Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje práce z konce roku: Časopis Krajem svatého Antonínka číslo 30 je připravený k prodeji - podívejte se na podrobnosti

Kdybych měl být upřímný, musel bych napsat, že vánoční svátky jsem ani tolik neprožíval u vánočního stromku a rodinného stolu, jako spíše s tímto dalším číslem regionálního časopisu Krajem svatého Antonínka. Když jsem ho toto pondělí definitivně dokončil a začal tisk, tak pro mě ve skutečnosti teprve začaly svátky - bohužel už bez volna a dovolené, protože jsem hned musel do zaměstnání :)

Nemusím zřejmě psát, jak moc mi na tomto časopise záleží a jak mnoho času mu věnuji, pravidelní čtenáři to vědí, rád bych vás ale požádal, abyste si časopis koupili a snažili se ho pročíst. Snad moje prosba bude alespoň trochu vyslyšena, vydávat dnes nějaké noviny nebo časopisy, které si lidé musí koupit, je naprosto nevděčné, protože jsme si zvykli číst zadarmo, a pokud už něco ke čtení kupujeme, tak jsou to většinou naprosté blbosti - prostě Blesk vítězí.

Osobně považuji za zázrak, že časopis se daří dělat už několikátý rok a neustále je o něj zájem, byť menší než v některých dřívějších letech. Stále existují obce, kde si časopis koupí i několik desítek lidí, a to prakticky bez jakékoliv reklamy, protože ani po letech se mi nedaří, aby obce či města tento časopis anoncovaly například na svých webových stránkách nebo zpravodajích. Časopisu navíc narostla v některých místech konkurence v podobě vylepšených obecních zpravodajů, které jsou buď za pár haléřů nebo dokonce úplně zdarma. Časopis přitom není a nechce být místním zpravodajem, jeho smysl a obsah je jiný.

O to více jsem VELMI VDĚČNÝ lidem, kteří si ho za 20 korun kupují, kupují ho také svým známým doma i za hranicemi, nebo o něm dalším lidem říkají. Vážím si jich o to víc, že existuje nemálo lidí, kterým je i dvacetikoruna moc, takže si třeba časopis někde prolistují, něco pročtou a potom ho zase vrátí. 

Společně se svými kolegy jsme se snažili připravit co nejlepší zimní číslo, které snad přináší spoustu zajímavých informací i zajímavého čtení z Ostrožska a Horňácka. Na zimu jsme vsadili i na titulní straně, měli jsem sice na výběr z několika lepších - nezimních - fotek, ale nakonec jsme se rozhodli pro tuto, aby bylo jasné, že jde skutečně o nové zimní číslo časopisu, který se navíc od folklorních témat malinko posunuje k "většinovému" čtenáři, který žije více běžným životem.

 

Co si tedy budete moci přečíst například v tomto čísle časopisu?

- Portréty tří žen, které se rozhodly podnikat a jít vlastní cestou, jsou to ženy z Boršic u Blatnice, z Ostrožské Nové Vsi a Ostrožské Lhoty

- Portrét manželů z Ostrožské Lhoty, kteří mají v Ostrožské Nové Vsi vlastní oděvní firmu a dodávají šaty  mimo jiné pro choť prezidenta

- Reportáž z otevření rekonstruovaného Panského dvora ve Veselí nad Moravou s povídáním se známým cyklistou Josefem Zimovčákem 

- Novinky z Velké nad Veličkou, změna ředitele ZUŠ, povídání o místní knihovně 

- Reportáž z pěkného folklorního setkání a povídání v Javorníku

- Recenze vystoupení horňáckých muzikantů a zpěváků na velkém koncertě v Brně 

- Článek o muzikantech Dechové hudby Novovešťanka, která musela překonat obtížné období

- Informace o radikální proměně známého autokempinku v Ostrožské Nové Vsi 

- Povídání s manželi Němečkovými z Louky, kteří otevřeli hotel Háj v Nové Lhotě

- Popis obtížné situace krojových dílen v Uherském Ostrohu

- Seznámení s nejnovějším stavem bývalého Penkova statku v Hluku

- Portrét pana Cába z Blatnice, který "vozí" do Blatnice zajímavé hosty na besedy 

- Reportáže z hodů v Blatnici pod Svatým Antonínkem, Boršicích u Blatnice a v Hrubé Vrbce

- Seznámení s výborným školním zpravodajem blatnické školy

- Výroční představení ochotníků v Louce 

- Podrobné vzpomínání na léta, kdy atletika ve Velké nad Veličkou byla na svém vrcholu 

- Portrét bývalého výborného fotbalisty Antonína Lopaty z Ostrožské Lhoty 

- Fotoreportáž z posledního dne roku 2012 na Antonínku, kam přišli Blatničané a Lhoťané

 

Samozřejmě, v časopise je řada dalších fotek s kratšími či delšími popisky s různými lidmi nebo akcemi, které už prostě nešlo kvůli místu do časopisu dostat. 

Součástí časopisu je i servis, kde můžou čtenáři najít data pořádání řady kulturních a sportovních akcí na Ostrožsku a Horňácku, včetně mnoha plesů. 

 

V této chvíli už začínám pracovat na dalším čísle 31, které vyjde v březnu 2013. Zatím nechci prozrazovat, s jakými materiály počítám, určitě ale budu chtít, aby nadále časopis ukazoval tradiční hodnoty našeho Slovácka, psal o místních zajímavých a aktivních lidech, zabýval se také tématy, o kterých se baví lidé. Určitě nebude chybět stránka či dvoustránka o fotografech Ostrožska a Horňácka, zastavíme se na povídání s pamětníky, samozřejmě mrkneme na fašanky a budeme už chysta turistický servis na blíží se jaro a léto.

 

BUDU VELMI RÁD, když pošlete i vy své příspěvky, texty, fotky, náměty, naší snahou je, aby časopis tvořilo stále více lidí. Stačí, když mi pošlete mail nebo zavoláte.

 

Nakonec bych chtěl poděkovat všem, kteří se na časopisu podíleli, grafičce paní Špačkové z firmy JOKER, korektorce paní Pokorné, Broni Hájkové z Mikroregionu Ostrožsko, a lidem, jejichž příspěvky v časopise najdete - panu Salčákovi, panu Gajovskému, Zuzce Lipárové, Tondovi Hanákovi, Adéle Srubjanové. Díky!

RB