Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Můj návrat k verbířům ve Strážnici 2015: postupně vám ukáži všechny verbíře, bude jich téměř padesát! Tady začínám...

Řada lidí, a moje manželka mezi prvními, si budou klepat na čelo a říkat si, proč proboha ztrácím čas něčím takovým, jako je focení a točení všech verbířů, a jejich dávání sem na internetové stránky. Inu, uznávám, šlo by dělát deset tisíc jiných věcí, mnohdy i užitečnějších, ale pokud jste pochybovači, mávněte nade mnou rukou, právě jako to dělá moje žena, která ví, že když jsem přesvědčen o nějaké své činnosti, že má smysl, budu ji prostě dělat, protože jsem přesvědčený, že má smysl.

 

Proč  tedy "sakra, sakra," věnuji tolik prostoru verbířům? Protože mám rád lidovou kulturu a verbíře považuji za její velmi důležitou součást. Nejsou to mnohdy "jen tak obyčejní" kluci, jsou to často osobnosti, borci, výrazní členové různých souborů, kluci, kteří jsou dobří nejen na pódiu. Postavit se totiž na takové pódium, zazpívat, zaverbovat, to je něco, co zdaleka ne každý dokáže. Však i proto bývá hlediště při verbování narvané diváky, mnohdy diváky mladými, které verbuňk láká a bude lákat ještě pořádných pár roků. 

 

V posledních letech jsem také patřil mezi diváky, několikrát jsem v minulosti dával na internet i videoukázky z vítězného verbuňku a rozhovorů, které jsem po skončení soutěže dělal s vítězi. Letos jsem si ale řekl, že se zdaleka nezaměřím jen na ty nejlepší, ale naopak, zachytím úplně všechny verbíře, tedy i ty, kteří se často do finále vůbec nedostanou a většina lidí je ani nezná. Jsem přesvědčený, že každý klučina, který ve Strážnici vystupuje, by měl být na internetu zachycený. A jelikož mám pocit, že to zatím nikdo neudělal, řekl jsem si, že zejména při 70. výročí Strážnice (což bylo letos) se o to pokusím... Postupně se tedy budu snažit všechny kluky ukázat.

 

Už mi malinko rozumíte, proč to dělám, a hlavně - proč mám verbíře rád? :) 

 

RB 

 

Takto všechno ve Strážnici začalo. Kolem půl deváté ráno svolal ředitel soutěže David Pavlíček všechny verbíře vedle pódia a vysvětlil jim mimo jiné pravidla soutěže, které je za chvíli čekala. Nebylo to nic jednoduchého, z 37 verbířů, kteří se sešli v kvalifikačním kole, mohli postoupit do odpoledního finále jen někteří, myslím, že jich bylo maximálně deset. A i když někteří postoupili, ve finále měli velmi těžkou konkurenci, protože automaticky do něj nastoupili bez dopoledních kvalifikačních bojů vítězové regionálních verbířských soutěží, které běží vždy před Strážnicí. 

 

 

 

Je devět hodin ráno, sobota 27. července 2015 a moderátorky dopoledního bloku vítají diváky. Počasí není nijak dobré, obloha je zatažená, občas padá déšť, jeden člověk utírá z pódia vodu, aby mohli verbíři vůbec verbovat.  

 

 

A tady je první videoukázka, kterou jsem natočil - z ní se dozvíte o soutěži verbířů všechno podstatné. 

 

 

A vůbec první verbíř soutěže!!! Martin Kobzík z Podluží. Nemám ho na videoukázce, stejně jako druhého v pořadí. Původně jsem totiž vůbec nechtěl video točit, myslel jsem, že to natáčí někdo, kdo je zaplacený organizátory Strážnice, takže vše bude někde k vidění. Pak jsem ale znejistěl, a říkal jsem si, že by byla škoda, kdyby alespoň prvn minuta každého verbíře nebyla zachycena a začal jsem trošku točit - tolik na vysvětlení... 

 

 

 

 

Jako druhý přišel na pódium Vít Loveček z Velkých Pavlovic ... 

 

 

 

 

A tady už jsem začal točit a natočil jsem všech zbývajících 35 verbířů. Tady vidíte Miroslava Pátka ze Vnorov... 

 

 

A tady už je i obraz a zvuk, u každého verbíře můžete slyšet prvné sloku jeho písničky... A ještě před písničkou i slova moderátorek, které každého verbíře představovaly.

 

 

Čtvrtý v pořadí verbířů, Milan Pokorák z Kyjova... 

 

 

 

 

Z Újezdu u Brna přijel Jan Šafařík. 

 

 

 

 

Odkud je Jedna Huňař, nevím, ale rád bych jej oslovil, stejně jako všechny verbíře, a někdy v budoucnosti ještě o každém verbíři napsal podstatně víc informací. 

 

 

 

 

 

 

Jiří Sabáček z Vacenovic ... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A za touto videoukázkou budou následovat další a další videoukázky s verbíři... Jestli jich sem dám fakt všech 35, tak si dám snad i pořádné panáky :)

 

 

A když všichni verbíři odverbovali v boji o postup do finále, přišla porota a oznámila, kdo postupuje do finále - což jsem zachytil na této videoukázce...

Takže postoupili do finále:

Milan Pokorák

Aleš Rada

Antonín Žmola

Pavel Vařecha

Jaroslav Šráděja

Jakub Říha

Marek Štěrba

Martin Kobzík

Jakub Zezula

Radim Krchňáček 

 

 

 


 

 A hned po skončení Strážnice jsem dával videoukázky s vítězi, které sem dám ještě jednou...