Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

O cestě lhotských turistů do Tater

Další mejlík ke mně dnes dorazil zprostředkovaně od lhotských turistů, kteří podnikají túry, o nichž se nám některým zdá jen ve zlých snech. Kloubouk dolů před těmito výkony! Navíc svou zprávu ještě doplnili o krásné fotky!

 

Lhotští turisté v Pieninském národním parku

Druhý víkend v září vyrazilo 8 turistů na čtyřdenní výlet do krásného Pieninského národního parku a Belánských Tater.

Vyjíždělo se 9. 9. 2008 v 6:00 z Ostrožské Lhoty směr Lesnica. Zde jsme se ubytovali na chatě Pieniny v blízkosti Červeného kláštera. Po ubytování následoval kratší asi čtyřhodinový výšlap. Cílem výšlapu naší skupiny byl vrchol Pálenica. Zde se nám nabízela možnost svezení na bobové dráze a krásný výhled dolů do polského lázeňského městečka Szczawnica, do kterého jsme dorazili.

Po krátké prohlídce tohoto městečka jsme se vydali údolím Divokého Dunajce po naučné stezce zpět do Lesnice na chatu Pieniny. Počasí nám přálo, túra nebyla náročná. Večer na chatě jsme byli přátelsky přivítáni vedoucími chaty a přípitkem dobré hruškovice.

Je druhý den, středa 10. 9. 2008. Vydáváme se na celodenní túru na polskou stranu, směr Sokolica, Czertezik, Zamkowa Góra, Tři Koruny. V údolí kaňonu Divokého Dunajce visí mlha, opar. Přeplouváme na voru s převozníkem na polskou stranu Dunajce, kde začíná modře značená turistická stezka, která se po vystoupání táhne po hřebenech Sokolice. Zde se nám naskytl z nadmořské výšky 749 m. překrásný výhled dolů do kaňonu říčky Dunajec. Dále pokračujeme po trase, kde nás čekají další výstupy a nádherné vyhlídky.

Tou poslední nejkrásnější a nezapomenutelnou vyhlídkou denní túry nás čekal výhled ze Tří Korun (982 n.m.) Na pohoří Vysokých Tater, Spišské Magury a údolí Červeného Kláštera, kde se vine tok říčky Dunajce, která je splavná na pltích.

Po prohlídce muzea v Červeném Klášteře nasedáme na plť a necháme se unášet za pomoci pltníka říčkou do přístavu pltí v Lesnici. Tato 1,5 hodinová plavba nám poskytla krásné výhledy na pohoří, které jsme předtím zdolávali. Túra trvala 7 hodin. A byla středně náročná. POHODA.

Ve čtvrtek 11. 9. 2008 v ranních hodinách odjíždíme z Lesnice a vyrážíme do Ždiaru-Bachledova Dolina Belánské Tatry. Po ubytování vyrážíme na krátkou túru přes Slodičovský vrch na Magurku a zpět do Ždiaru (svérázná goralská vesnice).

Následující den, pátek 12. 9. 2008, se v ranních hodinách vydáváme na celodenní velmi náročnou túru Monkovou dolinou s překonáním Širokého sedla (1830 n.m.) přes Kopské sedlo (1749 n. m.) na chatu na Zeleném plese. Po krátkém odpočinku pokračujeme a vracíme se zpět na rozcestník, kde pokračujeme po zelené značce opačnou stranou Belánských Tater, kolem chaty Plesnice do tatranské kotliny. Po krátkém odpočinku odjíždíme autobusem zpět do Ždiaru k ubytování ve velmi krásném penzionu.

Další ráno vyrážíme směr Štrbské Pleso, Solisko, chata při Popradském Plese, symbolický cintorín. Na zpáteční cestě domů jsme se ještě zastavili a navštívili kostel Svatý Kríž (Liptovský Mikuláš), dále pak návštěva památkové rezervace lidové architektury osady Vlkolinec. DOPORUČUJEME!!!!

Za Turistický klub SK Ostrožská Lhota

Text: Stanislav Kuřina Foto: Jaroslav Štěpan