Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kam zmizel fotbalista Slovácka Kerbr? Zajímal jsem se o jeho osud...

Byla to docela nevinná sportovní otázka, přesto překvapivě vyvolala u šéfa fotbalového Slovácka Vladimíra Krejčího hodně příkrou reakci.

„Kerbr má platnou smlouvu a trénuje individuálně, tím jsem váš dotaz zodpověděl,"  řekl mně velmi stručně, když jsem se ho včera zeptal na jednoho z hráčů Slovácka. A to právě na hráče Milana Kerbra, který se přestal objevovat v týmu prvoligových fotbalistů Slovácka.

Dotaz jsem položil na oficiální tiskové konferenci Slovácka, kde byl mimochodem oficiálně představený nový sportovní ředitel klubu Miroslav Soukup.Toto jméno si dobře zapamatujte, možná jde o největší přestup na Slovácku, byť ne hráčský. Miroslav Soukup je totiž velmi uznávaný odborník, který dokonce dovedl naše mužstvo do 20. let ke stříbrné medaili na mistrovství světa.

Jak to tedy je s Milanem Kerbrem?  Už během podzimu se mě někteří fanoušci ptali, kam tento dvacetiletý nadějný útočník a odchovanec fotbalové akademie Slovácka vlastně zmizel. V květnu 2008 ho vytáhl z dorostu trenér Jiří Dekař a Milan Kerbr dostal svoji první šanci mezi muži v tehdy druholigovém Slovácku v zápase proti Vítkovicím. Do svého kádru pro další sezonu zařadil mladého útočníka také slovenský trenér Ladislav Jurkemik. V uplynulém podzimu patřil v prvních kolech k oporám juniorky Slovácka v divizní soutěži a dokonce nahlédl do nejvyšší soutěže, když naskočil proti Teplicím. Pak ale jakoby se po Milanu Kerbrovi slehla země.


Zhruba od poloviny září minulého roku byste jeho jméno v sestavě jakéhokoli mužstva Slovácka hledali marně. Od klubu dostal individuální tréninkový plán a do zimní přípravy se zatím nezapojil. Podle zákulisních informací Kerbr odmítl prodloužit smlouvu (končí mu v létě 2010) a proto s ním klub přestal počítat.


Co je tedy s Kerbrem? Šéf Slovácka se nakonec o osudu tohoto fotbalisty přece jen rozpovídal, byť mluvil bohužel spíše jen v náznacích.


„Párkrát jsem se s tím už ve své funkcionářské kariéře setkal, i když ne moc často. Tady konkrétně docela nerozumím mentalitě těch hráčů. Mateřský klub jim dal mateřské mléko, dal jim všechno, co dneska umí, ale oni si to vysvětlují jinak. Tito hráči mají pocit, že dali oni něco klubu. To ale není pravda, oni mu nedali vůbec nic," přemítal nad případy hráčů, kteří jsou považováni za nevděčníky.


Nový šéftrenér Slovácka Miroslav Soukup ale naznačil, že situaci s Milanem Kerbrem ještě zkusí vyřešit. „Počítám, že bych se těmito hráči, myslím i ty, kteří jsou ze Slovácka na hostování, měl v nejbližších dnech sejít a chci slyšet také jejich názor."


Samozřejmě jsem se zeptal i Milana Kerbra. Ten ale prozradil pouze to, že má smlouvu do konce června letošního roku a více se ke svému působení ve Slovácku nechtěl vyjadřovat. „Možná později, teď rozhodně ne," řekl doslova.


Situace je tedy taková, že hráč zřejmě nebude tři čtvrtě roku hrát a pak odejde za tabulkové peníze pryč. Ublíží to tak jak klubu, tak samotnému fotbalistovi.


„Pokud tyto případy končí tak, jak končí, tak je to rozhodnutí hráče a nikoliv klubu. To je potřeba zdůraznit. Tuto cestu si vybírá hráč a my na to nějakým způsobem reagujeme," dodal na závěr Vladimír Krejčí.


Stanislav Dufka