Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kniha, která jde na rvačku... A manželé, kteří ji napsali - TADY je jejich povídání v Českém rozhlase Brno + Folklorika

Jako velký příznivec Českého rozhlasu Brno jsem si samozřejmě nenechal v tomto týdnu ujít povídání, při kterém byli hosty rádia manželé Lekešovi z Hluku - které mám podobně rád jako vzpomínaný rozhlas. Oba vystupovali v pořadu Apetit, který byl tentokrát odvysílaný ze Zlína, partnerkou manželů byla redaktorka Věra Hotařová.

Důvod setkání? Ten byl zřejmý. Manželé totiž vydali velmi zajímavou knihu Jak se dříve žilo a co se jedlo v Hluku aneb Opomíjená jídla a zvyky. Protože jsem o knize i její prezentaci velmi podrobně psal TADY, tentokrát jen dodám, že o knihu je obrovský zájem. A předpokládám, že po vysílání bude ještě větší. I na těchto stránkách jste se mě mnozí ptali, kde lze knihu získat.

Když jsem byl minulý týden i Lekešů, říkali mi, že objednávek lidí bylo tak moc, že vše už vyřizuje jedině hlucká radnice. Proto, prosím, pište na Městský úřad Hluk, Hřbitovní č. 140, PSČ 687 25. Pokud nebydlíte daleko, zajeďte si přímo na radnici nebo do obchodu Duha na náměstí. Tam jsem knihu viděl - jak jina, jde o dotisk, původní výtisky už byly vyprodané. O tom, jak vypadá zájem o knihu, se chystám psát i do MF DNES, ale bohužel, v novinách zatím není dostatečné místo, snad příští týden.

Poslech rozhlasového vystoupení vám doporučuju, myslím, že zazněla řada zajímavých informací. Já jsem vždycky nejraději, když paní Lekešová mluví o vztahu našich předků k jídlu i k tradicím, k jejich skromnosti i schopnosti využívat "dary přírody". A pochopitelně, když mluví či píše o tom, jak život našich předků obohacovaly mnohé rituály, ať už spojené s ročním obdobím nebo vírou. Čím jsem starší, tím je mi jasnější, že o toto jsme ochuzeni a strašně moc to náš život ochuzuje a mrzačí.  

RB 

 

Ps. A ještě připomenu Folkloriku o manželech Lekešových, tu, prosím, najdete po kliknutí TADY ...

 

Následující čtyři ukázky jsou zvukovým záznamem vzpomínaného pořadu. Nahrával jsem každý vstup v rozhlase, mezi vstupy byly písničky ...