Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

O novém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka - vyjde 11. května

Na konci dubna bych se rád zmínil o dalším čísle časopisu Krajem svatého Antonínka, které se objeví v trafikách 11. května - pokud všechno dobře dopadne. Snad se vám bude líbit jako předcházející čísla, to zatím poslední osmé bylo na většině míst prodáno během několika málo dnů.

V těchto dnech dokončuju s dalšími autory poslední články, jeden z posledních článků vznikal vlastně teď v sobotu na zahradě exsenátora Josefa Vaculíka v jeho domě ve Starém Městě, kde prožíval víkend po krátkém propuštění z nemocnice - odtud je i portértní fotografie tady na internetu. Bylo to velmi zajímavé setkání, za které jsem vděčný, víc o něm nyní psát nebudu, vše najdete právě v časopisu. Rád bych ale podotkl, že hlavním důvodem, proč jsem se s panem Vaculíkem setkal, byly dobročinné koncerty Srdce na dlani, které se pod jeho záštitou uskuteční v polovině května v Praze v Senátu, v Buchlovicích, v Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou a Kroměříži. Brzy o nich najdete informace tady na stránkách i jinde, zkuste se přijít podívat a podpořit dobrou věc.

Do časopisu jsme nemluvili jenom o koncertech, řeč přišla samozřejmě na jeho život po loňské autonehodě, na kamarády, kterým je vděčný za velmi mnoho, zmínili jsme se i o politice. A končili jsme optimisticky, pan Vaculík se nesmírně těší až se vrátí právě za kamarády na mnohá místa Slovácka, tentokrát už bez spěchu, že musí být rychle někde jinde.

V časopisu se snažím zůstat věrný tématům z minulých čísel, tedy tradice, folklor, zajímaví lidé, víra, výchova dětí, školy, dobré počiny dobrých a aktivních lidí nebo lidí, kterých si nikdo moc nevšímá - když jsem včera seděl s kamarádem z novin, oba jsme se přátelsky shodli na tom, že časopis jde proti všem zásadám, které platí v novinách. Tam se opravdu o dobru moc nemluví :) Činím tak ale naprosto záměrně, vědom si toho, že novinové zásady jsou ve většině případů výborné, ale já chci, aby časopis stál na jiných hodnotách - myslím, že v regionu Slovácka je možné dělat "antinovinový" časopis. Hodně místa samozřejmě věnujeme i rozvoji mikroregionu Ostrožska a Horňácka, jelikož právě Ostrožsko je vydavatelem časopisu a navíc nám na budoucnosti našeho rodného místa hodně záleží.

Takže, další témata? Bez ohledu na smutné dění kolem zmizení horolezce Martina Minaříka, vyjde o něm v časopisu celostránkový text, který jsem začal psát už před měsícem, kdy se o něm vůbec nemluvilo. Původní text ale pochopitelně doznal změn, ten nynější nechávám zatím nedodělaný a jak jsem už jednou napsal - stále věřím, že do něj budu moci dopsat ještě citaci Martina Minaříka po návratu z jeho zatím poslední expedice.

Docela dost místa bude v časopisu patřit školám a školkám, někdo možná namítnete, že půjde o klasické informace, které nebudou nijak výjimečné, jenže i kdyby tomu tak nebylo, o školách, školkách, učitelích, dětech, jejich aktivitě, výchově, by se mělo psát co nejvíce. Třeba "jen" proto, abychom je povzbudili v dalším konání. Mládí a "stáří" se v časopisu prolínají, na celé jedné straně bude například portrét "stařenky", které si velmi vážím a obdivuji její aktivitu.

Trošku jinak bude tentokrát vypadat informování ze čtyř měst našeho regionu - tedy Veselí nad Moravou, Velké nad Veličkou, Uherského Ostrohu a Hluku. Místo dlouhých textů budou v časopise z těchto měst spíše kratší zprávy, což umožní, abych jich tam bylo více. Zpravodajství tak bude pestřejší a věřím, že díky tomu osloví ještě i větší "spektrum" čtenářů. Témata jsou vybrána tak, aby jejich publikování mělo užitek či smysl a zároveň, aby šlo o věci, které lidi skutečně zajímají... Nebudou chybět ani očekávaná slovácká témata, víno, slivovice, lidová muzika, to vše doufám, že v podobě jiné než neustále se omílající stejnými slovy v médiích...  A nesmím zapomenout na pana Hudečka z Hrubé Vrbky, čtenáři časopisu si budou moci přečíst od Zuzky Lipárové článek o jeho krásném vztahu ke koním...

Tolik tedy ve stručnosti o novém čísle, jen připomínám pro čtenáře mimo náš region, že časopis bude k dostání rovněž v Uherském Hradišti, a to na Informačním centru. Nejdříve jsme do Hradiště nechtěli časopis ani dávat (koho by tam zajímal, říkali jsme si), nakonec jsme tam dali několik málo kusů a posledního čísla se tam prodalo několik desítek kusů. Jinak cena zůstává deset korun, zůstává i rozsah skoro 50 stran a zůstává i 2 500 výtisků - byť řada čtenářů by ráda, abychom tiskli časopisu více.

Toť vše, jdu psát a psát a psát, svátky nesvátky - zkuste prosím zůstat časopisu věrní, a vy, kteří časopis neznáte, zkuste se do něj prosím podívat... Hned, jak časopis vyjde, dám o tom samozřejmě tady na stránkách vědět... Děkuju!

A vyhlašuju konkurz na titulní fotku časopisu, nemáte nějakou špičkovou nebo výbornou po ruce? Zatím nám citelně chybí...

RB

Ps. Předcházející čísla najdete TADY, včetně video příloh či fotografických příloh...

Ps podruhé: Velmi se takto omlouvám  i za to, že nereaguju na řadu mailů, ale teď se chci soustředit především na dokončení časopisu, poté se prosím ozvu!