Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

NAŠE ADRESA: Slovácko se bálo o výhru, Hradec Králové porazilo 2:1. Aktualizováno: foto, rozhovory s hráči, názory trenérů

1280692668-slovacko-hradec-262

Na připravovaném webu NAŠE ADRESA budete nacházet také pravidelné sportovní zpravodajství - nebudou samozřejmě chybět ani informace o ligovém SLovácku. Tady je aktuální článek o vítězství Slovácka v první lize:

 

Smolná prohra na Spartě zapomenuta, fotbalisté 1. FC Slovácko si doma napravili reputaci s Hradcem Králové, který porazili 2:1.

Nováčka soutěže v úvodu druhé půle doslova bičovali, avšak díky neproměněným šancím v závěru málem zaplakali nad výdělkem. Jenže to by mezi tyčemi nesměl stát Miroslav Filipko, který se stal hlavním hrdinou utkání. Pět minut před koncem odvrátil družstvo od remízy, když výstavním zákrokem vyškrábl z růžku jistý gól.

Jasná záležitost v režii fotbalistů Slovácka, která se v závěru změnila v dramatický boj do posledních sil. Tak by se dalo nazvat utkání třetího kola nejvyšší fotbalové soutěže, v němž 1. FC Slovácko přivítalo nováčka z Hradce Králové.

Více než šest tisíc diváků se krom stovky hradeckých příznivců až do konce strachovalo o výsledek. Domácí mohli rozhodnout během úvodu druhé půle, ale zahozenými šancemi jen dodávali odvahy soupeři.

„Vedli jsme 2:0 a stačilo, aby se trefil třeba Kuncl a Kordula. Myslím, že pak už by Hradec těžko nacházel odpověď," spekuluje kouč Miroslav Soukup. Jenže Kuncl, Kordula, Ondřejka ani Volešák na Lindra nevyzráli, a tak málem Slovácko opět v závěru ztratilo body.

Hned v úvodu bylo před hradeckou brankou dusno díky Fujerikovi. O totéž se postaral na druhé straně Fischer. Poté nebylo k vidění příliš akcí, naopak Slovácko si vybralo slabší chvilku plnou nepřesností.

Ve 28.minutě měli hosté blízko k brance, ale volného Kocourka s přehledem odstavil Košút a Filipko včas vyběhl.

Na druhé straně spálil šanci Švancara. Ve 35. minutě podnikl kličkovanou hradeckým vápnem Švancara, který naservíroval Ondřejkovi. Tutovka se mezi tyče nevešla.

Těsně před odchodem do šaten rozveselil domácí fanoušky hostující Karal. Švancarovu chytrou patičku totiž prodloužil do vlastní sítě. 1:0.

Po změně stran měli hráči Slovácka ruce nad hlavou podruhé. Švancara namazal Ondřejkovi, který levačkou přímo z voleje zvýšil na 2:0. Od té chvíle se Slovácko dostalo na koně a Hradci pořádně zatopilo pod kotlem. V 54. minutě vychytal Kuncla Lindr. Toho o pár minut později překonal Ondřejka, ale hradeckého gólmana na brankové čáře zastoupil obránce. O pár minut později spálil šanci Volešák.

Domácí stále zvyšovali tlak. Úplně sám se před Lindrem objevil Kordula, ale namísto radosti z branky si jen nešťastně držel tvář v dlaních. Otřepané pravidlo nedáš-dostaneš se zákonitě přihlásilo o slovo. Hosté se po rohu dostali na kontakt a od té chvíle se jistota domácích rozplynula jako mávnutím kouzelného proutku.

Hradečtí vycítili šanci a bušili do soupeře, co to dalo. Nejspíš by docílili vyrovnání, jenže to by ve svatyni Slovácka nesměl stát Miroslav Filipko. Všichni již viděli míč v pravém horním rohu branky, ale zkušený gólman zasáhl jako blesk z čistého nebe a situaci zachránil.

