Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Návrat k novoveským hodům: povídání s mladými i staršími, zmínka o ne - stárkování, zpívání i řeč starosty (6 x VIDEO) - DOPLNĚNO !

Vracím se k hodům v Ostrožské Nové Vsi, z kterých jsem zatím publikoval jen jedno video z hodové mše. Nyní nabízím další videoukázky, na kterých je většinou povídání, které přece jen řekne o hodech a Ostrožské Nové Vsi víc než jen zpívání nebo hraní. Nevím, co na slova, které na těchto ukázkách zazní, řeknete, ale s klidem prosím napište svůj názor do diskuse. Děkuju!!!

RB

 

 

Na tomto videu jsem se snažil mluvit s nejmladšími členy hodové chasy, kteří šli takto v kroji vůbec poprvé. Myslím, že je zajímavé slyšet jejich povídání a dozvědět se zároveň také něco o nich.

 
 
 
 
Toto video jsem přidal dodatečně, kdy zbývající tři tady už nějaký čas byly. Jsou na nich už zkušené "folkloristky", kterým i takto děkuju za jejich vstřícnost - moc se jim do nahrávání nechtělo :) Ale je dobře, že jejich názory takto zazněly.
 
 
 
 
 Zatímco dvě předcházející videa jsem točil ještě před hodama, toto video je už přímo z hodů, a to z chvíle nejdůležitější - předávání hodového práva. No, nevím, jak vy, kteří jste při tomto předávání ve sportovní hale byli, ale já jsem měl pocit, že atmosféra byla v té chvíli poměrně napjatá a nepříliš dobrá.
 
Nejdříve loňská stárka - Silvie Hitmárová - před zaplněnou halou dost odvážně kritizovala novoveské rodiče, že neumožnili nikomu z dětí stárkovské "panování" (její přímost má můj obdiv), poté starosta se snahou převést lapálie se stárkováním v humor (nejsem si jistý, že se mu to podařilo), četl prohlášení radnice, proč že jsou letošní novoveské hody jaksi chudé - kromě stárků chybělo totiž i banderium na koních či obecní policajt, který výborně a s ironií glosoval v minulosti dění v této vesnici. Glosování se tentokrát ujal místostarosta, který poměrně ostře kritizoval jednoho z místních velkopodnikatelů a také práci krojovaných dílen v Uherském Ostrohu.To se mi na video nevešlo, došla mi paměťová karta.
 
 
 
A abychom si trošku odpočinuli z množství slov a různorodých nálad, najdete na tomto videu především zpívání - zpívání dívek při mašlení májky.

 

 

 A ještě jsem ve čtvrtek večer přidal poslední video - ukázka z průvodu, který šel spěšně po mši a za deštědo sportovní haly. Na videu je také sólo pro starostu. Prohlédnout si můžete všechny členy letošní hodové chasy.

 

Doplněno ve čtvrtek pozdě večer:

 A ještě video jsem měl v počítači, toto jsem natočil na zkoušce těsně před hodami. Je docela dlouhé, tak se třeba podívejte, byla by škoda, kdyby zůstalo nepovšimnuto ...