Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje články z webu Aktuálně.cz a Hospodářských novin... A předtím z Idnes.cz a MF DNES - od roku 1998

"A proč se vlastně věnuješ psaní v Praze, a ještě k tomu o politice?" slyším docela často od lidí na Slovácku, z nichž si někteří hned také odpovídají: "No, jasně, musíš se nějak živit." A aby mi dali vypít "kalich hořkosti" do dna, tak ještě dodají: "Stejně musíš psát to, co ti řekne majitel."

 

Ani jedno, ani druhé není pravda, ale za ta léta už jsem rezignoval na to, abych lidem cokoliv kolem svého psaní v Praze vysvětloval. Je to marné. Přesto, aby někdo neřekl, že mlčení je souhlas, rád bych alespoň tady k tomuto tématu napsal v největší stručnosti několik slov a přidal odkazy na své články. 

 

  

 Samozřejmě, rodný kraj je nejvíc a já všechno to, co dělám kolem Slovácka, dělám s obrovskou radostí a nadšením. Ale zároveň mě vždycky zajímalo veřejné dění, politika, správa věcí veřejných. Už v roce 1990, kdy jsem začal psát, a to do okresních Slováckých novin, jsem moc toužil po Praze a psaní o tehdejším nesmírně hektickém dění. Protože jsem četl MF DNES a tam byla redaktorkou ze Zlíně Dagmar Oplatková, dokonce jsem jí volal a ptal se, jestli by nebyl šance zkusit psaní v MF DNES v Praze. Už nevím, co odpověděla, a jestli se mi vůbec ozvala, ale realita byla taková, že jsem dál psal do Slováckých novin.

 

Až o rok později přišla šance jít na stáž do Rovnosti v Brně, kde mi tehdy po pouhém týdnu nabídli první redaktorkou smlouvu - a zaměstnání! :) Postupně jsem přešel v Brně nejdířve na rok do Blesku a potom do MF DNES, kde jsem nakonec zůstal řadu let. A v roce 1998 začal v Praze psát o politice - nejdříve jako zpravodaj ze Senátu a následně i Poslanecké sněmovny. Mimochodem, mojí nejbližší kolegyní byla Kamila Čeřovská, která se později stala (a donedávna byla) manželkou předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka.

 

S přestávkami se věnuji psaní o politice dodnes. Proč? Jak už jsem napsal, protože mě veřejné dění vždycky zajímalo. Jsem přesvědčený, že člověk se musí zajímat o to, jak mocní spravují zemi, ve které žijeme. Jinak bychom se mohli stát ovcemi. A to bych nikdy nechtěl. Mapovat politické dění, kontrolovat politiky, pídit se po tom, co a jak funguje nebo nefunguje, to je něco v čem vidím stále smysl.

 

Ano, nepřináší mi to nějakou vnitřní radost. Ano, není to něco, co by rozjasňovalo život. Ano, člověk zažívá řadu konfliktů, nebo přinejmenším ne zrovna idylických rozhovorů a vztahů. A ano, mnohokrát a mnohkrát jsem pochyboval a pochybuji, jestli cesta, na kterou jsem dal, byla správná a zda mé psaní mělo vůbec nějaký smysl. Ti, co mě dobře znají by dodali: věčně není spokojený a věčně o své práci pochybuje. Tak to prostě je.

 

Ale prosím - nikdy, nikdy, nikdy, nikdy jsem si nenchal diktovat, co a jak mám napsat. Nikdy jsem si nenchal mluvit do svobody svého psaní. Svoboda toho, co napíši, svoboda v tom, jak si můžu vyhledávat informace, to je něco, co je pro mě nesmírně důležité. Ovšem svoboda zároveň pro mě znamená to, že jsem připravený debatovat o svých článcích třeba ještě před jejich publikováním, stejně jako si rád poslechnu své kolegy, pokud mají nápady, jak své články vylepšit a upřesnit.

 

Může to znít banálně, ale tak to prostě cítím. Mojí jedinou touhou a cílem je psát pravdu, nebo alespoň se přiblížit co nejvíce k poznání této pravdy. Zatím na Slovácku si příliš veřejného dění nevšímám a orientuji se spíše na "odpočnikovou" lidovou kulturu, v Praze v redakci se snažím co nejvíce takovému dění věnovat.

