Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Lhoťané ve Vysokých Tatrách - podívejte se na fotky

Vysoké Tatry červenec 2009

Tradiční výstupy na tatranské vrcholy organizované Jarou „Hasičem“ Štěpánem se turisté pokusili zvládnout první prodloužený víkend v červenci. Ve dvou osobních autech a jedné zapůjčené dodávce se účastníci přesunuli na Štrbské pleso. Odtud začal první „rozcvičovací“ výstup, a to na Predné  Solisko, který všichni bez větších problémů zvládli. Jak je svět malý se přesvědčili, když na vrcholu potkali ostrožana – Pavla Lukeše.


Druhý den byla naplánována devítihodinová túra z Bielovodské doliny přes Polský hrebeň na Tatranskou magistrálu do Starého Smokovca. Zpočátku poklidný výlet podél bublajícího potoka Biela voda se změnil na náročné stoupání do 2200 metrů vysokého sedla Polský hrebeň. Během tohoto pochodu se patnáctičlenná výprava roztáhla do téměř dvouhodinového rozestupu, a proto někteří měli ještě čas si vyběhnout na Východnou Vysokou – 2428 m.n.m. Všichni se sešli až na hotelu Slezský dům. Odtud se šlo již po vrstevnici tatranskou magistrálou a závěrečným klesáním (někteří pěšky, ostatní lanovkou) do Starého Smokovca.


Vzhledem k náročnosti túry z předchozího dne byl pozměněn plán na neděli, kdy byla pro většinu účastníků vybrána zkrácená trasa – lanovkou na Skalnaté pleso, pak na Velkou Svišťovku, dolů na chatu Brnčálka a pak k zastávce autobusu. Podle původního plánu - na Kopské sedlo a pak do Zadných Meďodolů – se vydali pouze Jitka Štěpánová, Staňa Kuřina a kolegyně Pavla Žajdlíka- učitelka fyziky z Hluku. I když  průběhu cesty začalo pršet, nic to neubralo na krásných zážitcích a z radosti nad překonáním tatranských  štítů.


Z krásného penzionu velice milých manželů Neméšiových se k domovu skupina odebrala v pondělí kolem desáté hodiny a přes termální koupaliště v Bešeňové se všichni vrátili v pořádku domů.


Text:     Petr Radoch

Foto:      Petr Radoch
             Jara „Hasič“ Štěpán