Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje maličkost ve starším rozhovoru pro Naše Slovácko

Tak jsem "vytáhl" starší rozhovor, asi bych ho sem ani neměl dávat, nerad se takto "prezentuji", ale nakonec jsem si řekl, že možná tento rozhovor pomůže tomu, aby mně leckdo lépe porozumněl. Třeba nakonec rozhovor ze stránek stáhnu. Rozhovor je docela vystihující, některé věci bych dnech řekl asi jinak, ale tak to chodí - nikdy nikde se neobjeví něco, co by vás vystihlo úplně přesně. Rozhovor se mnou dělala Lenka Fojtíková, které jsem vděčný za čas, který mé maliřkosti věnovala, i za způsob, kterým tuto novinovou stránku připravila.

Když jsem si dnes rozhovor po velmi dlouhé době četl, usmál jsem se pasáži, v níž mluvím o svém snu - možné časopisu. Dnes se mi zdá,že takový časopis existuje - samozřejmě k dokonalosti má ještě daleko. Ale jsem šťastný, sen není už tak úplně snem...

Tady je ona pasáž rozhovoru, který jsme vedli asi loni někdy na jaře, nebo možná ještě v roce 2006, fakt nevím, zeptám se Lenky...

 

Máte nějaký sen, který byste si chtěl splnit?
Sním o časopise, který by mapoval tradice na Slovácku, psal také o historii tohoto regionu a zároveň se zabýval tím, jaké Slovácko vlastně je, jak se mění či nemění, jací tady vlastně žijí lidé. Byl by vlastně o duchu tohoto regionu, který pořád ještě považuji za jedinečný. Souvisí s tím, co mě zajímá nejvíc - lidové tradice, folklor, duchovní život, zajímavé lidské příběhy. O tom jsou také moje stránky.

 

Můžete být konkrétnější, co by v takovém časopise bylo?
Nezabýval by se aktuálními událostmi, ty jsou důležité spíše pro náš okamžitý život. Já bych si chtěl všímat věcí, které sice nejsou na první pohled tolik vidět, ale o to jsou podstatnější. Psal bych o tom, jaké je vlastně Slovácko dnešní doby, v čem je jedinečné, a zda je opravdu jedinečné. Jací jsou lidé, kteří tady žijí, jak moc žijí skutečně tradicemi, a zda je tyto tradice, jejich udržování, dělá lepšími. A jaké bude Slovácko budoucnosti. Takový časopis by měl určitě smysl, samozřejmě texty i fotografie by musely být co nejlepší, lidé by měli mít chuť se do časopisu začíst a dozvědět se něco skutečně důležitého. I když kdoví, když člověk vidí, jak dnes lidi blázní po bulvárních tiskovinách, tak jen nevěřícně kroutí hlavou.

Soubory ke stažení