Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kam dát dítě na střední školu? Třeba na církevní gymnázium na Velehrad. Církevní? Nezbláznil jsem se?

Pokud se nemýlím, právě dnes mají rodiče a jejich děti před sebou jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě.  Právě dnes ještě totiž můžou poslat přihlášku svého dítěte na jakoukoliv střední školu v České republice. Mít více času, věnoval bych se tady tomuto tématu velmi podrobně, protože ho považuju za nesmírně důležité.

Bohužel, ten čas nemám a neměl jsem zatím ani čas "zpracovat" svou návštěvu tří středních škol v našem regionu. A to Stojanova gymnázia na Velehradě, Střední odborné školy a gymnázia ve Starém Městě a Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotní v Uherském Hradiště. Každá tato návštěva by si zasloužila detalní psaní či spíše vypravování, z každé jsem si přivedl řadu poznatků a postřehů. Bohužel, neměl jsem - nebo jsem si nedokázal - na psaní o těchto školách udělat čas, což ale neznamená, že jsem na ně zapomněl. Spíš naopak, tyto návštěvy mě ještě víc utvrdily v názoru, že dění na českých školách je nesmírně zajímavé a má smysl se mu věnovat - což v příštích týdnech a měsících udělám.       

Protože nejvíce mám ještě v paměti návštěvu Velehradu, zmíním se o něm. A pokud bude trochu času, přidám další školy. Nejdříve jedna fotka a jedno video.

 

 

 

 

 

Ten mlaďoch na fotce se jmenuje Mgr. Michal Hegr a je to nový ředitel Stojanova Gymnázia na Velehradě, což je čtyřleté církevní všeobecné gymnázium. A video, které začíná u dveří vstupem do zkušebny, je ze zkoušky místního pěveckého sboru, špičkového souboru, který má za sebou (a určitě i před sebou) řadu úspěchů - jeden z nich jistě přichází v těchto dnech, kdy sbor odlétá příští týden koncertovat do Londýna. 

Předpokládám, že teď si někteří z vás klepou na čelo a říkají si, jestli se ten Bartoníček nezbláznil, že nám doporučuje církevní školu. Snad jsem se tedy zatím ještě nezbláznil, navíc tuto školu vám "předkládám" jako jednu z alternativ a zároveň dodávám, že jsem měl dobrý pocit i z návštěvy a informací o školách ve Starém Městě, Uherském Hradiště i jinde.

Pojďme tedy na Velehrad. Nepamatuji si, když jsem tam byl naposledy v obyčejný pracovní den.  Asi hrozně dávno. Proto mě překvapilo naprosté ticho, které jsem tady objevil a které narušovalo jen několik málo dělníků, kteří tady pracují. Nebýt jich, neviděl bych téměř žádné živé duše.

O to více jsem byl ale oslovený magičností tohoto místa, kterou člověk musí cítit při pohledu na nádhernou baziliku i celý, obrovský prostor, který se skládá z řady dalších budov. Pokud bych se chtěl někde vzdělávat a soustředit na učení, nenašel bych asi daleko v okolí lepší, zadumanější a  inspirativnější místo. Zvláště, když gymnázium poskytuje pro zájemce i ubytování se stravou a dalším zázemím - například i takovou posilovnou. Což pochopitelně na druhou stranu znamená, že pokud nechci mít moc klidu a soustředění, a chci si spíše užívat městského života, je lepší nasměřovat své studium do Uherského Hradiště nebo Starého Města. Nebo si oblíbit autobusový spoj Hradiště - Velehrad :) 

Další pocit? Opět je spojený s prostorem. A to s prostorem samotného gymnázia, které je v bývalém velehradském klášteru. Fascinující místo s několika nádhernými sály, chodbami i místnostmi. Jistě, mnohé bylo přebudováno a přeorientováno na dnešní dobu, i tak ale při procházce pociťujete spojení s minulostí a historií. Například při pohledu na Slovanský sál jsem zůstal stát, prohlížel si každý jeho detail a dlouho jsem nechtěl nikam odcházet.  

Mám rád místa, která v člověku probouzejí touhu po poznání a vzdělávání a zároveň také u něj vyvolávají zvědavost a vlastní sebepoznání, jak málo toho ví. Přesně takový pocit jsem měl, když jsem několik hodin trávil v těchto velehradských místech.   

Jistě, důležitější než prostory je to, co v nich je. Tedy, ředitel je mladý a téměř nový, přišel teprve loni v květnu. Možná působí trošku jako "suchar" s menším smyslem pro humor (pozor, nemusí to být pravda!), každopádně jsem ale dobře vnímal jeho ohromnou snahu posunout gymnázium dál, dál ho vylepšovat a budovat z něj postupně jakési kulturní a duchovní centrum. Taková ambice samozřejmě vyžaduje spoustu úsilí a nápadů, což tomuto řediteli neschází. Mohl bych jmenovat řadu jeho konkrétních aktivit i námětů, ale na to jistě bude čas v budoucnosti - bavili jsme se o nich velmi dlouho.   

Jistě by šlo psát o dalších a dalších věcech, které souvisejí třeba s touto školou. Jak se například projevuje to, že zřizovatelem je církev? Jak vypadá konkrétně výuka náboženství? Proč na Slovácku, kde tolik lidí chodí do kostelů, je relativně malý zájem o církevní střední školu? Těch otázek a odpovědí by byla strašná spousta. Snad zase někde jindy.

Budu se opravdu snažit pokračovat v tématu škol co nejdříve ...

RB

 

Velehradská bazilika - vedle je budova gymnázia ... 

 

... a ještě gymnázium - ubytování je v pravém křídle tohoto bývalého kláštera ... Celý prostor má skutečně magickou sílu, trošku se bojím, co s ním udělá plánovaná, a pomalu prováděná, obří "přestavba"