Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Obrovský úspěch bývalé trenérky Slovácka Jitky Klimkové! V Austrálii vyhrála se svým mužstvem ligový titul! Tady je bohatá fotogalerie + video z finále

1329171836-426565-283033871758337-135194133208979-748119-1422990490-n-1

Parádního trenérského úspěchu dosáhla Jitka Klimková z Moravan u Kyjova. Poslední lednový víkend získala s mužstvem Canberry titul mistra Austrálie. Cestu fotbalovým životem této úspěšné trenérky mapujeme na těchto stránkách už několik let, její největší úspěch jsme proto nemohli nechat bez povšimnutí. Na žádost o rozhovor reagovala jako vždy velmi ochotně a vstřícně, jen bylo potřeba najít čas. Druhý víkend v únoru už mířila na mládežnický turnaj do Španělska, doma by se měla objevit uprostřed tohoto týdne, ale téměř okamžitě odjíždí na soustředění fotbalistek Slovácka. Tato žena prostě žije fotbalem. Následující povídání vzniklo u ní doma v Moravanech u Kyjova pár dnů po finálovém zápase. Už ve dveřích mě vítala se zlatou medailí na krku. 

Jitka Klimková: Titul je bomba, ale už teď myslím na obhajobu

Moravany – Velvyslankyně fotbalu ze Slovácka, známá trenérka Jitka Klimková, dobyla dalekou Austrálii. Právě tam, u protinožců, dosáhla obrovského úspěchu, když s mužstvem Canberra United vyhrála ženskou fotbalovou ligu. 

Jitka Klimková dosáhla ve své trenérské kariéře největšího životního úspěchu. Mužstvo z hlavního města Canberry přivedla poprvé v historii k titulu mistra Austrálie.

Fotbal je cíl a smyslem jejího života. V uplynulých dnech ji přinesl neskutečnou radost. Bývalá trenérka Slovácka dosáhla ve své trenérské kariéře největšího životního úspěchu. Mužstvo z hlavního města Canberry přivedla poprvé v historii k titulu mistra Austrálie – ještě teď se štípe jestli se jenom neprobudila z krásného snu. 

Vyprodaný stadión pro necelé tři tisícovky fanoušků den dopředu, další stovky diváků bez vstupenky postávají smutně za branou, státní hymna, bubny, vlajky, fanoušci pomalovaní v barvách klubů obou finalistů a v neposlední řadě přímý televizní přenos. A na lavičce domácích nervózně postávala Jitka Klimková ze Slovácka.

Do hlediště ji přišel povzbudit i velvyslanec Česka v Austrálii Hynek Kmoníček. Tak nějak to vypadalo poslední lednovou sobotu na finále žen australské fotbalové ligy.

„Těžko se to popisuje, vlastně slavím ještě teď. Byla to bomba, dovést k titulu klub, který skončil v uplynulé sezoně na třetím místě a před začátkem ligy si hráčky příliš nevěřily,“ povídá týden po finále nadšeně Jitka Klimková.

Jako povinnost a cíl měla s mužstvem skončit do první čtyřky, která zaručovala postup do semifinálových play – off bojů. Od vedení klubu cítila, že chtějí víc. Zvlášť když „její“ holky skončily po základní části na prvním místě.

„Žádné tlaky, že musíme, tam ale nebyly,“ připomíná úspěšná trenérka, která si největší adrenalin užila při semifinálovém duelu. „Bylo to buď a nebo. Věděla jsem, že o našem společném úspěchu bude rozhodovat jediný zápas, proto jsem byla daleko nervóznější jako při finále. Hrály jsme proti Melbourne Victory, dlouho bylo utkání vyrovnané, ale v druhé půlce jsme soupeřky doslova mlátily a zaslouženě vstřelily vítěznou branku, která nám zajistila postup do finále.“

 

 „Byla to obrovská příležitost, vést holky, které mají zkušenosti z mistrovství světa a olympijských her, měla jsem v mužstvu i hráčky, které byly šampionkami Asie a Nového Zélandu,“
 

Finálový zápas byl vyvrcholením celého ligového ročníku a tým Jitky Klimkové měl po semifinálovém boji potřebou sebedůvěru.

„Na finále už si věřil každý. Hrály jsme proti Brisbane Roar. V lize skončil vzájemný zápas remízou, ale ve finále jsme měly krásný start, zhruba po dvaceti minutách jsme vedly o dvě branky. Soupeřky sice do poločasu snížily, ale po přestávce jsme vstřelily třetí branku – to už jsem byla přesvědčená, že nám titul neuteče,“ věděla trenérka, které se ještě týden po finálovém zápase houpala na hrudi zlatá medaile.

„Vypadá jako krásný šperk, asi ji budu nosit pořád,“ dodala s úsměvem.

