Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nejčerstvější informace k jezdcům Jízdy králů v Praze: návštěva u kardinála Dominika Duky, který se na krojované z našeho Slovácka velmi těší... Přijeďte do Prahy na oslavy sv. Jana Nepomuckého 15. května!

Už včera, hned po středeční návštěvě kardinála Dominika Duky v jeho Arcibiskupském paláci na Hradčanech, jsem dával na facebook jeho fotku a své první dojmy z této návštěvy, související s ukázkou Jízdy králů, kterou mnozí Pražané a turisté uvidí 15. května 2O15. Přes svou počáteční novinářskou "ostražitost" ze začátku letošního roku, kdy jsem o celé akci slyšel poprvé, jsem stále více přesvědčený, že ukázka Jizdy králů má svůj velký smysl a zaslouží si maximální podporu. I proto má včerejší slova na facebooku k fotce kardinála byla následující:  

"Rád bych sem dal dnešní fotku z Arcibiskupského paláce, kde se kardinál Dominik Duka mimo jiné setkal se zástupci Hluku, Kunovic a Skoronic. Společně domlouvali ukázku Jízdy králů v Praze, a když jsem je poslouchal, ještě více jsem si uvědomil, že půjde o skutečně nádhernou prezentaci Slovácka v Praze - připomínám, Jízda králů (s dvaceti jezdci na koních) s více jak 200 stovkami krojovaných projde Prahou 15. května v rámci Svatojánských slavností NAVALIS, které se poprvé konaly v roce 1715!!! Více napíši na své stránky SlovackoDNES.cz.. Půjde o jednu z největších letošních akcí v Praze, která se bude konat na několika místech a účastní se jí kromě zástupců Slovácka mnoho a mnoho dalších zajímavých lidí!" 

 

Dnes, tedy ve čtvrtek, dávám fotečky z tohoto setkání, přidám i videoukázky a napíši sem co nejvíce informací, které včera na setkání v Arcibiskupském paláci zazněly. TADY se můžete podívat na oficiální stránky celé akce. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto jsme se sešli na Hradčanech před návštěvou kardinála Dominika Duky. Vlevo Zdeněk Bergman, velmi zajímavý chlapík, sympaťák od pohledu, hlavní iniciátor oslav sv. Jana Nepomuckého a ředitel Muzea Karlova mostu. Vedle něj Mirek Šuránek z Hluku, který byl na začátku celého nápadu s účastní jezdců Jízdy králů v Praze, velký podporovatel tradic, dále Jožka Holcman, rodák ze Skoronic, skvělý spisovatel a muž, který léta Jízdu králů jezdil a kromě jniého píše výborné vyvolávky, paní starostka z Kunovic Ivana Majíčková, další velká příznivkyně lidové kultury, Vojta Uhlíř, Hlučan, který zajišťuje zastavení krojovaných v Senátu, starosta Hluku Martin Křižan a David Hájek, další Hlučan, stejně jako ostatní na fotce velký příznivec lidových tradic, nadšenec a obětavec pro kulturu Hluku... Tož, eště bych mohl přiznat, že zástupci našeho Slovácka byli pěkně nabalení, protože sa samozřejně nésli panu otci kardinálovi dary - nebojte, nebyly veliké:)   

  

... tak, a další popisky a informace přidám později, teď mě čeká práce v redakci a na stránky nemám čas