„I když Hradec prohrával, nezabalil to, a nakonec málem sahal po bodu. Při počtu neproměněných šancí by pro nás remíza byla krutá, ale zachránil nás Mira Filipko," je si vědom Soukup.

 

Branky: 43. Karal (vlastní), 50. Ondřejka - 74. Dvořák

 

Rozhodčí: Zelinka - Filípek. Marek - Mikel.

Delegát: Trčka. ŽK: 76. Kordula - 90. Lindr

Diváků: 6 203

 

Slovácko: Filipko - Kuncl, Košút, Mezlík, Reinberk - Fujerik (76. J. Valenta), Kordula, Volešák, V. Valenta - Švancara (83. Hlúpik), Ondřejka (90. Szmek) Hradec Králové: Lindr - Karal, Chleboun (56. Kasálek), Wozniak - Rezek (79. Tomašák), Fischer, Hochmeister, Poděbradský (62. Dvořák) - Pilař, Černý, Kocourek.  

LENKA HORÁKOVÁ
reportérka připravovaného webu NAŠE ADRESA

 

Ondřejka rozhodl, ale prohrál sázku


Sedm gólů vstřelil v uplynulé sezoně útočník Slovácka Václav Ondřejka. V prvních dvou kolech vyšel střelecky naprázdno, ale proti prvoligovému nováčkovu z Hradce Králové už se mohl radovat. Pět minut po poločase jeho parádní střela z voleje skončila v síti Lindra. Nakonec se ukázalo, že gól dvaadvacetiletého rodáka z Březové byl pro konečný výsledek zápasu rozhodující. Po utkání se sice usmíval, ale k úplné spokojenosti mu chyběl ještě jeden gól Východočechům.

Prý jste se před zápasem vsadil, že Hradci vstřelíte dvě branky?
Ano, je to pravda, ale nechtěl bych to nějak extra rozebírat. To je mezi námi v kabině. Dneska jsem dal jenom jednu branku a sázku jsem prostě prohrál.

Nehrozí nějaké stříhání dohola? Poznáme Vás v příštích dnech?

Určitě nehrozí, rozhodně mě poznáte.

Už v první půlce jste měl obrovskou šanci. Z pěti metrů jste hlavičkoval nad hradeckou branku...

Myslel jsem, že na balón vyběhne brankář, šel jsem tam rukama napřed, protože jsem počítal, že se srazíme. Zavřel jsem oči, ale netrefil jsem to úplně ideálně.

Ke druhé brance Vám příliš nescházelo. Jeden z hradeckých obránců vykopával Vaši střelu až z brankové čáry. Neměl jste čas zamířit přesněji? Byla to těžká pozice?

Dal jsem té střele malou razanci. Ještě na mě křičel Láďa Volešák, že jsem to měl dávat pod sebe. Teď si ten moment už moc nevybavuji, ale asi jsem mohl přihrávat.

Z tribuny nebylo úplně přesně vidět, jestli hradecký obránce vykopával Vaši střelu ještě před brankovou čarou, nebo až za ní. Jak jste to viděl Vy?

Určitě to bylo ještě před čarou. Rozhodčí to posoudil dobře.

V zápase jste měli spoustu šancí, mohli jste vést tři čtyři nula, ale nakonec jste se báli o vítězství. Proč k tomu došlo?

Nevím, co se stalo, neumím si to vysvětlit. Možná jsme se začali bát o výhru a nějakým způsobem jsme znervózněli. V závěru zápasu jsme měli udržet v útoku víc balón, to se nám bohužel moc nedařilo a Hradec vstřelil kontaktní gól.

Po gólu Hradce běžel gólman Filipko k rozhodčímu něco reklamovat. Vy jste byl u toho. Co se přihodilo?

Byla to moje chyba, byl to můj hráč, který si mě odtlačil rukama. Rozhodčí to ale v tom chumlu před brankou nemohl vidět. Ten náš inkasovaný gól beru na můj vrub.

