Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nové díly Folkloriky: Krásná návštěva Březové i zajímavý spolek na Valašsku + Folklorní magazín a Náš venkov + Vysílání TV před 25 lety

Máme před sebou 1. máj, a jelikož už pěknou řádku let není spojený s povinnou účastí v prvomájovém průvodu, předpokládám, že někteří usednete i k internetu. Říkal jsem si, že by některé z vás mohli zajímat další díly Folkloriky, o kterých tady pravidelně informuji. Pojďme se tedy podívat na zatím poslední díly.  
 
TADY je ten zatím poslední, je ze Vsetína, kde sídlí Spolek pro zachování valašských tradic. Jak už sám název říká, jeho členové se věnují bohulibé činnosti, tedy zachování i obnovování tradic ve svém rodném kraji. Podívejte se, jak to dělají ...
 
TADY je díl předcházející, který je už z naší části Slovácka a já vám ho pochopitelně moc doporučuji ke sledování. Je z Březové, velmi zajímavé dědiny, točil tam režisér Petr Hajn, který shrnul celý díl takto: bohaté kulturní dění na platformě malé obce na Uherskobrodsku. Když si Březovou pustíte, seznámíte se například s panem Ladislavem Slabákem, dozvíte se, proč v Březové bývala výjimečná zpěvnost, a samozřejmě, nechybí ani dvojice dobrých duší, paní Veronika Provodovská a její manžel Robert Provodovský... V této souvislosti bych vám chtěl TADY doporučit lednový článek ze Slováckých novin od  Petry Kučerové, která informovala čtenáře o tom, jak manželé rekonstruovali místní kroj - úžasná práce! Čtení článku i sledování Folkloriky stojí za to, udělejte si na to chvilku času.  

TADY ještě přidávám jeden díl Folkloriky, už jsem ho jednou anoncoval, ale kdybyste ho přehlédli, ještě jednou bych vám rád řekl, že Folklorika byla věnovaná nejnovější knížce (teda, ona je to pořádně velká kniha) Pavla Popelky s názvem Od věnečku k obálence aneb Co dříve znamenala tradiční svatba.
 
A když dávám odkazy na Folkloriky, velmi rád bych dal také odkazy na dva pořady, které patří svým způsobem do jedné rodiny: TADY  si můžete pustit pravidelné pořady z Folklorního magazínu, TADY   najdete pořady Náš venkov.
 
Protože poměrně často tady na webu píši o tom, že zájem o náš rodný kraj a dobré spojovat také se zájmem o celý náš evropský prostor, chtěl jsem dát sem na web také odkaz na jeden skvělý pořad o Evropě, bohužel jsem ale zjistil, že v internetovém archívu České televize. A tak dávám TADY alespoň odkaz na jeho název a na informaci, kdy je vysílaný.... Jinak v České televizi je skvělých pořadů mnoho, zejména na ČT 24 a ČT 2, odkazy na některé z nich dám ale zase příště.
 
Přeji vám krásný první květnový den!  A pokud se někomu z vás stýská po prvomájových mávátkách, nebo si prostě jen chcete připomenout čas mládí, který se nikdy nevrátí, TADY dávám odkazy na vysílá televizních novin před 25 lety. Ale nebuďte moc nostalgičtí, byť bychom si všichni přáli, aby se čas mládí vrátil - samozřejmě bez mávátek, "mírových" hesel a  papalášů na tribunách :)
 
RB