Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Můj pravidelný sloupek pro Slovácké noviny: Vyzkoušejte časopis ZVUK

Toto je můj pravidelný "sloupeček" ve Slováckých novinách, tentokrát jsem chtěl pomoci časopisu ZVUK, který je skvělý, ale bohužel mnozí lidé o tom nevědí a často ani časopis neznají. o ZVUKu jsem tady na stránkách psal a určitě někdy napíši ještě více, rád bych mu dělal reklamu alespoň tady na stránkách, když jinde ji má naprosto minimální. Jen se obávám, že můj sloupeček v novinách je příliš "teoretický", lepší by bylo vždycky z časopisu publikovat nějaké články, aby lidé pocítili jeho zajímavost. Pamatuji si, že když jsem ještě jezdil mezi Prahou a Slováckem vlakem, vzal jsem si na cestu právě tento časopis a při vystupování z vlaku jsem cítil onen zvláštní pocit okouzlení z jeho obsahu. Tolik témat, která v člověku vyvolávala neklid, inspiraci nebo nová poznání!

Pokud jde o o fotku, sem na stránky dávám několik titulních stran časopisu, v novinách vyšla fotka hejtmana našeho kraje Stanislava Mišáka na veletrhu cestovního ruchu v Brně. Asi si budete říkat, jakou to má spojitost, já chtěl poukázat na to, že by nebylo špatné, kdyby se cestovnímu ruchu v našem kraji ZVUK někdy v budoucnosti věnoval. Byl by to námět pro mnoho článků a mnoho pohledů. Mimochodem, hodně mě zklamalo, že téměř nikde jsem nenašel pořádný článek právě o prezentaci kraje a jeho jednotlivých míst na tomto veletrhu. Nemluvě o nějakých názorech, které by tuto prezentaci komentovaly, ať už by to bylo jakýmkoliv způsobem. Nic, nic, nic...

Ale hlavní informace - časopis ZVUK si můžete koupit například v knihkupectví Portál v Uherském Hradišti na náměstí nebo ve Zlíně v knihkupectví Archa, základní informace najdete prosím i TADY, jsou to stránky Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, tato knihovna je vydavatelem ZVUKu. 

Mám pro vás tip - vyzkoušejte ZVUK

Možná to bude působit podivně, minulý týden jsem tady ve svém sloupku volal mimo jiné po kritičtějším myšlení ve vztahu k různým věcem na Slovácku, a nyní se chystám s chválením a doporučováním. Projekt, o kterém se vám chci zmínit, ale považuji už dlouhou dobu za mimořádný a byl bych rád, kdybyste alespoň někteří na mé doporučení dali.

Ten projekt se skládá z jednoho slova, které mnohým nic konkrétního neřekne. Tím slovem je ZVUK, a v tomto případě jde o počáteční písmena čtyř měst - Zlína, Vsetína, Uherského Hradiště a Kroměříže. Ještě konkrétněji: Jde o projekt časopisu ZVUK, který sám sebe definuje jako časopis pro kulturu a společenské dění. A rozprostírá se na mapě, vykolíkované právě těmito čtyřmi městy.

I tato identifikace vám nemusí nic říkat, nebo vás může dokonce odradit. Jenže - vsadím se s vámi, pokud se do časopisu začtete, určitě se budete těšit už na další číslo. Mnohé texty jsou připravovány s velkou pečlivostí a řekl bych s láskou, velmi dobře se čtou a navíc se týkají témat zajímavých i důležitých, na něž v každodenním sprintu nemyslíme. 

Ubývá či neubývá kultury kolem nás, jak vypadá památková péče v našem regionu, co zbylo z Baťova odkazu, jaká je dnešní podoba tradic, které kulturní počiny stojí za pozornost, netrpíme pocitem méněcennosti, nejsme příliš zahleděni do sebe? To jsou jen některé otázky, na které se dočtete ve ZVUKu i odpovědi. Nemalou část svého obsahu navíc časopis věnuje historii, neznám jinou „tiskovinu", kde by se bylo možné dočíst o tolika osobnostech v historii našeho kraje, ať už to byli třeba učitelé, etnografové, muzikanti nebo například podnikatelé.

Pro náš region je tento časopis mimořádně důležitý a v dnešní době nenahraditelný. Neexistuje jiné místo, kde by tak intenzivně přemýšleli nad prostorem, kde žijeme. A kde by se ptali na tak podstatné otázky jako jsou třeba tyto: Jak kulturně silný a svébytný má být náš kraj, aby i v budoucnosti byl více než pouhou geografickou oblastí s centrem politické samosprávy? Chápeme místní kulturu jako přirozenou součást života nebo jako určitý produkt pro turistický ruch?

Pokud jsem vás těmito „nepraktickými" otázkami vystrašil, nebojte se, ZVUK vydává opravdu tóny srozumitelné, naslouchat mu přináší požitek a kupu nového poznání. Je nesmírně smutné, že musí neustále zápasit o svou existenci i čtenářský zájem. Takový časopis bychom potřebovali na každý měsíc v roce, bohužel ZVUKu  spíše ubývá, dříve vycházel čtyřikrát do roka, nyní jen dvakrát. A nepotřebovali bychom ho jen ve Zlínském kraji, věčná škoda, že nasahá také na další část Slovácka k Hodonínu, Kyjovu či Břeclavi. Tam je pusto prázdno. Myslím, že by se v „propagaci" časopisu dalo dělat mnohem víc!

Rád bych končil podobně „provokativní" otázkou, jaké pokládá ZVUK - je Slovácko v rámci země ještě vůbec něčím ojedinělé a cenné, jestliže lidé v něm žijící dávají masově přednost bulvárním ptákovinám před kulturním projekty typu ZVUKu?

Radek Bartoníček
autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz