Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Není moc petic, pod které bych se podepsal, ale tato je výjimkou - Svoboda pro křesťany

Výzva - Svoboda pro křesťany

 

Velikou lítost a bolest v srdci vyvolávají zprávy o nových vlnách pronásledování křesťanů ve světě. Počet postižených obětí roste v Egyptě, Libyi, Sýrii, Libanonu a hlavně v Iráku. Ale i na dalších místech se množí brutální útoky vůči nevinným lidem jenom proto, že jsou křesťané. Nejhorší je situace na severu Iráku.

Hoří kostely, devastují se svatyně a hrobky proroků, domovy a obydlí. Lidé jsou nuceni prchat, pokud nechtějí zemřít. Křesťané jsou bez milosti okrádáni a nuceni vzdát se všeho. Je jim vnucována násilná konverze k islámu. Ženy jsou znásilňovány a s dětmi prodávány do otroctví. Muži jsou biti a popravováni. Křesťanská víra je otevřeně vysmívána. Stovky křesťanů již za svou víru zaplatily svým životem, včetně žen a dětí.

Narůstající násilí se obrací také proti různým menšinám (jezídům, mandejcům, Kurdům a dalším).

Odsuzujeme toto barbarské chování, které nehlásá žádné světové náboženství a odporuje i prosté lidskosti. Militantní, fundamentalistické a násilné projevy ve věcech víry jsou proti Bohu, Stvořiteli veškerenstva a proti jeho zákonu svobody svědomí, který vepsal do lidských duší. Násilí odůvodňované náboženstvím v jakékoli formě a z jakéhokoli důvodu je neospravedlnitelné.

Proto žádáme světové i české politiky, aby více dbali na dodržování lidských práv ve světě a na diplomatické úrovni apelovali na kompetentní orgány.

Žádáme světové i české politiky, aby chránili křesťanskou duchovní kulturu a využili všechny prostředky na zastavení eskalace utrpení nevinných obětí a aby bylo dodržování lidských práv stavěno i nad jakékoli ekonomické zájmy.

 

 

Autor výzvy:

Svoboda pro křesťany - neformální ekumenická iniciativa, které není lhostejné pronásledování křesťanů ve světě

www.svobodaprokrestany.cz

 

Adresováno:

předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Senát ČR, Předseda Evropské rady, europoslanci za ČR, eurokomisařka za ČR Věra Jourová, velvyslankyně a stálá představitelka ČR při OSN v Ženevě Kateřina Sequensová

 

 

Podpořili:

Daniel Fajfr, předseda Ekumenické rady církví v ČR

Jan Sokol, filosof a profesor Karlovy univerzity

Václav Malý, světící biskup pražský

Marta Kubišová, zpěvačka

Táňa Fischerová, herečka, politička, občanská aktivistka

Fedor Gál, sociolog, občanský aktivista

Ladislav Heryán SDB, kněz, salesián

Juraj Jordán Dovala, biskup Církve čs. husitské

 

 

Můžete kliknout TADY