Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Občasný deník z Prahy i Slovácka: detaily o cyklojízdě mezi vinohrady, výstava malíře Hudečka i kuželovská vzpomínka na malíře Mandela, mistryně světa z Velké ...

Po prvních dnech v Praze dumám nad tím, jak udržet život na těchto mých stránkách, protože se mi zdá škoda, abych je zastavil, nebo třeba aktualizoval jen jednou za čas. Zatím nevím, jaký způsob aktualizace těchto stránek by byl nejlepší,nejdříve proto zkusím následující variantu s tím, že podle vaší reakce i zájmu se rozhodnu, jestli zvolit tento či jiný způsob. Zatím tedy volím "Občasný deník", což je mimochodem stejný název jako v době, kdy jsem se stránkami kdysi dávno začínal - TADY se na mé tehdejší zápisky z Prahy, staré kolem deset let, můžete podívat. Přiznám se, že jsem se do něj léta nedíval.

 

Přiznám se, že jsem se po příchodu do Prahy dostal do situace, kvůli které jsem z ní na podzim roku 2007 odcházel. Život v Praze a celodenní práce v novinách berou člověku takřka jakékoliv soustředění na Slovácko či mapování lidových tradic, vždycky jsem věděl, že pokud mnoho a mnoho zážitků a poznatků z víkendových cest po Slovácku okamžitě nezpracuji, budu mít velký problém cokoliv sepsat po pondělním příjezdu do Prahy. Nápor novinářské práce v Praze, kdy člověk musí řešit a psát řadu věcí, prostě "vymete" z hlavy víkendové slovácké vzpomínky. 

To byl také jeden z hlavních důvodů mého tehdejšího rozhodnutí odejít. Věděl jsem, že se chci na Slovácko absolutně soustředit, věděl jsem, že chci ukazovat "tradiční svět Slovácka", protože jsem byl (a stále jsem) přesvědčený, že tento "model" je ten jediný, který může "konkurovat" dnešnímu bláznivému, supermodernímu světu, kdy skoro všechno staré je odkládané někde do skladiště nebo do domovů - určitě se k tomuto námětu budu na stránkách vracet.  

 

Pojďme ale ke konkrétním informacím. Nejdříve vás všechny pozvu na velkou slováckou akci, a to na akci s názvem Na kole vinohrady. Bývá to akce hodně populární a vyhledávaná, plakát na ni mám na hlavní stránce webu už několik dní. Veškeré detaily najdete TADY, doporučuji vám, abyste si na odkaz klikli, a pokud máte v úmyslu vyjet, seznámili se s naplánovanými trasami. Neodpustím si jednu kritickou připomínku na web Uherského Hradiště. Považuji za neuvěřitelné, že na hlavní stránce webu města Uherského Hradiště není o této velké akci jediná zmínka. Pro mě je to naprosto nepochopitelné - jestli takto vypadá propagace města a našeho Slovácka, potom prosím vyměňme vedení města, nebo toho, kdo má na starosti tento web. Na to, že stál web několik milionů korun (zakázku dostala hradišťská firma, smlouvu ani detaily výběrového řízení město nikdo nezveřejnilo), je to skutečně luxus.

 

Pro zajímavost sem dávám jednu z šesti tras, dávám tu, která vede mým rodným místem, ale doporučuju i všecky ostatrní! :)

1. STEZKA BLATNICKÉHO ROHÁČE (66 km, převýšení 140 m, start: 9.40)
Uh. Hradiště - lesopark Kunovský les - Kunovice - Ostrožská Nová Ves (Vinotéka U sv. Vavřinca)- Ostrožská Lhota (historický domek Háječek) - Hluk (Památkové domky) - Boršice u Blatnice (Víno Zlomek - Vávra) - Blatnička (Penzion Blatnička - cyklomenu, Víno Hruška) - Blatnice pod sv. Antonínkem (Blatnické muzeum, Vinařství Kozumplík, vinařské búdy Pod Starou horou - Vinařství Jan Cícha, Vinotéka firmy Blatel) - Uherský Ostroh (Zámek Uherský Ostroh - Srdce pro Václava Havla, Největší výstava sběratelských panenek, Vinotéka na Zámku) - Včelí naučná stezka - Ostrožská Nová Ves - Kunovice - Kostelany nad Moravou (portálový most přes řeku Moravu) - Uh. Hradiště

 

Rád bych vás pozval také na vernisáž výstavy známého malíře Zdeňka Hudečka z Uherského Ostrohu, který připravil začátek své výstavy na tento víkend. Konkrétně na neděli 6. října v 16. hodin na zámku v Uherském Ostrohu. Předpokládám, že bude jako vždy plno, výstava je vlastně jakýmsi zahájením letošních uherskoostrožských hodů, které propuknou za týden - pozvánku s programem mám na stránkách.    

 

Další informace se týká včerejšího telefonátu pana Zálešáka, známého zpěváka z Horňácka, který mi volal, že v sobotu 19. října chystají v Kuželově vzpomínku na malíře Cyrila Mandela. Proběhne pěkný program, který začne ve tři odpoledne vzpomínkou na tohoto výborného malíře, a bude pokračovat povídáním o něm a hraním Horňácké muziky Mirka Minkse. Měl jsem z tohoto večerního telefonátu pana Zálešáka velkou radost, je moc dobře, že v rodném Kuželově takovou vzpomínku připravili. pan Mandel byl nepochybně velmi zajímavý a talentovaný muž, kterému bohužel osud nedopřál dlouhého žití. Mimochodem, před časem byla výstava Cyrila Mandela v Uherském Hradišti, dával jsem TADY na stránky video. 

 

Pokud jde o Horňácko, dnes ráno jsem si všiml, že Tonda Vrba dal na své videostránky zajímavý videozáznam z Velké nad Veličkou, který se výjimečně netýká folkloru. Starosta Jiří Pšurný totiž slavnostně přivítal velickou rodačku Jitku Peškovou, osmnáctiletou slečnu, která dosádla vynikajícího sportovního úspěchu - v Chile získala titul juniorské mistryně světa v brokové disciplíně skeet. TADY můžete videozáznam vidět. Díky za něj Tondovi! A velká gratulace nejlepší mladé sportovní střelkyni! 

 

Samozřejmě Tonda nahrává videoukázek mnohem více, stále jeden naplno, za což jsem mu moc vděčný - kéž by bylo takových lidí ještě podstatně více, video je opravdu dobrý způsob, jak přibližovat naše Slovácko či jiné regiony. TADY na jeho stránce můžete vidět řadu videoukázek, které udělal na pro nás poměrně netypickém místě - v Ochozu u Brna, kde měli Svatováclavské hody. A stejné hody měli také v Dolních Bojanovicích, také ty najdete na Tondových stránkách. Já by, na těch novoveských, které jsem už na stránky dával a napíši o nich také do regionálního časopisu Krajem svatého Antonínka. Pokusím se z těchto Tondových videoukázek vybrat taková, která můžou zajímat i nás, co nejsme z Ochozu nebo Dolních Bojanovic, ale vzhledem k tomu, že těch videoukáze je mnoho a mnoho a mnoho, tak jsme je ještě zdaleka nestačil ani přejít :)