Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Mimořádný počin! Antologie moravské lidové hudby - se 126 ukázkami! Z Horňácka, Dolňácka, Valašska, Podluží, Hanáckého Slovácka, Lašska a Zlínska

V polovině listopadu mi přišel do pošty mail, nad kterým mi "zaplesalo srdce". Od té doby myslím na to, že bych rád o tomto mailu a především obsahu tady napsal, takže se zdá, hurá, že teď se mi to konečně podaří. Budu se snažit být raději co nejstručnější, protože vím, že více řádků  odláká od čtení.

Proto: Mail, který mi přišel, obsahoval informaci i tom, že vychází Antologie moravské lidové hudby. A to ve čtyřech částech.

Co vyšlo? Horňácko, Dolňácko, Valašsko, Podluží a Hanácké SLovácko, Lašsko, Zlínsko.

Rovnou napíšu: Je to fantastický, úžasný, nesmírně užitečný projekt!!!

Dovolte mi o projektu citovat přímo z tohoto odkazu: Pokusem o reflexi současné podoby lidového muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech je čtyřalbový reprezentativní výběr kapel a zpěváků, jež výrazně přispívají k zachování autentické podoby hudebních tradic svého regionu.  

 

Veškeré informace o něm najdete, prosím, TADY! 

 

 

 

Hned, když jsem mail dostal, poslal jsem autorovi projektu, jednoduchou otázku: Jak jste přišel na tento nápad a proč jste se do takového projektu pustil?
On mi odepsal tato zajímavá slova: 
"Dobrý den, nápad vydat 4 CD Antologii jsem dostal v momentě, když jsem se snažil něco podobného koupit znamému z Německa, abych mu ukázal naši moravskou lidovou hudbu, protože měl představu, že u nás se hrají pouze dechovky.
Jelikož jsem nepochodil a žádný takový sampler různých muzik jsem nesehnal, řekl jsem si, tak ho vydáme my. Původně to mělo být pouze 2CD, ale když jsem udělal prvni konzultace s pani Helenou Bretfeldovou, kterou jsem požadal o výběr písní, protoze na to jsem si netroufl, hned bylo jasne, že to bude 4 CD a rozdělene dle regionů. Jezdíme každoročně na veletrh Womex a Midem, kde jednotlivé země prezentují svoji lidovou hudbu (teda krome Česka) a tak jsem chtěl naěi hudbu představit i v zahraničí, proto jsou veškeré texty a profily muzik preloženy do angličtiny. Co se týka výběru kapel, nechal jsem ho plně v kompetenci pani Bretfeldové. Myslím, že vznikl přehledný komplet, který pomuže v orientaci i našim posluchačům." 
Milan Páleš

 

Tolik pan Páleš. Rád bych dal odkaz také na jednotlivá "cédéčka" a ukázky jednotlivých písniček. Zároveň bych rád vás požádal, abyste si "nevystačili" jen s těmito ukázkami, ale cédéčka si koupili. Třeba tak pomůžeme tomu, aby tento projekt dál pokračoval. Těch, kteří by se ho mohli jako muzikanti a zpěváci účastnit, je určitě ještě hodně!  

 

A ukázky:

Ještě upozorňuji, že po kliknutí na odkaz stačí text rozbalit, a kromě nahrávek si můžete přečíst, kdo je nahrál ... 

Samozřejmě, samozřejmě, samozřejmě - je mně úplně jasné, že spousta jiných muzik a zpěváků si řekne: Proč tam jsou oni a ne my, a pčo je tam tato písnička a ne jiná? Tož, na to vám neodpovím :)  

 

TADY je CD 1 - Horňácko    

 

TADY je CD 2 - Dolňácko I.    

 

TADY je CD 3 - Dolňácko II, Podluží a Hanácké Slovácko   

 

TADY je CD 4 - Valašsko, Lašsko, Zlínsko   

 

A o Antologii si můžete přečíst například také TADY, kde je pěkně sepsán seznam všech vystupujících ...  

 

Tak, za chvilku začne svítat, takže to je všechno. Udělejte radost sobě či jiným, zpívejte si písničky, zastavte se v tom našem zběsilém tempu, ať je nám na tom krásném světe lépe a ještě chvilku na něm "posečkáme" :)

 

RB