Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Lékaři z Uherskohradišťské nemocnice nemají místo jisté + Komentář: Protestující lékaři jako mušketýři

Občas dávám sem na stránky články, které píšu do MF DNES. V posledních dnech jsem se hodně věnoval protestujícím lékařům, tady je článek a komentář ze sobotního vydání MF DNES.

RB

 

Stávkující lékaři jako mušketýři?

To je kalamita, to je kalamita. Představte si, že jdete do stávky společně s dalšími kolegy, abyste tak dali najevo svou nespokojenost s něčím, co se vám nelíbí. Postupně je vás čím dál víc a vy nakonec dosáhnete změny toho, co se vám nelíbilo. Ovšem, ve chvíli, kdy byste se měli dočkat "zasloužené" odměny, může se stát, že spláčete nad výdělkem - a to doslova.

Přesně taková situace hrozí některým lékařům, kteří podali k 1. březnu výpověď z nemocnic, a teď ji budou chtít vzít zpátky.

Když jsem včera zjišťoval stanoviska Zlínského kraje a ředitelů nemocnic v našem kraji, pochopil jsem velmi rychle, že nikdo nebude změnu postoje lékařů vítat s úplně otevřeným náručím. Tím méně ředitelé nemocnic, které lékaři svými hromadnými výpověďmi dostali do velmi úzkých a nezáviděníhodných situací.

Ti lékaři, kterým hrozí, že zůstanou od 1. března bez pracovní smlouvy i bez peněz, by se měli rychle poohlédnout po slavném románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. A až ho v knihovně objeví, měli by svým kolegům nalistovat stránku s nezapomenutelným výrokem "Jeden za všechny, všichni za jednoho". Sám jsem zvědavý, jak velkým ctitelem mušketýrů stávkující lékařský stav je.

 

Nemocnice váhají, zda vzít lékaře zpět

Dosud to vypadalo tak, že ředitelé nemocnic vezmou každého lékaře, který u nich bude po 1. března ochotný pracovat. Ovšem žádný lékař v nemocnici Zlínského kraje nemá jisté, že jej přijmou zpět.

ZLÍN - Dvě miliardy korun přislíbil ministr zdravotnictví Leoš Heger na platy lékařů. Kdo z nich se jich dočká a komu zůstane v rukou jen výpověď? Je docela možné, že pro některé lékaře na Zlínsku už nebudou mít ředitelé nemocnic místo.

Vyplývá to ze včerejšího vyjádření krajské radní Hany Příleské pro MF DNES. „Nemůžu všem lékařům zaručit, že se budou moci vrátit. Zdravotnictví v našem kraji čeká restrukturalizace, která se i počtu lékařů, " sdělila radní, která s řediteli o aktuální situaci pravidelně mluví. „Intenzivně jednáme o tom, jak provoz nemocnic zefektivnit," dodala.

Příleská přitom personální řešení nechává výhradně na ředitelích nemocnic. „Je nyní v jejich kompetenci, jaké dají návrhy na uspořádání zdravotní péče ve své nemocnici a zároveň jak se zamyslí nad restrukturalizací některých oborů," uvedla.

Ředitelé nemocnic v kraji jsou ve svých vyjádřních opatrní. Nikdo z nich veřejně neslíbil, že vezme zpět všechny lékaři, kteří dali výpověď a do konce února ji stáhnou. „S těmi, kteří by svoji výpověď vzali zpět a budou chtít v naší nemocnici pracovat, budu osobně jednat," sdělil MF DNES šéf Krajské nemocnice T. Bati Bohuslav Škubal. A vezme všechny zpět? Na takovou otázku zatím nechtěl odpovídat.

„Lékaři, kteří podali výpověď, jasně signalizovali, že jsou ochotni a schopni z nemocnice odejít. Je tedy nutné počítat s jejich odchodem," volit přímější slova ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek.

Že za této situace nejsou doktoři zrovna klidní, potvrzuje předseda zlínské České lékařské komory Lubomír Nečas. „Zejména mladí lékaři mají obavy, že je nemocnice nebudou chtít vzít zpátky. Ale my se za ně postavíme," slíbil Nečas.

Navíc nevěří tomu, že by ředitelé nemocnic nechali některé lékaře bez práce. „Nemám obavu, že by se všichni lékaři nemohli vrátit do nemocnic. Už před touto akcí jich byl v kraji lékařů," upozornil. „Všichni lékaři se zcela jistě budou moci vrátit, pokud se situace znormalizuje."

Někteří se navíc spoléhají na dokument, o kterém se nikdy moc nemluvilo. Je jím takzvaná Dohoda o solidaritě, kterou měli podepsat všichni lékaři, kteří dávali k 1. březnu výpověď v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme. V ní se zavazovali, že se nevrátí do práce, pokud by ředitelé nemocnic nevzali některé kolegy zpět.

„Vzhledem k dohodě je varianta, že by všichni lékaři nebyli vzati zpět, málo pravděpodobná," je si jistý předseda Lékařského odborového klubu v Uherskohradišťské nemocnici Petr Vysloužil. „Jakýkoli pokus o selekci ze strany ředitele bude problém eskalovat," tvrdí. Ovšem dohoda nemá právní, ale jen „mravní" povahu. Vše tedy budu záležet na konkrétní dohodě ředitele s každým jedním lékařem zvlášť.