Milá České televize, proč, prosím, vysíláš starší pořady o lidové kultuře v noci?! Tady jsem zachytil pořad o mistrech lidové výroky z roku 1978, Horňácko, Strážnice i další místa
A zase ta nešťastná nespavost. Probudím se v noci nebo nad ránem, v hlavě běhá spousta starostí, které tak nějak prostě s věkem přibývají, zvednu se z postele a abych starosti aspoň trošku odehnal, pustím televizi - a dočkám se překvapení, které nezažívám zdaleka poprvé.
Opět hezký pořad o lidové kultuře, kolikrát jsem tak náhodně pustil v "nekřesťanském" čase televizi a uviděl pořady s podobným tématem. Bylo to mnohokrát. A jako vždy i tentokrát, nad ránem z pátku na sobotu, jsem si říkal: proč, proboha Česká televize pouští tyto pěkné pořady o lidové kultuře v noci, proč je nepustí přes den, nebo třeba dokonce v nějakých výborných vysílacích časech, proč jim neudělá i propagaci, copak by si to téma lidové kultury nezasloužilo???!!! Je v nich tolik citu, lidskosti, krásy, pracovitosti, šikovnosti, lásky k našim předkům... Nerozumím tomuto chování manažeřů naší veřejnoprávní televize, které jinak fandím a mám ji docela rád.
Noční myšlenky jsou pryč, rychle utíkám pro kamerku a alespoň část pořadu nahrávám, aby zůstal v paměti lidí zachován. V archívu České televize na internetu není a nebude, kdo zrovna náhodně nebyl vzhůru, tak o pořadu zhola nic není. Škoda, velká škoda. Česká televize nám opět dala najevo, že lidová kultura je pro ni cosi podivného, co sice odvysíláme, ale tak, aby to náhodou někdo neviděl. Proč? Netuším.
Ano, jistě, na pořadech je cítit, že vznikaly v jiné době a v jiném politickém kontextu, ale pořady to příliš nepoškodilo, ve srovnání s naprosto příšernými vysílanými komunistickými seriály, které šíří i dnes lež a nenávist, jsou pořady o lidové kultuře něčím zcela jiným - i dnes můžou být v pohodě vysílány - v časech, kdy se lidé dívají. Ne v čase 3.50 ráno (!), kdy Česká televize vysílala zatím poslední pořad.
RB
Ps. Podívejte se tedy na část pořadu z roku 1978 s názvem O mistrech lidové umělecké výroby, režie K. Jureček. Filmový dokument vyprávěl o prostředí mistrů lidové umělecké výroby, jako byla vyšívačka Božena Gálová, přítelkyně Vladimíra Úlehly Maryška Procházková ze Strážnice, hrnčíř Jaroslav Vlček, Ludmila Okénková z Hrubé Vrbky, Rozka Falešníková z Uherského Hradiště, Václav Mihola, Jan Konečný. Některé z těchto postav už nežijí, ale mají stále pokračovatele. Je mi líto, že jsem nenatočil celý pořad, ale vůbec jsem o něm nevěděl, začal jsem natáčet hned, jak jsem náhodně pustil televizi.