Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí 2015: Podívejte se na snímky 80 fotografů, kteří loni fotili naše Slovácko... A pojďte se seznámit s nejlepšími.. Kdo vyhrál? Za jaké fotky? A jakou úroveň má tedy největší přehlídka Slovácka?

I přes hodně omezený provoz těchto mých stránek na začátku roku 2016 bych rád přidal ještě jeden příspěvek, protože se týká akce, která si větší zmínku určitě zaslouží. Touto akcí je OHLÉDNUTÍ 2015, což je ze všeho nejvíce bilanční výstava fotografií z celého Slovácka, které fotografové nafotili v roce 2015.

Myslím, že jde o vůbec největší přehlídku amatérských fotografů na Slovácku, jaká vůbec existuje, vždyť například letos, v desátém ročníku, poslalo fotky nejvíce fotografů - osmdesát! To už je hodně slušné číslo, které nejen umožňuje podívat se na práci mnoha lidí, kteří s fotoaparátem mapují náš region, ale také popřemýšlet nad tím, jak ten náš region vlastně vidí a jaký ten náš rodný region vlastně je. 

 

Přenesme se proto nejdříve na samotnou vernisáž, která proběhla v neděli 3. ledna od 17. hodin v kině Hvězda, podívejme se, poslechněme si, co zaznělo, a především využijme možnosti seznámit se celkem s PĚTI fotografy, kteří byli oceněni - jeden je vítěz, laureát, další čtyři získali fakticky druhé, třetí, čtvrté a páté místo, aniž by bylo bližší pořadí určeno.

 

na konci celého příspěvku se pokusím trošku o svůj pohled na celou výstavu, byl bych samozřejmě rád, kdyby se různých názorů objevilo v nocinách či jinde podstatně víc, ale už jsem si zvykl, že na SLovácku prakticky žádná diskuse či polemika neexistuje, ať se týká politiky, kultury či čehokoliv jiného. Prostě každý si je vědom toho, že čím víc mlčí, dává si bacha na prezentaci svých názorů a nedělá problémy, tím má větší šanci na malém rybníku jménem Slovácko uspět....  

RB 

TADY jsou všechny zaslané fotky od 80 fotografů!!!! 

 

 

Takže, první pustím svůj záznam ze záhájení vernisáže, mluví ředitel Městských kin Josef Korvas, po němž má (v čase 3.00) slovo předseda "poroty" Marek Malůšek, který zve i čtyři oceněné - pátý oceněný, lauerát, bude na dalším videu... A na začátku a na konci videa je výborná CM Harafica! Mrkněte na virtuozní hraní na počátku videa!

 

Těmi čtyřmi oceněnými byli tito fotografové:

 

První oceněný byl Dušan Kimmer -  TADY  jsou jeho fotky ... V čase 4.45 jej uslyšíte mluvit...

Pan Kimmer ze Zlína byl jeden ze dvou oceněných fotografů, který nafotil zabijačku, Marek Malůšek ocenil to, že ji nafotil "velmi neotřelým, velmi svérázným pohledem". 

 

Druhý oceněný byl Jiří Kučík, jeho fotky jsou  TADY ... V čase 6.20 mluví ...

Pan Kučík patřil mezi o hodech mezi členy břestecké chasy a během odchůzky si vzal foťák. Porotu mimo jiné zaujal tím, že fotky mají nádherné světlo, a také, že "každá fotka měla svůj originální název, napřáklad jedna se jmenovala Jak se klopí červené a druhá Jak se zvrací červené". ...

 

Třetí oceněný byl Lukáš Leon Gajda - jeho fotky jsou  TADY  ...  V čase 8.10 na videu

Pan Gajda byl druhý oceněný za sérii fotek ze zabijačky, Marek Malůšek podotkl, že fotky, které byly převedeny do černobíla, působí na první pohled tradičně. Víc svou větu nerozvedl, ještě glosoval vysvětlení fotografa, proč upřednostňuje černobílou svými slovy, "více krve, méně poetiky".  

