Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nejstarší fanynka Slovácka: Na fotbale mě baví všechno, říká 75 - letá paní Pašková

1298381548-3-1298381548
Pětasedmdesátiletá Růžena Pašková nevynechá jediný zápas svého oblíbeného klubu. Fanoušci z kotle ji říkají babi.

Kunovice - Fotbalisté Slovácka hráli jeden z přípravných zápasů na jarní část sezony na kunovické Bělince. V desetistupňovém mrazu stála kousek od hřiště v dlouhém kabátě obalená klubovou šálou. Pozdravila se s Vítem Valentou, prohodila pár slov s Petrem Švancarou a na neznámé a mladé tváře Slovácka volala.
„Ty jsi který?  A ty?  Jak ty se jmenuješ?“ Mladí fotbalisté se po sobě jenom podívali a maličko znejistěli. Možná ani netušili, že Růžena Pašková, která na ně volala, je vlastně už dnes legenda fanoušků Slovácka a nejstarší fanynka klubu. Najdete ji na všech - a to i na přípravných - zápasech svých milovaných fotbalistů.
 
Fanoušci z kotle ji důvěrně znají. Pravidelně se s ní setkávají také na výjezdech Slovácka po celé republice. Tam má modrobílá armáda k sobě přece jenom o něco blíž. „My jí říkáme babi a máme ji strašně rádi. Paní Pašková s námi jezdí na všechny venkovní zápasy a všechna ta utkání strašně prožívá,“ prozradila fanynka Lenka Bídová, pro kterou je Slovácko také obrovskou srdeční záležitostí.

„Jezdím na všechny zápasy s mým vnukem, většinou jezdíme autem, ale někdy jedeme také autobusem. Byla jsem už všude, kde hrálo Slovácko. Teplice, Liberec, Jablonec,“ jmenuje Růžena Pašková nejvzdálenější soupeře klubu. Představte si, že jedete pět hodin na druhý konec republiky a vaše mužstvo po bídném výkonu prohraje. Čeká vás stejně dlouhá cesta domů, ale už bez naděje na radost z bodů nebo z dobrého pocitu, že fotbalisté předvedli výkon, za který se nemusíte stydět. Růžena Pašková to tak neprožívá a dokáže svým miláčkům slabší den odpustit.
 
„Víte, to už patří k fotbalu. Někdy jsou lepší zápasy a někdy horší. Záleží, jak se klukům daří,“ povídá a na dlouhé cesty si vůbec nestěžuje. „Nevadí mi to, ani neunavuje. Jsem přece pořád mladá,“ směje se. 
 
„Soukup je dobrý, ne dobrý, on je výborný. Myslím, že to s kluky umí.“
 
Když přijde řeč na oblíbené hráče a trenéry, tak nechce nikoho jmenovat. Říká, že je má ráda všechny, i ty namyšlené. „Někteří kluci jsou takoví, ale každý máme nějakou povahu a já jim to odpouštím. Trenéry mám také ráda, jenom jeden se mně nelíbil, teď si ale na jeho jméno nemůžu vzpomenout.“
 
Snažím se pomoci a jmenuji Jiřího Plíška, asi nejméně oblíbeného kouče za poslední dobu ve Slovácku. „Ne, ten byl jakž takž. Už vím! Leoš Kalvoda, ten byl namyšlený, toho jsem neměla ráda ani trochu,“ vzpomněla si paní Pašková a jedním dechem pochválila současného trenéra. „Soukup je dobrý, ne dobrý, on je výborný. Myslím, že to s kluky umí.“

Příznivci Jiskry Staré Město si paní Paškovou dobře pamatují z doby před dvaceti lety. Trhala na Širůchu vstupenky, ale vzpomíná, že vlastně fandila odjakživa. „Měla jsem to u huby. Bydlím kousek od hřiště a za Jiskru hrával můj syn Pavel, to bylo někdy kolem roku 1972. Ven jsem ale začala jezdit až jsem byla v důchodu.“

„Věřím, že Bohemku  v sobotu určitě porazíme.“

Do důchodu odešla po třiceti letech práce na benzínové pumpě a všechnu svoji energii začala věnovat jedinému koníčku – fotbalu. Tvrdí, že jinou zálibu nemá, snad mimo luštění křížovek.
V televizi si nenechá ujít žádný fotbalový přenos a o svém Slovácku si vystříhává všechny novinové články. „Ale až od roku 2000,“ upřesňuje paní Pašková a chlubí se svou sbírkou. „Mám všechno, i to, co se napsalo o té úplatkářské aféře, ale zatím nemám čas si to někam nalepit,“ trošku smutně přiznává.
 
Fotbal miluje a svůj život si bez něj už nedokáže představit. Miluje hlavně svůj klub – Slovácko. Znovu opakuje, že má ráda slovácké fotbalisty a téměř všechny dobře zná. „Na fotbale mě baví úplně všechno a já mám ty kluky opravdu ráda. Víťu Valentu, Peťu Švancaru, Míšu Kordulu, prostě všechny. Věřím, že tento rok skončíme nejhůř v polovině tabulky. Já nerada tipuji, ale věřím, že v prvním zápase Bohemku v sobotu určitě porazíme, “ přeje si na závěr velká fanynka Slovácka Růžena Pašková. 
 
Text a foto: std 
 
 
 
 
Růžena Pašková na přípravném zápase v Kunovicích...
 
 
...a tady je vyfocená paní Pašková na začátku letošní ligové sezony.