Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Málo mužů v kostele a povrchnost věřících, všimli si misionáři na Slovácku

Možná by někoho mohly zajímat následující informace, kterými se ještě vracím k působení dvou misionářů v Hluku. Misionáři po odchodu napsali na internetové stránky www.lidovemisie.cz své postřehy z Hluku, jsou to postřehy zajímavé a leccos o našem kraji vypovídají. Jejich slova mě ale příliš nepřekvapila, když jsem s nimi v den odjezdu mluvil, napsali na internet to, co si skutečně upřímně mysleli.

Někdy v budoucnosti bych rád dal sem na stránky poměrně dlouhé povídání s nimi, stejně jako zvukový záznam některých jejich proslovů v hluckém kostele, budu jim také věnovat jednu stránku v časopisu Krajem svatého Antonínka. A pokud jde o fotky, těch najdete nejvíce na stránkách Hlučana Štěpána Mitáčka TADY. 

A tady už je psaní misionářů:

Uprostřed postní doby jsme měli možnost konat lidové misie v děkanátu Uherské Hradiště, v tradiční slovácké farnosti Hluk. Do farnosti nás pozval zdejší duchovní správce P. Jaroslav Kapuš. Mnozí farníci během těchto dní viditelně ožili, máme tedy důvod k radosti!

Na Slovácku se vždy musí něco dít, tak tomu často bývá i v Hluku. Již před deseti lety, v r. 1999, zde vedl týdenní duchovní obnovu na způsob lidových misií P. Nowak. Akce tehdy probudila mnohé spáče mezi katolíky. V dalších letech se farnost, mimo běžné aktivity, hodně věnovala opravám kostela a budování pastoračního centra. A v letošním roce došlo i na klasické devítidenní lidové misie.

Zdejší farář, P. Jaroslav, si již během přípravy misií všimnul, že se v jeho farnosti začalo o duchovní obnově mezi lidmi mluvit, což byl malý zázrak, protože i věřící lidé si zde normálně povídají většinou jen o běžném životě. O životě s Ježíšem se mezi lidmi či v rodinách příliš nemluví.

Průběh samotných misií se nijak nelišil od jiných farností, které jsme na Slovácku poznali. Tedy srdečná přijetí v rodinách, poměrně vysoká účast na bohoslužbách, štědrost místních lidí, na druhé straně jistá povrchnost v prožívání víry, ale i radostná obrácení a zpovědi po dlouhých letech. Chybělo nám tu jen více mužů, kteří jakoby nechtěli s Kristem v kostele ztrácet čas - vždyť je tolik práce doma! Samozřejmě čest výjimkám, setkali jsme se tu i s opravdovými osobnostmi.

K představě o průběhu misií může posloužit i následující malá statistika.    

 

Malá statistika

Město Hluk

Počet obyvatel

4 356

Nedělní bohoslužby celkem

500-600

Ranní program

45-90

Večerní program

140-210

Katecheze pro ženy

120

Katecheze pro muže

45

Setkání pro starší děti 6.-9. tř.

13

Setkání pro mladší děti 1.-5. tř.

48

I. Setkání pro mládež

25

II. Setkání pro mládež, děkanát

71

Svátost smíření

272

Pomazání nemocných

86

Obnova manželských slibů

46 párů

Návštěvy nemocných

18

Promítání filmu

29

Setkání seniorů v DPS

30

Setkání pro hledající

34

 Dne 31.3.2009, P. Waściński & P. Šindelář

P.S. Zprávu je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako celkové hodnocení farnosti. Chcete-li, napište nám svůj komentář, jak jste prožívali duchovní obnovu ( info@lidovemisie.cz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).