Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ligové Slovácko: Rozhodčí si popletl hráče, Slovácku vyloučil nevinného - viník se na hřišti nepřiznal

Běžela dvanáctá minuta zápasu mezi Slováckem a Ústím nad Labem. Ve skrumáži na brankové čáře zastavil jeden z domácích hráčů míč rukou. Hlavní arbitr zápasu Radek Matějek situaci dobře neviděl a běžel se proto poradit k lajně s asistentem Martinem Wilczkem. Po konzultaci se svým čárovým kolegou ukázal červenou kartu hráči číslo tři Lukáši Kubáňovi.

Televizní záznam, ale jasně prokázal, že míč vyrazil z branky rukou hráč číslo šestnáct Lukáš Fujerík. Po zápase nastala na Slovácku situace, kterou za posledních sedm let nepamatuji. K inkriminovanému okamžiku se po zápase přišel mezi novináře vyjádřit muž, který hrál při vyloučení Kubáně hlavní roli - sám asistent Martin Wilczek.

Pomezní rozhodčí, který přišel v dobře padnoucím obleku a s pečlivě uvázanou kravatou už tušil, že jeho rozhodnutí nebylo správné.

„Stál jsem přesně na brankové čáře a viděl jsem jak domácí hráč vyrazil míč, který jasně směřoval do branky. O této události jsem okamžitě informoval hlavního rozhodčího, který na můj pokyn nařídil pokutový kop. V tu chvíli špatně fungovalo komunikační spojení a tak hlavní běžel ke mně zkonzultovat číslo hráče. Já jsem v tom momentu viděl na čáře hráče číslo tři (Kubáně), proto jsem mu řekl, že rukou hrál fotbalista s číslem tři. Byla smůla, že tam byli tři hráči a já měl jenom zlomek sekundy na to se rozhodnout. Pokud jsem rozhodl špatně, tak mě to strašně mrzí. Myslím si, že disciplinární komise by neměla potrestat hráče, který se neprovinil," spekuluje o možném trestu pro omylem vyloučeného Kubáně pomezní Wilczek.

Rukou tedy zahrál Lukáš Fujerík, který se po zápase přiznal. „Sami jste to viděli, balón směřoval do branky. Chtěl jsem to zahrát tělem, ale bohužel mě trefil do ruky."

Nenapadlo záložníka Slovácka se po nesprávném vyloučení svého spoluhráče napravit chybu rozhodčího tím, že by se k ruce sám přiznal? „To je podle mě věc rozhodčího jak tu situaci viděl," soudí Fujerík.

 

Švancara „My ten bod můžeme ještě docenit"

 

Miláček fanoušků Petr Švancara znovu více jak pět tisícovek diváků nezklamal. Třetí domácí zápas a třetí trefa do černého. Po utkání s Ústím se vyhoupl na pozici nejlepšího střelce Slovácka, ale po skončení remízového duelu příliš radostí nezářil „S výsledkem nemůže být spokojený nikdo, a to je nejhorší," komentoval nerozhodný výsledek domácí kanonýr.

 

Jak hodnotíte první bodovou ztrátu na domácím hřišti?

V tuhle chvíli jsme zklamaní a myslím si, že soupeř je zklamaný také. My ten bod ještě můžeme docenit, ale Ústí tím, že mělo skoro celý zápas jednoho hráče navíc musí ztráta mrzet daleko víc. Po konečném hvizdu rozhodčího bylo vidět, že se z remízy nikdo neradoval. Tajně doufám, že se nám podaří nějaký bod přivést z venku a tuto domácí remízu tím smažeme.

Vy jste střídal zhruba po hodině hry po vaší proměněné penaltě. Věřil jste v té chvíli, že zápas dovedete k vítězství?

Bylo nás o jednoho míň, já mám nějaké zdravotní problémy proto jsem šel dolů. Deset dní jsem vůbec netrénoval. Věřil jsem, že i když nejsem úplně fit tak něco v tom zápase vymyslím a tajně jsem doufal, že výsledek už tak zůstane.

Podle trenéra jste byl na penaltu určený vy. Před zápasem jste ji nabídl Valentovi, neměl jste obavy, že ji Valenta nepromění?

Na penalty jsem se určil sám, když jsem do Slovácka přišel, to je první věc (směje se). Víťa má výborné standartky a tu kopací techniku má dobrou, ale kopat penaltu odmítl, tak jsem to vzal znovu na sebe. Musím se ale přiznat, že jsem byl nervózní jak sviňa, a z trenýrek mi skoro vypadl bobek.