Těsně před koncem jste střídal. Řekl jste si o to sám nebo, nebo to bylo taktické střídání?

Už mě chytaly křeče a začal mě bolet i kotník. Chtěl jsem vyzkoušet střelu šajtlí, jak to dělá Švanci, ale namohl jsem si z toho kotník a musel jsem jít dolů.

                                        std

Remíza by byla pro Filipka tragédií


Jednou jsi nahoře, jednou dole. Minulý týden nešťastník, po včerejšku hrdina. Přesně to v těchto dnech sedí na brankáře 1. FC Slovácko Miroslava Filipka. V zápase se Spartou mu v nastaveném čase proklouzl rukavicemi gól, který obral mužstvo o remízu. Proti Hradci Králové naopak udržel pevné nervy a v závěru zachránil výhru výstavní robinsonádou.


Šestatřicetiletý brankář toho většinou moc nenamluví, ale po zápase s Hradcem dokonce i vtipkoval. „Určitě toho ode mě neuslyšíte tolik jako od Švancary,“ vzpomněl s úsměvem týmového komika při vstupu na tiskovou konferenci.


Tichý a skromný Filipko „předčil“ v posledních dvou kláních tradiční kanonýry a namísto nich se stal terčem zájmu číslo jedna. Po Spartě smutnil, po Hradci zářil. „To je život. Fotbalové štěstí se někdy přikloní, jindy odvrátí,“ říká jednoduše Filipko. Na toho v posledních minutách zápasu s Hradcem letělo několik pokusů, ale on všechny ustál.


Dlouho si budou na Slovácku povídat o jeho vynikajícím zákroku proti hlavičce Dvořáka, která mířila přesně do rohu. „Nevím, jestli byl můj zákrok tak exkluzivní, ale určitě ta situace patřila k těm pěknějším. Jsem rád, že jsem pomohl týmu,“ usmíval se Filipko, jehož by remíza zklamala. „Měli jsme tolik šancí, že jsme mohli vést 4:0. Na závěr jsme se zbytečně nervovali. Remíza by byla tragédie,“ míní.


Po nespočtu šancí Slovácka přišla branka Hradce, která domácího gólmana rozlítila a rozběhl se k rozhodčímu. „Hráč Hradce do mě vědomě vletěl. Nechci se k tomu vracet, každý dělá chyby. S rozhodčím jsme si to po zápase řekli, tak ať si to potom každý vyhodnotí,“ vysvětlil rozčilení Filipko. Podle něj byli domácí jednoznačně lepší. „Jen nám chybí více klidu v zakončování. Ale možná to souvisí s tím, že se do šancí dostávali obránci a záložníci, kteří nejsou vyloženými zakončovateli. I když se hodně šancí zahodilo, lidem se to muselo líbit,“ věří nejstarší hráč mužstva.


                        Lenka Horáková


Hodnocení zápasu trenéry


Miroslav Soukup, trenér 1. FC Slovácko.

„Vždycky hodnotím zápas ze dvou hledisek a jinak tomu nebude ani dnes. Z pohledu výsledku jsem spokojený. Výhra je doma, máme tři body. Nesmím ale zapomenout na druhou stranu a to je předvedená hra. Pozitivní je, že jsme navázali na aktivní hru a vytvářeli si šance jako s Teplicemi. Dlouho se čekalo na gól, který přišel až v závěru poločasu. Po změně stran jsme předvedli velmi kvalitních dvacet minut, vytvořili jsme si dvě tři krásné gólovky. Kdyby Kuncl nebo Kordula proměnili, Hradec už by nenašel přesvědčení, že může zápas otočit. Nezabalil to a bojoval do poslední chvíle. Hrál dopředu, a nakonec sahal po bodu. Mira Filipko nás zachránil od remízy. Bylo by to pro nás nešťastné. Dnes jsme měli šance, že to mohlo skončit 5:2. Takový fotbal se divákům musel líbit.“


