Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Nebo - li, proč nefunguje sjezdovka u hranic nad Novou Lhotou? Odpoví hradní kancléř Mynář?

Inu, k těmto fotkám, které jsem udělal v sobotu v poslední lednový den, nelze mnoho říci. Jak vidíte, sjezdařský areál je osiřelý, prázdný, zastavený, nefunkční, mimo provoz. A jak jsem slyšel, není to zdaleka ani poprvé, ani popáté, ani po desáté. Prostě něco není v pořádku, jestliže sjezdovka je mimo provoz v den, kdy je počasí pravé zimní a těžko si lze představit, kdy by mohlo být ještě více zimní a sněhové. Však také mnozí lidé dnes přijížděli a divili se: proč to nefunguje?

Dovolte mi tedy použít otázku z nadpisu: kdeže soudruzi z NDR udělali chybu? Jistě, soudruhy už nemáme, za to máme štědré dotace z Bruselu i ze státu, které byly v tomto případě použity měrou vrchovatou právě na tento areál - tedy, asi na to, aby se na něm "sjezdovalo". Však to všechno muselo stát pěknou kupu peněz, vlek, rolba, zasněžovací zařízení, turnikety, osvětlení pro večerní lyžování, parkoviště, toalety, bufet... K čemu to všechno?

Napadá mě, že se v týdnu obrátím na pana hradního kancléře Vratislava Mynáře, šak tam, kde jsou dotace, je také on, a jak možná víte, byl také u dotací v případě tohoto areálu nad Novou Lhotou. Tedy, byl majitelem společnosti SKI - MORAVIA s r.o., jak jsem se ale dozvěděl z rejstříku, majitelem už není, společnost prodal v druhé polovině roku 2013. Jistě ale mnohé ví, už v té době, ba ještě dříve, jsem slyšel podivení různých lidí nad tím, proč budovat lyžařský areál zrovna v těchto místech, kde pro to nejsou nejlepší podmínky - kupříkladu už dávno byly velmi vážné problémy s vodou. Pana kancléře to jistě netrápí, firmu prodal a má svůj velký lyžařský areál v Osvětimanech, kam samozřejmě také "doputovaly" dotace a on jistě neprohloupil.   

Abych ale napsal alespoň něco optimistického, tak vězte, že optimismus spočívá v oněch běžkařích a hotelu, které jsem také zachytil na fotkách. Sjezdaři sice mají utrum, ale pro běžkaře je toto místa na hranicích požehnáním, když přijedete, můžete se proběhnout po upravených trasách pěkných pár kilometrů - TADY po kliknutí se dozvíte více.   

No a optimismus můžeme najít také v případě hotelu, jde o Hotel Háj hned nad Novou Lhotou, který je provozovaný naprosto špičkově, takže velmi doporučuji, přijeďte, pohodlně zaparkujte a dejte si něco dobrého - třeba skvělou kyselicu. Mimochodem, zrovna teď je tam výstava moc pěkných fotek.

Pro mladší bych měl snad ještě dodat vysvětlení, cože to NDR bylo. No, to byla taková zvláštní země, která si myslela, jak porazí hrozné kapitalisty ze západu, ale nakonec musela postavit hóóódně vysokou a předlouhou zeď, protože lidé z NDR pořád chtěli utíkat pryč do jiných zemí, zatímco k nim nechtěl nikdo. Taková byla ta NDR podivná země.  

RB

Ps. Dám vám sem odkaz i na web provozovatele onoho sjezdového areálu nad Novou Lhotou, ale moc vám to platné nebude -  z webu se nedozvíte prakticky vůbec nic. Však TADY klikněte... 

 

 

 

 

Alespoň k této fotce si neodpustím pár slov. Takto jsem vyfotil vnitřek budovy, ve které má sedět obsluha sjezdovky. Uvnitř vidíte turnikety, jinak bylo všude na zemi spoustu mrtvých much a různé papíry, z nichž jeden mě fascinoval. Zvenku si šlo přečíst smlouvu, kterou provozovatel areálu uzavřel s jezdím člověkem na určité práce - papír leží jen tak pohozený (už z roku 2011!) a nechybí ani rodné číslo onoho člověka či domluvená částka - 60 korun na hodinu. No, slušnej oddíl :)