Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nová várka pozvánek z celého Slovácka z Rádia Jih + Baťova univerzita

Programový ředitel Rádia Jih Martin Kozlovský mně poslal nové pozávky na tento víkend, třeba vás bude některí inspirovat. Je to samozřejmě jen malý výčet z obrovského množství akcí na Slovácku, kdy běží plesová sezóna. Jednou z největších akcí přitom bude určitě Horňácký ples, který se uskuteční už teď v sobotu v Brně v hotelu Voroněž.

Rád bych vás také upozornil na akci, která není folklorní, ale pro život mnoha mladých lidí je zcela jistě důležitější než cokoliv folklorního. Jde mi o Baťovu univerzitu ve Zlíně, která má zítra (v pátek) Den otevřených dveří. Pokud máte zájem, najdete stránky univerzity TADY, prohlídky budou v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00.

Jen mě trošku zklamalo, že univerzita nepřipravilo pro nové návštěvníky stránek, které přiláká dost velká reklama na Den otevřených dveří, nějaké zajímavé přivítání, včetně textu a fotek. Určitě by to pro univerzitní "mozky" nebyl zase tak velký problém, místo toho jen několik málo suchých slov oznamujících hodiny prohlídek. Dost jsem se lekl, když jsem klikl i na odkaz "o univerzitě". Poslední zprávou je vzkaz rektora univerzity z 17.7. 2007. Uf, uf uf, tohle bych od školy, která si dala tak světácký název, opravdu nečekal...   

A tady jsou folklorní pozvánky:

Pokud máte rádi krojové plesy tak se jich v sobotu 24.ledna bude konat celá řada :  

na jeden z nich můžete zajít do Ladné, kde bude hrát dechová hudba Zlaťulka, tuto sobotu pořádají už 10. Krojový ples také v Prušánkách, hrát bude dechová hudba Večerka.

Už 61. krojovaný ples se bude konat tuto sobotu v Ratíškovicích - začíná v tělocvičně základní školy ve 20 hodin a o zábavu se bude starat především dechová hudba Dolanka a cimbálová muzika Javor. V neděli 25.ledna můžete v Ratíškovicích navštívit ještě Dětský krojovaný ples. Od 14:30 bude hrát Veselá muzika a Dětská cimbálová muzika.

V sobotu 24.ledna se tradiční myslivecký ples bude konat v Násedlovicích - zahraje dechová hudba Žadovjáci a připraveny kromě tomboly budou i zvěřinové speciality.

V rámci plesových pozvánek nemůžeme také zapomenout na velký Reprezentační horňácký ples, který je na programu tuto sobotu ve všech prostorách hotelu Voroněž v Brně. Kromě všech horňáckých cimbálových muzik, tanečníků,zpěváků a sborů se budete také dobře bavit u stylové muziky Melody Makers a Ondřeje Havelky.

V roce 2009 chystá Dům kultury Hodonín další ročník soutěže mladých zpěváků lidových písní Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého . Už po sedmadvacáté budou moci děti všech věkových kategorií změřit své síly v této tradiční pěvecké soutěži, která se uskuteční v neděli 22. března v Kulturním domě v Hodoníně. Součástí každého ročníku je neveřejný výběr, který proběhne v kinosále Kulturního domu v sobotu 31.ledna a v neděli 1.února. Pokud chcete svoje děti na tuto soutěž přihlásit tak se na podrobnosti podívejte na www.dkhodonin.eu.

Sbor dobrovolných hasičů v Moravském Žižkově pořádá veřejnou domácí zabijačku a to v sobotu 7.února od 9 hodin u hasičské zbrojnice. O dobrou zábavu se postará také cimbálová muzika Guráš.

Začíná zase sezona koštů pálenek a jiných dobrot : jeden z prvních bude košt pálenek a kysaného zelí v Mikulčicích v sobotu  24. ledna od 14,00 hodin. K posouzení bude nabídnuto nevěřitelných téměř jedenáctset vzorků pálenek nejen z jižní Moravy, ale i z Rumunska a Chorvatska. A pozor -  ženy mohou ochutnat přes 100 vzorků likérů! Od 16:00 hodin bude všechny bavit Neoveská cimbálová muzika. Z kysaného zelí potom můžete na tomto koštu ochutnat spoustu specialit : např. slováckou zelňačku, zelné placky a ondráše, ale také zelné rohlíčky nebo zelový štrúdl.