Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Lidé Slovácka: srdcař Cyril Šimčík z Hluku a stavitel František Novotný z Traplic ... Nahrávejme zajímavé lidi, až příliš mnoho jich umírá

Vždycky prožívám radost, když při cestách po Slovácku potkám "srdcaře", lidi, u kterých cítím, že mají silný vztah k místu, kde se narodili, nebo k věcem, na kterých se podílejí. Z posledních dnů bych vám chtěl ukázat dva - pana Šimčíka a pana Novotného.

Pane Šimčíka jsem potkal v Hluku, přijel na setkání s místními seniory až z Olomouce. Pan Šimčík je totiž rodilý Hlučan, od roku 1948 už v Hluku sice nežije, ale při povídání jsem viděl, jak hluboko má své rodné místo v srdci. Když si povídání s ním pustíte, tak to sami poznáte. 

 

 

 ... a přidávám i ukázku, na jejímž konci můžete slyšet pana Šimčíka zpívat - zpíval s ním celý sál hlucké tvrze, po skončení se pan Šimčík se všemi rozloučil a opět odjel do Olomouce

 

Pana Novotného jsem potkal úplnou náhodou. Jel jsem do Traplic podívat se na CM Pentla, přiznávám, že jsem se dokonce musel podívat do mapy, kde vlastně jsou, ale když jsem tam přijel, uviděl jsem krásný kostel. Nedávno dostavěný, nijak velký, možná byste někteří namídli, že na něm až tak nic zvláštního nevidíte. Pravda, ten kostel je spíše skromný a uvnitř něj nenajdete mnoho "výzdoby", ono to ale vůbec nevadí. Kostel má parádní dřevěnou konstrukci, v některých detailech si všimnete krásného uměleckého kování, za pozornost stojí i vitráže a další věci. Samozřejmě mě zajímalo, jak se taková krása podařilo, kdo se o ni postaral. Tak jsem se dal do řeči s panem Novotným, který má na výstavbě kostela velký podíl.

 

 

Pokud víte o někom, koho bychom mohli zachytit, nahrát, popovídat si s ním, dejte mi vědět a rád za takovými lidmi zajedu. Nebo vemte kamerku a nahrajte je. Často tak zachytíte pro historii a budoucnost lidi, kterých si třeba žádná televize a kamera nevšimne. Byla by škoda, kdyby po nich nezůstalo žádné svědectví. Každý týden umírá někdo, koho jsme nestačili "zachytit", je to strašná škoda! V každé takové chvíli si vyčítám, proč jsem toho či onoho člověka nenahrál, proč jsem si ho třeba málo všímal nebo nahrávání oddaloval. Děkuju!

RB
602 433 970
radek.bartonicek@gmail.com