Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kapitán fotbalistů Uherského Brodu věří v záchranu

1263847046-uh-brod-slavicin-002


Původně jsem měl v plánu vyzpovídat trenéra fotbalových Šardic Františka Ondrůška.
Po poradě se sportovním redaktorem Slováckého deníku Michalem Sladkým jsem zvolil jeho bratra Miroslava. V Brodě s fotbalem začínal a vypadá to, že tam také svoji kariéru ukončí. Je nejzkušenějším hráčem a kapitánem mužstva, a na svém kontě má odchytaných 17 ligových zápasů. Broďané hráli v sobotu první přípravné utkání na jarní odvety divizní soutěže, tak jsem se za Miroslavem Ondrůškem vypravil. Jenom pro zajímavost, Uherský Brod je v tabulce na 12. místě a na jaře ho čeká boj o záchranu.

Máme na to divizi zachránit

Tvrdí kapitán fotbalistů Uherského Brodu

Patří mezi nejvýraznější opory divizních fotbalistů Uherského Brodu a jako jediný z kádru má prvoligové zkušenosti. Gólman Miroslav Ondrůšek to je muž, bez kterého si mladý kouč Zdeněk Šebesta sestavu nedokáže představit. „Je to pro nás nepostradatelný hráč a opora mužstva. Mirek je pravý vůdce i v šatně,“ chválí brankáře brodský trenér. Zkušený gólman a také neomylný exekutor pokutových kopů prožívá v Uherském Brodě svoji třetí zimní přípravu.

Máte za sebou první dny zimní přípravy. Jak moc je náročná pod trenérem Šebestou?

Nezáleží na trenérovi, ale na každém hráči v jeho přístupu. Já si myslím, že každá zimní příprava je hodně náročná. Já jsem paradoxně zjistil, že teď, když jsem starší, tak se na zimní přípravu dokonce těším. Prvního přípravného zápasu už se nemůžu dočkat.
Dříve jsem ji nesnášel, ale teď se na ni těším.

To jste asi jeden z mála fotbalistů…

Nevím, čím to je. Snad tím, že teď trénuji míň jako v minulosti, kdy jsem se fotbalem živil a měli jsme dvojfázové někdy i třífázové tréninky.

Je pravda, že jste za tři roky nevynechal v Uherském Brodě ani jediný zápas?

Je to tak. Musím to zaklepat, zdraví mně zatím slouží. Já jsem říkal, že pokud budu zdravý, tak bych chtěl chytat co nejdéle. Zatím se mně zranění vyhýbají, myslím si, že je to v tom, že se snažím hodně regenerovat. Chodím plavat, do sauny, prostě se o sebe starám. Já jsem neměl žádné větší zdravotní problémy ani během celé kariéry.

Ani jednou jste nenastupoval se sebezapřením?

Jednou jsem měl namále, když jsme hráli první zápas na podzim doma. Den před utkáním jsem měl teplotu, ráno už ne. Nakonec jsem sice nastoupil, ale nebylo mi vůbec dobře.
Ještě si vzpomínám, že takové vážnější zranění jsem měl v lize, když jsem měl zlomený malíček.

Vy jste odehrál v první lize 17 zápasů, na který vzpomínáte nejraději?

Tak já vzpomínám rád na všechny i na ty, co jsem nehrál. Strašně dlouho jsem dělal dvojku a samozřejmě mám zážitky. Liga je prostě liga, ale já říkám, že to už je pravěk.

Po podzimu jste v divizní tabulce na 12 místě. Čekal jste podobné umístění?

Čekal jsem kvalitnější soutěž, což se také potvrdilo a hlavně jsem čekal, co my jako hráči. Jak na divizi zareagujeme a co to s námi udělá. Některé zápasy byly z naší strany dobré a některé slabší. Myslím si, že to je hlavně o přístupu jednotlivých fotbalistů. Ona ta soutěž je kvalitnější a my jsme kádr doplnili jenom dvěma, třemi hráči. Já jsem přesvědčený o tom, že pokud budeme na jaře zodpovědní a koncentrovaní, tak máme na to, abychom tu soutěž zachránili.

Na rozdíl od minulých let, kdy jste hrávali na umělé trávě na Lapači, jste se přestěhovali znovu na hřiště U Olšavy. Je to pro vás výhoda?

Tak určitě - tráva je tráva. Jenom by mohla být o maličko kvalitnější, ale co jsem slyšel, tak se chystá nějaká rekonstrukce, tak uvidíme. Hřiště je také skoro v centru města. Všechno je blíž a to prostředí je fotbalovější. Když tam přijde 300 diváků, tak ta atmosféra je daleko lepší než na Lapači, kde je atletická dráha.

Na podzim se vám nevyvedlo několik zápasů a dokonce hrozilo odvolání trenéra Šebesty. Jak jste to jako kapitán mužstva vnímal?