 

 

Čtvrtý oceněný byl Štěpán Šupka - jeho fotky jsou  TADY ...  V čase 9.15 mluví na videu

Pan Šupka vystoupil s nejvíce slovy a jeho fotky byly i jakousi největší osobní zpovědí, protože zachytil rozlehlé území Rochusu nad Uherským Hradištěm ještě ve chvílích, kdy nebylo zasaženo tolik stavební ruchem jako je nyní v jedné své části. "Jeho soubor Génius loci - ztracený Rochus se nám moc líbil," uvedl Marek Malůšek. "Štěpán zaznamenává určité věci, ke kterým má třeba osobní vztah, a oni se nějak mění nebo třeba ztrácení v jeho životě místo," dodal Marek s tím, že v minulosti Štěpán uspěl i se sérií fotek o zboření bývalé porodnice v Uherském Hradišti.

A co řekl oceněný fotograf mimo jiné k sérii fotek z Rochusu? "Ve své staré podobě pro mě Rochus znamenal svobodu, volný prostor, kam se dalo kdykoliv vyjít, člověk se tam ztratil v houští, v trávě, objevil se jinde, co se tam nyní staví není mně osobně příjemné, je to čistě věc názoru každého, pro mě se tím Rochus opravdu ztratil."    

  

 

 

 

A pro zajímavost jsem dal pro připomenutí ukázku z vyhlášení loni, tedy v lednu 2014... 

  

 

 

A tady už je vyhlášení vítěze v lednu 2016, laureát Aleš Duda - jeho fotky jsou TADY ... 

Pan Duda toho při vyhlášení o sobě moc neřekl, já ho osobně neznal, ale později jsem pochopil, že je to známý uherskohradišťský fotograf, který například v minulosti fotil Letní filmovou školu a byl také prvním fotografem v regionu, který vystudoval Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Po vyhlášení výsledků jsem si s ním povídal a jeho odpovědi tady ještě doplním. 

 

 

 

A tady jsem dal samostatně člena poroty Radovana Lipuse. Je potěšitelné, že organizátoři zvou takové zajímavé osobnosti, pan Lipus tady mluví příznivě o Hradišti a zájmu lidí o výstavu... A po skončení vernisáže bylo skvělé, že uvedl v kině svůj dokument o Janu Antonínu Baťovi (rodákovi z Uherského Hradiště!), který točil v Brazílii, plus odpověděl i na několik otázek. Výborná volba porotce i hosta! 

 

 

 

A rád bych připomněl loňského výborného hosta a porotce, skvělého fotografa Jindřicha Štreita ...

 

 

 

TADY si už můžete prohlédnout finální panely z nejaktuálnějšího ročníku, tedy fotky za rok 2015, které můžete ve Hvězdě vidět do konce ledna 2016 ...  I když fotky můžete vidět takto snadno, moc doporučuji, abyste si do Hvězdy zašli, logicky při pohledu na větší formáty fotek budete mít větší zážitek...

 

A TADY bych chtěl upozornit na panely, které organizátoři věnují vždy lidem, kteří už mezi námi nejsou a byli "napojeni" na kulturu Hradiště či celého našeho regionu. Opět, výborný počin organizátorů! 

A ještě jeden odkaz - TADY je archív, ve kterém jsou shromážděné od roku 2010 všechny zaslané fotky, díky za to!!! 

 

A můj názor?

Je obtížné vyjádřit veřejně to, co si člověk myslí na tak malém prostoru jako je Hradiště či náš region, řadu lidí člověk zná, mnohé má rád, ale cítím, jak strašně moc nám tady právě chybí odvaha psát vlastní názory, pouštět se do polemik, diskuse, kritiky. Hodně na to doplácíme, protože toto všeobecné veřejné plácání po zádech a chválení, kterého jsou plné místní noviny, není nic, co by mohlo rozvoji regionu pomoci s výjimkou toho, že to občas shodou náhod podpoří a povzbudí ty, kteří si skutečně pochvlau zaslouží... Jenže, co ti, kteří svou práci dělají špatně, sedí na svých místech léta a ještě k tomu například likvidují ty, kteří by mohli být pro veřejnost či nějakou instituci prospěšnější?

 

 

A slibovaný názor nakonec ...