 

A na závěr poslední věta. Jen já vím, jak málo jsem toho ve skutečnosti udělal, kolik příležitostí jsem propásl a v čem všude jsem měl být lepší a ještě pracovitější. Myslím, že mým největším kritikem jsem byl vždycky já sám. Nemá žádnou zvláštní radost, když se ohlédnu za svou prací a možná i životem. O to více bych toho chtěl ještě napravit, vylepšit, dohnat...

 

Radek Bartoníček

radek.bartonicek@email.cz

739 614 494

 

 

 

TADY  jsou všechny moje články, které jsem napsal na Aktuálně.cz, to je má redakce, to je můj druhý domov ...  

 

TADY  jsou všechny moje články z Hospodářských novin a zároveň na webu Ihned.cz. Jsou už staršího data, protože vedení vydavatelství se rozhodlo, že naše redakce, kdysi společná jako Aktuálně.cz, Hospodářské noviny a Ihned.cz se rozdělí - a já byl přidělen do redakce Aktuálně.cz. 

 

TADY jsou mé články už hodně staršího data, vůbec jsem netušil, že na webu jsou! :) Jde o články z MF DNES a Idnes.cz, kde jsem v minulosti pracoval. Nejde samozřejmě o všechny články. Do MF DNES jsem nastoupil v roce 1994 v Brně a ke konci roku 1998přešel do redakce v Praze - od té doby jsou články, které najdete na tomto odkazu. 

 

TADY jsou první články na Idnes.cz v roce 1998 ....  

 

 

TADY jsou pro zajímavost sloupky, které jsme psal do regionálních Slováckých novin. Bylo to v době, kdy jsem se v roce 2007 rozhodl odejít z Prahy a MF DNES domů na Slovácko...

 

Po návratu na Slovácku jsem se rozhodl mimo jiné dělat "venkovský" časopis s názvem Krajem Svatého Antonínka - TADY jsou jednotlivá čísla... Dělal jsem první čísla, potom časopis převzali jiné šéfové, abych se k němu později zase na čas vrátil. Než jsem v roce 2011 odešel opět do MF DNES, a to do Zlína, a od roku 2013 zase do Prahy. 

 

 

A sem jsem dal zatím poslední články - tedy ty za červenec: 

 

 

Na kandidátce teď máme ty, kdo se za ČSSD nestydí, říká Hamáček k rozkolu v Ústí 

 

Pro předsedu ČSSD Jana Hamáčka a jeho stranu jsou podzimní krajské a senátní volby důležitější než kdykoliv dříve. Ukážou totiž, zda strana nadále ztrácí voliče, kterých už tak nemá mnoho. Navzdory této důležitosti však zmítají sociální demokracií spory, které se týkají právě voleb. "Žádného rozkolu se neobávám, jsme na volby připraveni," tvrdí Aktuálně.cz Hamáček. 

 

 

10 otázek, zda je Česko připraveno na další vlnu pandemie. Zatím je tu několik slabin

 

Česko potřebuje více testů, lepší trasování, kvalitnější práci hygieniků, hustější síť státních laboratoří. To je klíč k tomu, aby zvládalo boj proti pandemii koronaviru. Na problémy upozorňuje premiér Andrej Babiš i jeho kritici. Už z toho je zřejmé, že tento boj má vážné rezervy. Deník Aktuálně.cz zmapoval deset klíčových oblastí a obrátil se i na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. 

 

 

Je možné, že na Tchaj-wan poletím jejich letadlem. Ne vládní letkou, říká šéf Senátu 

 

Přestože čeští politici často využívají k letům do zahraničí vládní letku, je možné, že v případě ostře sledované cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan tomu bude jinak. Vystrčil by k letu, od kterého ho zrazuje prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, nemusel vládní letoun využít. Podle informací Aktuálně.cz zvažuje letět s tchajwanskou leteckou společností. 

 

 

Hamáček uspěl s kritikou, Vojtěchovi pomůže armáda. Babiš si zajistil novou funkci 

 

Pondělní rozhodnutí vlády, že s chytrou karanténou pomůže armáda, je především vítězstvím předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. Právě on přišel s tímto návrhem, když kritizoval, že resort ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) chytrou karanténu nezvládá. "Ale nemám pocit, že bych byl nějakým velkým kritikem tohoto ministerstva. Já pouze dělám svou práci," tvrdí Hamáček. 

