Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za víkendem: Fašank ve Strání, Komni, Brodu, Hluku, Vlčnovu, Lhotě a O.N.Vsi, Krojový ples a Vinařský ples v Hluku + Fašanek na Horňácku

Co jen napsat k těmto videoukázkám, kterých je poměrně hodně, jsou z různých míst a také z několika různých setkáních? Kromě toho, že se s jejich pomocí snažím ukazovat život na rodném Slovácku, jsou pro mě zároveň jakousi "dobíječkou baterií". Když už mám pocit, že to s touto zemí i s námi jde jaksi z kopce, vyrazím o víkendu za lidmi a říkám si, že to s námi snad není tak úplně špatné.

Jistě, takové víkendové cesty můžou být iluzí, protože důležité je především to, jak se člověk chová bez muziky a ovínění, ale přesto: stále potkávám spoustu lidí, u kterých cítím, že jsou dobří i kdykoliv v každodenním životě. Dokonce si myslím - a někteří namítnete, že to je další iluze - že lidé, kteří se dokáží bavit a zároveň dokáží bavit i druhé, jsou v lečems lepší než ti, kteří jsou také ve dny sváteční chladní mrzouti a nepřejícníci.

Shodou okolností jsem o víkendu mluvil s dvěma krajany, z nichž jeden žije ve Švýcarsku a druhý v Kanadě. Oba se shodli v tom, že jsme oproti lidem v jejich nové vlasti srdečnější a dokážeme se více bavit, třeba zrovna s lidovými písničkami. Zároveň ale oba mluvili o tom, jak se lidé ve Švýcarsku a Kanadě dokáží k sobě slušně chovat, jak jsou k sobě ohleduplní, jak je u nich například malá kriminalita.

Bohužel, v tomto se nám nedaří, stačí chodit po ulicích nebo si přečíst denní policicejní statistiky, to je vždy velmi smutné čtení - a bohužel, stále více se týká také našeho Slovácka. Chováme se k sobě stále hůř a bohužel ani víkendové cesty za lidmi nedokáží toto mé zklamání příliš zahladit. I tak bych ale zopakoval to, co jsem psal minulý týden - naše hlavní média ukazují v hlavních časech až příliš moc toho špatného a na to dobré jakoby zapomínala.

 

Vydejme se tedy za několika videoukázkami, tato první je z pátečního Strání, kde probíhá Festival masopustních tradic. Tady jsem zachytil jedno z vystoupí večerního programu, Pavla Popelku doprovází jeho dcera, sami uslyšíte, jak má krásný hlas. A když vydržíte do konce, budete překvapeni, co během písničky předvedou členové místního souboru Javorina... Do Strání se ale samozřejmě v týdnu vrátím, nahrál jsem více videoukázek a navíc máme před sebou hlavní fašankový den - úterý! 

 

 

 

Tady už jsme na pátečním Vinařském plese v Hluku, který byl stejně jako loni hojně navštívený. Tady jsem zachytil atmosféru u cimbálu, kde hráli Mladí Burčáci, známá to muzika z Míkovic. Však uvidíte, jak to rozpálili :)

 

 

Opět Vinařský ples, zachytil jsou kapelu s názvem Kumpánovi muzikanti. Chtěl jsem s Vlado Kumpánem udělat i rozhovor, velmi by mě tento chlapík zajímal, ale nakonec jsem se pustil do tance a k rozhovoru se nedostal - tak snad za rok.

 

 

 

Tak toto už je jiná "třída". Fantastický, nesmírně zajímavý fašank v Komni, věnoval jsem mu většinu soboty, protože jsem chtěl konečně poznat, jaký vlastně je, bez toho, aniž by mě ho zprostředkovávali novináři. Určitě s k němu tady na webu velmi podrobně vrátím, a to jak videoukázkami, videorozhovory, tak i fotkami... Toto je úplný začátek, seznamte se s lidmi, kteří tvoří zcela ojedinělou a výjimečnou tradici. Video jsem nechal běžet i ve chvílích, kdy se fotí. Vždycky, když vidím někde nějaké společné fotky, přál bych si, aby se fotka stala videem a já cítil atmosféru při focení. Proto při společných fotkách stále více pouštím video.

 

 

 

A toto už jsou videa z Krojového plesu v Hluku. Z plesu, který se móóóc vydařil. Tady vidíte hlucké mládí, děti ze souboru Žarúžek. Dětí je poměrně hodně, i když by jich mohlo být ještě více, mají výborné vedení a věřím, že udělají divákům i sobě ještě hodně radosti. Bohužel, ve starším věku řada dětí (zdaleka nejen v Hluku) od zpívání a tančení odchází, ale myslím, že později se k lidové kultuře a tradicím mnohdy vracejí. 

 

 

 

A toto je vlastně také hlucké mládí. Několik kluků, kteří se poprvé pořádně sešli před rokem, když se chystali jako jezdci na jízdu králů. Někteří z nich zůstali pospolu a připravili si mimo jiné program, který můžete vidět na videu. Toto je jeho část, později dám i zbytek. Kluci se s tímto programem ukázali v Blatničce, Skoronicích a nyní doma v Hluku. Úspěch měli veliký.

 

 

Toto je video od Štěpána Mitáčka, já už bohužel v těchto chvílích spal - bohužel, bohužel, bohužel :) Štěpán natočil na krojovém plese výbornou CM Šefranica při ZUŠ - mimochodem, i ona patří k hluckému mládí. Stále častěji slyším na adresu těchto muzikantů chválu a moc se těším na další výsledky jejich práce.

 

 

A z tohoto Štěpánova videa si můžete udělat obrázek, jaká že byla v Hluku na tvrzi nálada. Toto je Slovácko na začátku 21. století :) 

 

 

A ještě pořád hlucké mládí - Dechová hudba Kosenka. Pokud si chcete pozvat výbornou dechovku, na jejíž muzikantech vidíte, že hrají s chutí a pořádnou energií, nikde nehledejte, právě takovou muziku vidíte na videu :) 

 

 

 Á Uherský Brod. Moc jsem byl zvědavý, jakou podobu tam fašank má. Točil jsem v neděli odpoledne a určitě se k tomuto fašanku tady na webu vrátím. Tady vidíte hlavně masky, ale nenechte se zmást, brodský fašank má několik podob, který určitě stojí za zaznamenání. Později vám ukážu děti i dospělé při tanci, který mě hodně překvapil, v Brodě jsem ho nečekal.

 

 

 

Nedělní hlucký fašankový podvečer, který pravidelně končí na domečcích. I letos v nich bylo příjemně, tady jsou slova zbytečná ... Z Hluku určitě přidám další ukázky i odkazy na fotky Štěpána Mitáčka a Lukáše Baroně. 

 

 

 

Tady je krátká ukázka z Ostrožské Lhoty od Štěpána Mitáčka.

 

 

Tady se můžete podívat na fašank v Ostrožské Nové Vsi, za video děkuji panu Kusákovi. V minulosti jsem v Nové Vsi několikrát byl a vím, že tam bývá veselo, utvořila se tam výborná parta, poskládaná například z hasičů a folkloristů. Navíc novoveští fašankáři měli jednu vymoženost, kterou neměl asi nikdo jiný - starosta prý všem zaplatil oběd.

 

Tak, a toto jsou už videa od Tondy Vrby z horňáckého fašaneku. Bohužel jsem letos na Horňácku nemohl být, o to více se těším na tyto ukázky.