Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Krásné setkání s písničkou a povídáním na Vápenkách - TADY je zvukový záznam

Když se snažím tady na stránkách mimo jiné zprostředkovat lidem setkání s lidovou písničkou, vírou nebo tradicemi, vždycky se obávám opakování slov a také toho, že toto "setkání" může dopadnout úplně jinak než jaká je má snaha. Často se nevyhnu slovíčku "krása", což samo o sobě vzbuzuje u řady lidí pochybnosti, nedůvěru nebo ironický úsměv. Navíc krásu snad není možné ani popsat nebo vyjádřit, buď ji někde uvnitř sebe prožijeme a potom pocítíme radost i štěstí, nebo neprožijeme - a to se potom s námi dějí nedobré věci a průšvihy. Já věřím, že právě krása hladí naše srdce a mocně pomáhá tomu, abychom v sobě co nejčastěji nacházeli to dobré, co v každém člověku je.

Proto berte prosím s pochopením, pokud tady docela často o kráse píšu, nebo spíše se ji snažím přiblížit v podobě lidových písniček, muziky, víry, tradic - jak jsem napsal před malou chvílí. A pochopitelně, já jsem pouhý pošťák, který se zastavuje na adresách, kde tuší, že žijí nebo se setkávají lidé, kteří umí krásou obohacovat jiné. A já bych rád, abyste se s těmito lidmi i takto přes internet setkávali.

Promiňte mi tento úvod, sobotní setkání na Vápenkách patřilo mezi mými "poštovním zastaveními" k těm nejkrásnějším (opět slovo krása, omlouvám se) v životě a velmi pěkně navazovalo na setkání v Javorníku z minulého týdne - zvukový záznam z něho je také tady na webu.

Nyní si můžete pustit zvukový záznam z Vápenek, i když nevím, nevím. Je ohromný rozdíl sedět přímo na Vápenkách, ve stylové hospůdce U černého potoka, tam, kde už končí cesty, sedět v šeru, být obklopen lidovými baladami a povídáním,  cítit, jak lidé nehnutě sedí a takřka nedýchají, nebo prostě hledět někde v obýváku, v kuchyni nebo pokoji na rozsvícený počítač, ve kterém se navíc po jednom kliknutí můžete dostat do úplně jiného světa, nálady a atmosféry.     

Přesto, pokud někteří z vás máte lidové písničky rádi, stáhněte si zvukový záznam na plochu svého počítače a zkuste se do něj zaposlouchat. Na Vápenkách zazněly nádherné písničky i slova, pokud bych vám měl z toho něco zvlášť doporučit, musel bych napsat: všechno. Jen se omlouvám, že začátky nahrávek jsou moc "ruchové", chvilku trvá, než diktafon někde umístím, navíc jde o zcela amatérské nahrávání, nekomerční, neprofesionální, jeho jediným "účelem" je právě ono setkávání, o kterém jsem se tady zmínil...Velký dík Tondovi Vrbovi, obci Nová Lhota a všem, kteří na Vápenkách vystoupili nebo sem přišli - ani to není v dnešní době, kdy celý národ sedí doma u blbostí typu Zlatý slavík, žádná samozřejmost ... Když jezdím po našem regionu a vídávám na "folklorních" akcích nemnoho diváků, často si říkám, kde všeci ty folkloristé sú, když sú jich plné noviny :) 

A nakonec upozornění. Zvukový záznam není bohužel od začátku, do Vápenek jsem spěchal z Blatnice pod Sv. Antonínkem, kde jsem nahrával dětské folklorní soubory.

RB