Proč nastoupil Reinberk místo Lukáše Kubáně?
„Kubáň měl problémy. Od rána se necítil úplně dobře, tak jsme se domluvili, že se zkusí rozcvičit. Reinberk byl připravený zasáhnout, a když Kubáň po rozcvičení přišel, že se necítí na plný výkon, nebylo co řešit. Reinberk si po návratu odehrál premiéru a zvládl to dobře. Podal kvalitní výkon.“

Co jste říkal na výkon Lukáše Fujerika?
„Fujerik odehrál zatím nejlepší zápas. Sice něco pokazil, ale hlavně se dostává do šancí. Jsem za něj rád, protože má tu tendenci jít dopředu stejně jako třeba Valenta a Volešák. A že po sedmdesáti minutách člověk udělá pár chyb, protože celou dobu běhá čtyřicet metrů tam a zpátky, tak na tom není nic k nepochopení.“


Václav Kotal, trenér FC Hradec Králové.
„Do zápasu jsme vstoupili celkem dobře. Soupeře jsme do ničeho nepustili, ale bohužel nám utekla poslední pětiminutovka. Po chybě jsme inkasovali vlastní gól. Prvních patnáct minut druhé půle jsme nezvládli, ale potom jsme prostřídali a hra se zlepšila. Vstřelili jsme kontaktní branku. Vytvořili jsme si další příležitosti, ale v závěru bylo vidět, že jsme si tu nováčkovskou daň vybrali se vším všudy."

                       Lenka Horáková

 

Trenér Hradce cítil křivdu, nikdo nevěděl proč


Posledních deset minut zápasu mezi Slováckem a Hradcem se hrálo z drtivé většiny na polovině domácích. Hradec cítil ve vzduchu vyrovnání a všechno co mělo nohy se v hradeckých dresech nastěhovalo na polovinu Slovácka. Domácí nakonec nejtěsnější vítězství uhájili. Po závěrečném hvizdu hlavního arbitra Zelinky si rozčilený trenér Hradce Václav Kotal, něco vehementně vysvětloval právě s hlavním rozhodčím. Na tiskové konferenci naznačil, že něco prý nebylo v zápase úplně v pořádku.


V závěru jsme měli několik příležitostí na vyrovnání, ale bylo vidět, že jsme si tu nováčkovskou daň vybrali se vším všudy. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ zůstal tajemný trenér Václav Kotal

Trenéra domácích Miroslava Soukupa reakce Václava Kotala překvapila. „Nevím za co by měli cítit křivdu. Já jsem žádný extra sporný moment, který by volal po nějaké křivdě, neviděl.“

Podobně se vyjádřil také střelec jediného gólu hostů Pavel Dvořák. „Že jsme si vybrali nováčkovskou daň? Těžko říct, podle mě bylo Slovácko jednoznačně lepší.“

Nutno dodat, že jedinou křivdu mohl cítit kouč hostů v nastavení zápasu. Hlavní rozhodčí ukázal, že navíc se budou hrát dvě minuty. V průběhu utkání byly v akci dvakrát nosítka a několikrát se ošetřovalo. Minimálně čtyři minuty by odpovídaly době, která se měla nastavovat.

                                            std
 

Václav Ondřejka ( v bílém), který vstřelil druhou branku Slovácka

Druhý útočník Slovácka Petr Švancara má formu,byl u obou gólů domácích.

 

6 203 fanoušků přišlo na nováčka z Hradce Králové

Z lavičky náhradníků sleduje po vystřídání zápas Lukáš Fujerík, podle trenéra Soukupa jeden z nejlepších hráčů Slovácka.

 

88 fanoušků jsem napočítal v sektoru hostů

Václav Kotal, trenér Hradce Králové

 

Richard Dominik z Ostrožské Lhoty se svou dcerkou