, díky ní máte dvacetiprocentní slevu, což není málo...

Tak, a to je všechno, jde, prosím, jako vždy tady na mých stránkách, o neplacenou reklamu, takže, pokud narazím na něco špatného nebo na něco, co mě naštve, napíši to sem na stránky taktéž. Nebojte, žádné paštiky jako tuzéra nedostávám :) :)