"Nevím, proč byly vybrané mezi nejlepší ty a ty fotky... A naopak, nevím, proč si toho a toho porota nevšimla," slyšel jsem tak nějak různě od některých fotografů, se kterými jsem se dal do řeči, a vsadím se, že kdybych se dal do řeči s dalšími, slyšel bych podobných názorů ještě více.

O čem to svědčí? Někdo by mohl kriticky namítnout, že to svědčí o nekvalitě či neobjektivitě poroty, ale za sebe vám řeknu, že to takto vyhroceně nevidím. Prostě je normální, že lidé mají na fotografie na výstavách různorodé názory, a pokud se tyto osobní názory ještě propojí s tím, že sami jsme nějaké fotky na výstavu poslali, potom je logické, že k vybraným fotkám budeme mít výhrady - tedy, pokud zrovna ty naše nevyhrály.

Porota navíc nemá vůbec jednoduchou úlohu, když jsem si prošel fotky 80 (!) fotografů, kteří se soutěže účastnili, sám jsem mnohody přemítal, jestli bych takovou fotku vybral na samotnou výstavu, nebo ji přímo udělil některou z cen. Je to fakt strašně těžká a nevděčná úloha, navíc laik má přece jen jiné oko, než lidé, kteří například fotku studovali, mají s ní mnohem větší zkušenosti a věřím, že dokáží i lépe rozpoznat kvalitu...

To ovšem neznamená, že bych tady chtěl vést obhajovací řeč poroty (myslím, že by o to ani nestála), spíš bych se chtěl přimluvit za to, aby příště porota dokázala ještě podrobněji vysvětlit, proč vybrala ty a ty fotografie a toho či onoho fotografa. Byť, mimochodem, často se tady u nás na Slovácku stává, že někde je někdo někým vybrán, ale už nikdy takovou volbu nevysvětlí...

V případě Ohlédnutí 2015 by stálo za to vysvětlit například více, proč se porota rozhodla vybrat za vítěze "ty divné fotky ze vzduchu", jak jsem poněkud s úsměvem zaslechl mezi diváky, nebo proč mezi pěticí oceněných jsou hned dvě série ze zabijačky - jak jsem se ptal porotců já... Anebo, opět vycházím z toho, co jsme zaslechl, jestli by nestálo za to více si všímat toho, jak fotografové zachytili události roku 2015, protože soutěž by měla být hlavně o těchto událostech.  

Nechtěl bych svými předcházejícími řádky odrazovat ani porotou, ani ty, kteří Ohlédnutí organizují, je skvělé, že taková akce existuje, a je velmi potěšitelné jakou podobu má. Ke své další budoucnosti ale potřebuje důvěru těch, kteří fotky do soutěže posílají, až kdyby se fotografové otočilil k Ohlédnutí zády, potom by nastala svízelná situace. nemyslím, že něco takového hrozí, ale určitě se přimlouvám za to, aby organizátoři i porota ještě více s veřejností komunikovali. Jak?

Navrhuji například to, aby organizátoři poslali všem účastníkům dotazník a zeptali se jich na jejich názory i náměty. Anebo aby bylo někde otevřené diskuzní fórum, i když v to moc nevěřím. Nejsme zvyklí na diskusi ani případnou kritiku, ve veřejném prostoru prakticky neexistuje ani v případě fotek, ani v případě ničeho jiného.  

Každopádně úroveň fotek je stále vyšší a vyšší, to je zcela zřejmé a asi i logické, fotografická technika je dnes úplně někde jinde než ještě nedávno byla, existuje také spoustu webů, kde se lze vzdělávat a neustále se porovnávat s jinými fotografy.

Už teď se tedy těším na fotky, které fotografové vyfotí během letošního roku a pošlou je právě na Ohlédnutí. Bylo by přitom dobré, aby ještě mnohem víc vnímali, že Slovácko zdaleka není jen a jen folklor, který pořád zachycují v hodně vekém množství, stejně tak, aby vnímali, že Slovácko nekončí na Uherskohradišťsku, ale táhne se pěkně daleko - a na všech místech je toho mnoho zajímavého k zachycení!

Tož, přeju všeckým dobré oči, ostrý obraz, cit i trpělivost, a v neposlední řadě ještě jednu vlastnost - schopnost nebát se obtížnějších cest.  

RB