K tomu bych se určitě nechtěl vyjadřovat. My jsme to zažehnali a je to pryč.

Uherský Brod vede trenér, který je o tři roky mladší než vy. Zažil jste to už někdy ve vaší kariéře?

Teď jste mě zaskočil (chviličku přemýšlí). Myslím si, že ne – nezažil. Ale já v tom žádný problém nevidím. Když potřebuje, tak mu na tréninku pomůžu, třeba v rozcvičce.

První dva zápasy na jaře hrajete na domácím hřišti. Start do soutěže bude asi hodně důležitý…

Já bych byl nejraději, kdybychom z prvních dvou utkání uhráli čtyři body.

Druhý domácí zápas proti Šardicím, které trénuje váš bratr, bude mít pro vás asi zvláštní náboj, že?

Na podzim jsme v Šardicích remizovali a já jsem vypsal mimořádné prémie. Řekl jsem klukům, že pokud neprohrajeme, tak je pozvu na pivo (směje se). To jsem také splnil. Na jaře bych chtěl, abychom jim sebrali všechny body a určitě zase nějakou motivaci pro mužstvo vymyslím.

Nezlobte se, ale jedno pivo není žádná zvláštní motivace…

Já sice říkám na pivo, ale ono se to potom zhouplo a dovedete si představit ten účet, co na mě zbyl.

Jste také známý exekutor pokutových kopů. Vedete si nějakou statistiku?

Ne nevedu, ale už se mně stalo, že jsem nějakou penaltu i nedal. Tak já bych to zase tak nehrotil. My jsme v divizi dokonce ani žádnou penaltu ještě nekopali! Já jsem z legrace říkal, že si budu muset vykopnout balón, doběhnout ho, nechat se zfaulovat a jít kopat penaltu.

V mužstvu máte pověst důsledného pokladníka? Je to pravda?

Kdo mě práskl? Nevím sice, kdo to prozradil, ale až se to dozvím, tak si to s ním vyřídím (směje se).
Já jsem nikdy pokladník nebyl, ale když jsem přišel do Brodu, tak se o to nechtěl nikdo starat, tak jsem řekl, že to vezmu.

Vy jste se dlouho fotbalem živil. Co vlastně děláte teď, po skončení profesionální kariéry?

Já jsem se fotbalem živil celou dobu. Než jsem přišel do Brodu, tak jsem byl profík a teď jsem správce areálu na hřišti. Zůstal jsem u fotbalu a dělám to, co mě baví.

Zbývá vám ještě čas na něco jiného než je fotbal a práce?

Moje největší záliba je rodina. Máme dvě děti a pokud nejsem s rodinou, tak mě baví všechny doplňkové sporty. Stolní tenis, squasch a strašně rád plavu.Miroslav Ondrůšek
9.11. 1974
Herní post: Brankář.
Hráčská kariéra:
Uherský Brod, Zlín, Kroměříž, Dolní Němčí, Synot, HFK Olomouc, 1.FC Slovácko,
Uherský Brod.
Počet zápasů v první lize: 17.
Ženatý, manželka Hana, syn marek (9), dcera Michala (3).

                                   

Fotbalisté Uherského Brodu na úvod přípravy prohráli.
V prvním přípravném zápase na jarní odvety divizní soutěže sehráli Broďané se třetím celkem MSFL vyrovnaný první poločas. Mohli jít dokonce do vedení, ale Drápala svůj sólový únik nedokázal proměnit. Ve druhém poločase už se projevila kvalita Slavičína a notně prostřídaná brodská jedenáctka zaváhala ještě dvakrát.

ČSK Uh. Brod - Slavičín 0:3 (0:1)

Uh. Brod: Ondrůšek (45. Mikulec) - Ligas L. (45. Trecha), Ligas P. (45. Bičan), Vrága (70. Ligas P.), Hroch (45. Kukuča) - Drápala (70. Dvořák, David M. (70. Daněk), Slinták (45. Fruhauf), Dvořák (45. Josefík) - Lukeš (70. Slinták), Daněk (45. Horňák).

Další přípravné zápasy Uherského Brodu:
20.1 1.FC Slovácko U19 , 23.1. Broumov, 28.1. Újezdec, 31.1 (Janáček cup). Velká nad Veličkou (Janáček cup), 10.2. Slušovice, 13.2. Ostrožská Nová Ves (Janáček cup),  20.2. Tescoma Zlín „B“, 24. 2. Otrokovice, 27.2. Tescoma Zlín U19, 6.3. Spytihněv.  

                          Text a foto:  std

 

 

 

 Miroslav Ondrůšek, který nevynechal za tři roky jediný zápas v Uherském Brodě

 

 Trenér Brodu Zdeněk Šebesta

 

 

 Ze zápasu Brod - Slavičín. V červeném domácí Karel Slinták