Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Naposledy o Jízdě králů: TADY se podívejte na Folkloriku + Historicky první ples ve Skoronicích: s Vlčnovjany, Hlučany i Kunovjany

Jak už jsem několikrát slyšel,  zcela souhlasím s tvrzením, že o Jízdě králů už snad bylo všechno možné napsáno, natočeno i odvysíláno. Možná bych k tomu dodal, že teď už stačí "úplná maličkost": aby po tom všem mediálním humbuku a slavných zápisech do UNESCO existovali ještě kluci, kteří budou mít chuť v této tradici pokračovat a budou nacházet podporu a pochopení u svých rodičů.  

I mně se zdá, že už jsem toho dal o Jízdě králů sem na stránky až moc, takže nějaká delší přestávka neuškodí. Ještě před ní se vrátím zatím k poslední akci kolem Jízdy králů, k prvnímu plesu Jízdy králů, který proběhl ve Skoronicích u Kyjova. Už jsem videa z něho dával sem na stránky před časem, brzy jsem ale vše blokl a říkal si, že počkám, až se v televizi objeví Folklorika, jejíž štáb na plese natáčel.

 

Folklorika s tématem Jízdy králů se už v televizi objevila, a tak nejdříve dávám odkaz:
TADY si můžete celý pořad pustit. 

 

Jak sami uvidíte, autoři této Folkloriky vzali celou tradici jaksi "od podlahy", takže s ní diváky seznamují prakticky od základů. Trošku jsem byl překvpaený, myslel jsem si, že pořadů o Jízdě králů bylo v televizi už poměrně hodně, ale možná jsem se mýlil. Každopádně bych vám doporučil ještě jeden pořad Folkloriky o Jízdě králů ,a to z roku 2008. Ten si můžete pustit TADY.

 

Nyní už se vracím na samotný ples Jízdy králů ve Skoronicích. Ještě bych mohl možná dodat, že týden po tomto plese se zástupci Skoronic, Vlčnova, Hluku a Kunovic ještě sešli na pracovním jednání, kde se bavili se zástupci ministerstva kultury o tom, jak vlastně v této tradici pokračovat dál, s jakou můžou počítat podporou státu nebo jaké akce by mohli dělat společně. 

 

Na tomto setkání jsem nebyl, co jsem ale slyšel, například ministerstvo kultury slíbilo určitou finanční výpomoc. Pokud jde o prezentaci Jízdy králů, zástupci všech těchto jízd se zřejmě ukáží letos na folklorním festivalu ve Strážnici, kde dojde ke slavnostnímu předání zápisu do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Na setkání se rovněž mluvilo o tom, že v roce 2014 by mohla být Jízda králů na všech čtyřech místech. Čtyři Jízdy za jediný rok, to už bude možná moc i pro největší příznivce této tradice. Nějak se obávám, jestli tato tradice nebude směřovat více ke komerci, k turistům, ke slavným tvářím a předvádění pro média.

 

Tak, a teď už pojďme na setkání do Skoronic. Tady se můžete podívat na několik videoukázek, natočil jsem a vybral takové, které podle mě poměrně dobře přibližují celý večer. Zároveň se TADY můžete podívat na videukázky Tondy Vrby, který rovněž dění ve Skoronicích zaznamenal.   

 

RB

 

Toto je videoukázka několik minut po začátku. Mikrofon si bere hlavní organizátorka plesu Marie Holcmanová a říká první slova. 

 

 

Tady paní Holcmanová představuje mladé krále, potom můžete vidět a slyšet zástupce Hluku. Myslím, že paní Holcmanová připravila setkání velmi dobře a byla také výbornou průvodkyní večerem.  

 

 

Tady je Vlčnov. 

 

 

 Atmosféra ve Skoronicích byla skutečně velmi příjemná, myslím, že to poznáte například z této ukázky, zpěváky doprovázela CM Jury Petrů, která této atmosféře hodně napomohla.

 

 

A ještě jednou pohoda celého setkání, tady uvidíte především mužský sbor z Vlčnova. 

 

 

 

Zajímavá ukázka. V Kunovicích mají pěkný zvyk, kdy si králové symbolicky předávají korunu, což tady uvidíte. Pro mě osobně bylo ale ještě mnohem zajímavější a cennější to, že bývalý i nastávající "král"  mají evidentně k lidové kultuře blízko, což bylo cítit z jejich vystupování.   

 

 

 Zatímco Vlčnovjané přijeli se svým mužským sborem, z Kunovic přijeli tamní "tetičky". Byly ve výborné náladě a takto zazpívaly ještě než celý ples začal. Společně s nimi můžete vidět starostku Kunovic Ivanu Majíčkovou. 

 

 

 

Tady můžete slyšet oba krále z Kunovic.  

 

 

Pěkné vystoupení mladých ze Skoronic, o co méně jich bylo, o to působivější se mi zdálo, tady se podívejte na ukázku. 

 

Toto už je konec jakoby oficiálního programu, kdy se prezentovaly všechny čtyři obce a zároveň paní Holcmanová představila několik lidí, kteří se kolem Jízdy králů točí. Video začíná přáním Josefu Holcmanovi k jeho 60. narozeninám. Velmi rád na tyto chvíle i celý večer vzpomínám, bohužel článek, který jsem potom o tomto setkání psal do novin, se mi moc nevydařil a jsem z něj dodnes špatný. Tak už to ale chodí, věci, na kterých vám záleží nejvíc, občas pokazíte a potom vám dá moc práce, abyste je napravili.