Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nejlepší vinařství v České republice? Tady jsou finalisté! A vyberte nejlepší vinařství i vy - můžete vyhrát zájezd za 30 000 korun!

Loni jsem se shodou náhod ocitl na moc krásném večeru ve Veletržním paláci v Praze při vyhlašování nejlepších vinařství v České republice. Sepsal jsem o tom i pár řádek a natočil několik videoukázek (TADY, najdete i informace o loňském vítězi, bzeneckém vinařství), a dnes mi v mejlíku přistála zpráva o vybraných finalistech letošního roku.

Na zprávu se podívejte níže, prohlédněte si i jednotlivá vína a vinařství. A doporučuji vám, abyste této soutěži věnovali pozornost, podle mě je výborně organizovaná a závěrečný večer v Praze je skvělý, včetně ochutnávky fantastických vín - akorát já jsem si jich moc neužil, protože jsem se snažil pokecat s vinaři a udělat videorozhovory :)

RB  

 

SVAZ VINAŘů ČR představil FINALISTY 6. ROČNÍKU

Vinařství roku Soutěž o titul Vinařství roku 2014, pořádaná Svazem vinařů ČR, už zná svoji finálovou devítku vinařských společností, které se utkají v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Hodnocení odborníky proběhne v závěru února a výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru 26. března ve  Veletržním paláci. Celkového vítěze spoluurčí svými hlasy stejně jako loni veřejnost.

 

Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 32 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce.

„Změna pravidel ve smyslu poskytnutí rovné šance všem vinařstvím, kterou jsme provedli v loňském roce, přispěla ke zvýšení zájmu hlavně v řadách malých a středních vinařů. Těch se tentokrát přihlásilo o 12% více než v přechozích letech," uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodává: „Poprvé v historii soutěže se také do finále probojovalo vinařství, které má výrobu i své vinice v Čechách. Ostatní vinařství jsou opět moravská."

 

Porota složená z 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru udělovala v prosinci body přihlášeným vinařstvím a rozhodla o složení finálové devítky, do které se probojovali:

 

MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)

Vinařství Kořínek

Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o.

VÍNO J.STÁVEK

 

 

STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 - 250.000 l)

SONBERK a.s.

Vladimír Tetur

Žernosecké vinařství s.r.o.

 

 

VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a. s.

Vinařství LAHOFER, a.s.

Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova

 

 

 

Druhé kolo hodnocení finalistů proběhne 23. - 25. února, kdy skupina dalších odborníků navštíví jednotlivá vinařství. Budou zde komplexně posuzovat jejich činnost v uplynulém roce a vyberou vítěze v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Porota složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku bude u jednotlivých vinařství hodnotit objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti.

 

 

Vítěze letošního ročníku „Vinařství roku 2014" spoluurčí stejně jako loni veřejnost svým hlasováním v soutěži „Mediatel Vindemia publica 2014. Lidé budou vybírat ze všech devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu a nově pomocí sms jim mohou zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2014 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá od veřejnosti největší počet hlasů.

 

Výsledky Vinařství roku 2014 budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 26. března 2015 v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie. Během večera budou mít hosté možnost seznámit se nejen s víny všech devíti finalistů, ale také degustovat stovku vín, která vzešla ze soutěže Salon vín - Národní soutěž vín ČR a budou v roce 2015 umístěna ve stále expozici Salonu vín na zámku ve Valticích.

 

Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností - tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. A které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch? „Zjednodušeně řečeno je to vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno" vysvětluje Tibor Nyitray.

 

Držiteli titulu Vinařství roku se dosud stala vinařství Vinselekt Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař - František a Hana Mádlovi a Znovín Znojmo, a.s.. V loňském roce se díky hlasům veřejnosti absolutním vítězem stala společnost SONBERK. Tu ocenila i sedmičlenná odborná porota, která ji ohodnotila jako nejlepší v kategorii „střední vinařství", společně s vinařstvím Vinařství Glosovi, které zvítězilo v kategorii „malé vinařství" a Zámeckým vinařstvím Bzenec, které získalo prvenství v kategorii „velké vinařství".

 

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Potravinářské komory ČR, hlavních partnerů Erste Corporate Banking, Mediatel spol. s r.o., Mercedes - Benz Česká republika, s.r.o. a Tesco Stores ČR a.s. V jeho vybraných prodejnách budou vína od všech finalistů také k dostání. „Zákazníci si budou moci od března do poloviny května zakoupit v našich obchodech právě vína úspěšných devíti finalistů. Jsme rádi, že touto cestou můžeme podpořit tuzemská lokální vinařství," říká Eva Svobodová, sommelierka společnosti Tesco. Podrobné informace na www.vinarstviroku.cz

Kontakt pro média: Ing. Kateřina Martykánová PR manager

Tel. +420 602 576 870 E-mail: martykanova@locomotion.cz

 

 

VEŘEJNOST ROZHODNE O HLAVNÍM VÍTĚZI VINAŘSTVÍ ROKU 2014

Stejně jako loni ovlivní i letos veřejnost svými hlasy celkový výsledek soutěže Vinařství roku. Z jejich hlasování vzejde jak vítěz v kategorii Mediatel Vindemia publica 2014, tak také absolutní vítěz a nový držitel titulu Vinařství roku 2014. Vyhlášení proběhne během slavnostního galavečera v pražském Veletržním paláci 26. března 2015.

 

Už od 30. ledna až do 20. března mohou milovníci vína podpořit svými hlasy jednoho z devíti finalistů v kategorii cena veřejnosti.

 

„Výsledný počet hlasů u jednotlivých vinařství určí již tradičně nejen držitele titulu Cena veřejnosti Mediatel Vindemia publica, ale stane se i rozhodujícím kritériem pro výběr absolutního vítěze. Tím se stane jedno ze tří oceněných vinařství v kategorii malé, střední nebo velké vinařství," uvádí Petr Psotka ředitel Vinařského institutu, který je odborným garantem soutěže. Hlasovat bude možné letos dvěma způsoby.

 

„Nově lidé mohou zasílat svým oblíbeným vinařstvím sms za 6 Kč, a to v neomezeném počtu. Druhou možností je stejně jako loni hlasování prostřednictvím webového rozhraní www.vindemiapublica.cz, které je zdarma. Takto může hlasující vybranému vinařství ovšem udělit pouze jeden hlas denně," přibližuje způsob hlasování Vladimír Buťa, marketingový ředitel společnosti Mediatel, která technicky zajišťuje průběh hlasování a je také titulárním partnerem soutěže veřejnosti.

 

Vyhlášení vítězů ocenění Mediatel Vindemia Publica 2014 i hlavní kategorie Vinařství roku 2014 se uskuteční v průběhu slavnostního galavečera ve Veletržním paláci. Vítězná vinařství budou odměněna partnery soutěže - vítěz hlavní kategorie dostane mimo jiné mediální prostor na rádiu Frekvence 1, vítěz ceny veřejnosti obdrží např. opět stylovou cenu symbolizující sklenici na víno z dílny designéra Martina Žampacha a marketingové poradenství a produkty od hlavního partnera společnosti Mediatel, spol. s r.o. Na atraktivní ceny se mohou těšit také hlasující na internetu, kteří odpoví na tipovací otázku a podpoří svým hlasem jednotlivá vinařství.

 

Podrobné informace na www.vindemiapublica.cz

 

Kontakt pro média: Ing. Kateřina Martykánová PR manager

Tel. +420 602 576 870 E-mail: martykanova@locomotion.cz