Po vítězném finále se strhly přímo na hřišti mohutné oslavy.

Fanoušci vtrhli na hrací plochu a po předání medailí se přesunuli spolu s fotbalistkami do jejich klubu, kde teklo šampaňské proudem až do ranních hodin a následovala nekonečná radost.

Trenérka přiznala, že téměř půlroční pobyt v Austrálii ji posunul v jejím fotbalovém životě zase o kus dál.

„Byla to obrovská příležitost, vést holky, které mají zkušenosti z mistrovství světa a olympijských her, měla jsem v mužstvu i hráčky, které byly šampionkami Asie a Nového Zélandu,“ zdůraznila čerstvá mistrně Austrálie.

 

Nabídku na koučování v hlavním městě dostala Jitka Klimková od šéfky Canberry v létě na fotbalovém mistrovství světa žen v Německu.

Australský ženský fotbal patří mezi absolutní světovou špičku a nabídku nebylo možné odmítnout.

V září odlétala k protinožcům, kde se rozbíhal čtvrtý ročník poloprofesionální soutěže žen, který měl velkou podporu svazu.

„Federace platila všem klubům dopravu, ostatní peníze si musel klub sehnat od sponzorů,“ prozradila Klimková, která měla ze začátku drobné problémy s komunikací.

„Anglicky jsem se začala učit teprve před šesti lety, v Austrálii je jiný přízvuk, používají se jiná slova. Ta jazyková bariéra tam ze začátku byla, než jsem odjela, byla jsem hodně nervózní. Postupně jsem si zvykla,“ přiznala. 

Zvykala si také na obrovský zájem místních novinářů. Před zápasem tiskovka, po zápase hodnocení, točení do televize, přímé vstupy do rádia a rozhovory do novin.

„Byl to mediální humbuk, někdy jsem ho měla plné kecky, ale zájem potěšil,“ našla si trenérka to pozitivní.

Nejvyšší fotbalová soutěž žen má v Austrálii téměř sedmiměsíční přestávku. Jitka Klimková si užívá zaslouženého volna a na podzim by měla znovu odletět obhajovat svou úspěšnou misi.

„S šéfkou klubu jsme předběžně domluvené, že budu mužstvo trénovat také v nové sezoně. Už teď myslím na to, jak obhájit titul,“ dívá se na závěr k nové sezoně.

 

 Stanislav Dufka

 

TADY JE SEMIFINÁLE: CANBERRA UNITED -  MELBOURNE VICTORY 1:0

  

 

 

A TADY JE VELKÉ FINÁLE: CANBERRA UNITED -   BRISBENE ROAR 3:2

Všimněte si bouřlivé komentáře k zápasu, kde se hrabe naše liga  

  

 

Na posledním videu, které je po semifinálovém zápase, mluví Taryn Hemmings. Fotbalistka, která přišla do Canberry z Boston Breakers, profesionální soutěže v USA. V semifinále byla vyhlášená nejlepší hráčkou zápasu.

První otázka směřovala na hodnocení zápasu od trenérky Klimkové, protože mužstvo hrálo druhý poločas daleko lépe. Taryn odpovídá, že moc změn do druhého poločasu zase nebylo.

Nechávali hodně místa jejich záloze v útočné části hřiště. Na to se v druhé půlce holky zaměřily a bylo to o mnoho lepší.

Druhá otázka byla na ni samotnou, hrála totiž opět pravého beka s útočnými tendencemi. 

Odpovídá, že nedokáže zůstat jen v zadu, táhne jí to hodně do útoku 


Třetí otázka byla o výletě lodí po ostrovech, team buildingovou akci, kterou zorganizovala trenérka. Hráčky měly za sebou jedenáct ostrovů a čekal je ten poslední – finále ligy.


Další dotaz byl na program v týdnu před finálovým zápasem. Odpověď zněla, že zůstanou u toho, co dělali doposud. A poslední otázka zněla, že v Bostonu je teď jedna hodina ráno, co by chtěla vzkázat domů? Odpověď zněla, že je za týden doma a na všechny se moc těší.

Však si to poslechněte sami

 

 

 FOTOGALERIE

  

Tady je šťastná trenérka těsně po finále

 

 

Úplně vlevo je asistent Nik Demjanovski, který má české i ustralské občanství a byl pro trenérku velkou oporou

 

 

 S pohárem za mistrovský titul

  

 CANBERRA UNITED - MISTR AUSTRÁLIE 2012

 

 

 Fanoušci Canberry United. Foto: Archiv JK

A tady je trenérka Klimková už doma v Moravanech u Kyjova týden po velkém finále. Na památku si přivezla dres podepsaný celým mužstvem

A  zlatou medaili

Foto: std