Pamatujete si kdy, jste naposledy nedal penaltu?

Tak to už je hodně dlouho, to si ani nepamatuji. Já jsem předtím penalty nekopal, ale určitě to bylo v nějakém přáteláku. Trénuji je každý den. Když nedám na tréninku penaltu, tak má ode mě gólman sto korun. Za měsíc si Mira Filipko nebo Heča celkem slušně vydělají.

Jak moc je vaše zranění vážné? Nastoupíte příští týden v Jablonci?

Já si myslím, že nevím, myslím si, že nevím (opakuje). Jde o to, že to šetřím, co to jde, ale chybí mi kondice, protože můžu jenom vyklusávat. Dneska to bylo vidět, první půlku jsem zkazil několik balónů a vůbec nenapadal obránce soupeře. Bolí to a ten namožený sval je prostě cítit. Mám teď jediný úkol dát se rychle do kupy a věřit, že to bude dobré.

Ve dvanácté minutě červená karta pro Kubáně a penalta. Co vám v té chvíli blesklo hlavou?

Že mě bude trenér střídat. Šel jsem do utkání se zdravotním handicapem a říkal jsem si, že trenér stáhne jednoho útočníka. Trenér se rozhodl jinak a když Miro Filipko tu penaltu chytil, tak jsem si říkal, že bychom to mohli uhrát i v deseti. To je věc, která vás nakopne a s podporou diváků, kteří nás ženou dopředu, jsem doufal, že to zvládneme. Je jenom škoda, že jsme to nedotáhli až do konce.

 

 

Kapitán Slovácka nebere remízu jako pokažený svatební víkend

 

Den před zápasem s Ústím nad Labem domácí kapitán Vít Valenta fotbalovou řečí přestoupil do stavu manželského. Už před svatbou se vyjádřil v tom duchu, že nejlepším svatebním dárkem mu budou tři body proti nováčku ze severních Čech. Na konci zápasu se ale musel spokojit s remízou.

„Rozhodně to neberu jako pokažený svatební víkend. Ta remíza je pro nás... (chviličku se zamyslí) dobrá. Vzhledem k tomu, že jsme hráli skoro osmdesát minut v deseti a znovu nás podržel Miro Filipko, tak ten bod musíme brát," prohlásil domácí kapitán, který neměl problém se na zápase těsně po svatbě soustředit. „Určitě to není zrovna nejvhodnější termín dělat den před zápasem svatbu, ale bylo to takto domluveno a já jsem se dneska soustředil už jenom na utkání."

Vít Valenta je ve Slovácku už druhou sezonu, ale ještě se mu nepodařilo vstřelit gól. Po svatebním obřadu mu jeho spoluhráč a exekutor pokutových kopů Petr Švancara nabídl, že pokud se bude proti Ústí kopat penalta, tak mu ji jako dárek ke svatbě přenechá. Penalta se kopala, ale exekutor zůstal stejný jako u všech předešlých penalt - Petr Švancara.

Proč nedostál nejlepší střelec Slovácka svého slova a na penaltu nepustil novomanžela Valentu? „Okamžitě jak se penalta pískla, jsem šel za Víťou, aby ji šel kopat, ale jako kapitán určil mě. On je šéf, tak se musí poslouchat," vysvětloval s úsměvem penaltový příběh Petr Švancara

„Je pravda, že Švanci mi to před zápasem nabídl jako dárek k narozeninám, pardon, pardon, ke svatbě (směje se). Před penaltou za mnou přišel, a ptal se, jestli to půjdu kopnout. Řekl jsem mu, že mu plně věřím. Je na penalty určený a ve finále je jedno, kdo tu branku dá," míní Valenta.

 

SLOVÁCKO - ÚSTÍ NAD LABEM 1:1

Branky: 61. z pen. Švancara - 70. Volek. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Urban. ŽK: Ondřejka - Martykán, Volek. ČK: 13. Kubáň. Diváci: 5562.

1. FC Slovácko: Filipko  - Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň - Fujerik (83. Szmek), Kordula, Volešák, V. Valenta  - Ondřejka (73. J. Valenta), Švancara (63. Urbánek). Trenér: M. Soukup.

 

TEXTY A FOTKY: STANISLAV DUFKA

Více fotek ze zápasu na :http://usti.naseadresa.cz/cz/s148-detail-multimedialniho-zaznamu/c810/n50476/dg38655