Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje články z MF DNES: Výborný nápad pro ženy na mateřské + příběh jednoho zajímavého pošťáka, kteří už vymizeli

Čas od času sem dávám své články, které publikuji v MF DNES, chvíli jsem nic nedával, tak teď jich přidám několik. Jen možná podotknu, že jsou to v naprosté většině články nepolitické, politiku dělá v naší redakci někdo jiný a já jsem docela rád, že mám čas věnovat se různým tématům, která považuji za důležitá i nadčasová. Nedávno mě potěšilo, když mi jedna novinářka řekla, že se jí moje témata v novinách líbí a myslí si, že píši věci, které mají smysl. Jedním z takových témat bylo i téma žen na mateřské dovolené.

 

Je to už pár dnů, co jsem se byl podívat v Kladně a viděl tam nápad, který by určitě bylo dobré okopírovat také u nás na Slovácku. Ten nápad se týká žen, které jsou na mateřské dovolené a rády by se připravily například na práci, která je čeká po mateřské. V Kladně jsem viděl skvělý příklad a setkal se také se ženami, které díky tomuto nápadu budou mít snad malinko lehčí vstup do období, které je čeká po mateřské. Přečtěte si článek, z něho se dozvíte více. Pokud by byla pro vás písmenka malá, v přiloženém souboru najdete článek v PDF, takže ho můžete číst snadno díky větším písmenkům. 

 

Když jsem si s těmito ženami povídal, ještě víc jsem si uvědomil, jak to ženy na mateřské a po mateřské mají nesmírně těžké. Jistě, znám to částečně z domu, ale povídání s větší skupinkou takových žen vám přinese další náměty k přemýšlení i nové zkušenosti. Bylo by perfektní, kdyby i na Slovácku  bylo místo, kde by se ženy mohly nejen setkávat, ale také se mohly vzdělávat a připravovat například na vlastní podnikání. Bylo by také skvělé, kdyby pro takové ženy měly radnice prostory, které by jim zdarma nebo za nějakou malou částku pronajímaly - nebo třeba i jinak ženám pomáhaly. Jednoduše řečeno, pracovní trh je nelítostný, stejně jako mnozí zaměstnavatelé. Ženy, které vychovávají děti (jistě, někdy i  muži) a chtějí po mateřské nastoupit do práce, často práci velmi těžko hledají, nebo najdou práci, ve které se nedočkají žádného pochopení ani určité vstřícnosti.  Myslím, že už proto si zaslouží pomoc a podporu, třeba takovou, jakou jsem viděl právě v Kladně.

 

Druhé téma, které sem dávám, je pošťácké. Když jsem nedávno psal o tom, jak se mění pošťácké služby, pochopil jsem, že Česká pošta nenápadně své služby zmenšuje a zmenšuje, takže na mnoha místech už ani lidé normální kamennou poštovní pobočku, s dostatečnou otevírací dobou, nemají. V redakci jsme si i proto řekli, že by bylo dobré najít nějakého klasického pošťáka staré školy, který chodil dům od domu. Podařilo se nám to a já sehnal pána, jehož příběh můžete číst v samotném článku. Na to setkání velmi rád vzpomínám, ten člověk byl úžasný a já byl rád, že jsem ho mohl takto v novinách ukázat - mimochodem, když slavil ve službách České pošty dlouhých 50 let, vedení si na něj nevzpomnělo ani jediným slovíčkem poděkování.  

 

 

 

 

 

 

 

 

... a s panem Hynkem jsem udělal i krátký videorozhovor

 

 

Soubory ke stažení