 

 

Sněmovna bude nabízet med svého předsedy Vondráčka. Včelařství je koníček, říká 

 

 Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček prosadil změnu, díky které může dolní komora parlamentu od tohoto měsíce vůbec poprvé prodávat upomínkové a propagační předměty. Mezi nimi by se mohl objevit i med, který stočil právě Vondráček. Včely chová na terase vily, v níž v Praze jako šéf sněmovny bydlí. S chovem mu podle jeho slov zdarma pomáhá kamarádka.

 

 

Na levici vznikají další nové strany. Nechápu, proč se nespojí, zlobí se Maláčová  

 

Přestože se nyní jedná především o spolupráci stran od středu doprava mezi ODS, starosty, Piráty, lidovci a TOP 09, není vyloučeno, že sblížení nastane i na levici. Sociální demokracie by mohla navázat spolupráci s některou z nových stran - Budoucností, Levicí nebo Idealisty. "Nechápu ale, proč se nespojí v jednu sílu. To mi prostě hlava nebere," říká místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. 

 

 

Piráti jsou nevyzpytatelní, Kalousek vyjednávání nepovede, říká šéfka TOP 09  Adamová 

 

"Není členem vyjednávacího týmu, povede neformální rozhovory," říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová o roli Miroslava Kalouska v jednání o spolupráci s dalšími stranami. Sama upřednostňuje středopravou koalici s ODS a KDU-ČSL. V řadě témat se strana shoduje také s Piráty, ti jsou ale názorově příliš neukotvení a nevyzpytatelní, říká Adamová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

ČSSD má plán na dostupnější bydlení. Byty pak budou ještě dražší, tvrdí developeři 

 

Sociální demokracie odevzdala v pátek do Poslanecké sněmovny návrh zákona, který podle ní v případě schválení zajistí mnoha lidem rychlejší a levnější bydlení. I když ekonomové a developeři tvrdí, že nic takového záměr nepřinese, ČSSD trvá na svém a chystá se jednat mimo jiné s hnutím ANO i dalšími o podpoře návrhu. Jestli ale bude schválen do konce volebního období, není zdaleka jisté. 

 

 

 Spojením s TOP 09 Babiše neporazíme, říká Rakušan. Rozhoduje se mezi Piráty a ODS  

 

Z možných předvolebních koalic pro parlamentní volby v roce 2021 je možné si škrtnout první variantu - dvoukoalici STAN a TOP 09. "Taková koalice by Andreje Babiše neporazila," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Naopak je možná koalice starostů s Piráty nebo s ODS. "Pro Piráty jsme jediným zvažovaným partnerem," dodává Rakušan. 

 

Použití slova "chytrá" u karantény by mělo být trestné, zlobí se starosta z Karvinska

 

Starosta Horní Suché Jan Lipner popisuje, proč jsou starostové z Karvinska rozzlobeni a proč se rozhodli vydat v úterý odpoledne kritické prohlášení. "Máme málo informací, chytrá karanténa nefunguje, nelíbí se nám chlácholivé hodnocení situace," vysvětluje pro Aktuálně.cz Lipner, který vede Svazek měst a obcí okresu Karviná pod označením SMOOK. 

 

ČSSD využila slogan soukromé firmy. Mohli se aspoň zeptat, říká její zakladatel

 

Předvolební slogan sociální demokracie "Nejdřív lidé, potom kampaň", který měli na tričkách přední zástupci ČSSD, když zahajovali volební kampaň, překvapil zakladatele firmy, která trička vyrobila. A vymyslela také samotný slogan. Trička sice firma Hamáčkovi zaslala, ale k úplně jinému účelu. 

 

Zelené čeká klíčové rozhodování. Zatím jdou do voleb jak s ČSSD, tak třeba s TOP 09

 

Sociální demokracie, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí i TOP 09. Tak široký je rozptyl partnerů, které si Strana zelených vybrala pro letošní krajské a senátní volby. "Necháváme regionům volnost," říká k tomu vedení Strany zelených, které čeká za pár měsíců zásadní rozhodnutí. S kým jít za rok do parlamentních voleb, po kterých chtějí mít poslance. Ty poslední měli v roce 2010. 

 

 

V době Klause bych za ODS nekandidoval, říká kandidát do Senátu Žantovský

 

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se na podzim pokusí po osmnácti letech letech opět vrátit do Senátu. "Jsem rád, že jsem nezůstal na ocet," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz k faktu, že jej podporují hned tři parlamentní strany - ODS, TOP 09 a STAN. Žantovský se netají tím, že si přeje konec vlády Andreje Babiše, k čemuž by podle něj měla přispět spolupráce zmiňovaných stran.