Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kalendář akcí: Jízda králů v Kunovicích i Vlčnově, Strážnice i řada dalších akcí - téměř 30! Plakáty a pozvánky jsou VPRAVO! A na jízdu si vezměte drobné!

S různými akcemi se roztrhl pověstný pytel tak mohutně, že jsem se rozhodl dát většinu plakátů s pozvánkami na akce vpravo na hlavní stránku webu. Pokud se tam podíváte, najdete tam řadu plakátů, které dál a dál doplňuji a v echvíli, kdy už je plakát neaktuální, nahradím ho dalším novým.

Myslím, že je to tak nejlepší, navíc si určitě všimnete i plakátů, které jsou třeba na stránce níž, protože při čtení jakéhokoliv článku vám vpravo naskakují i plakáty. Jste pro?

Navíc, důležitá věc, když si na většinu plakátů vpravo kliknete, dovede vás to na stránky, kde jsou o akci z plakátů další, podrobnější informace. Myslím, že takový servis je perfektní a neznám jiný web, kde byste tolik plakátů takto přehledně na jednom místě měli. Občas se mě lidé ptají, jesti můžou pozvánku nebo plakát poslat, a zda musí za zveřejnění platit, odpovídám vždy stejně: Za plakáty ani pozvánky, které publikuji, nic nechci. Když se ale někde o mém webu zmíníte, budu rád. 

Tak, a pojďme na akce. Samozřejmě, nejznámnější v našem regionu jsou blížící se dvě Jízdy králů, jedna je 20. května v Kunovicích, druhá 27. května ve Vlčnově. Jak už jsem psal, plakáty najdete vpravo na webu, nyní ještě  dávám do přiloženého souboru a semn pod článek podrobné programy.

Pokud jde o Strážnici, plakát jsem ještě nikdy neviděl. TADY ale můžete viděl detailní program na webu, připomínám, že Strážnice začíná 21. června. Kromě Strážnice jezdí mnozí na Horňácké slavnosti do Velké nad Veličkou, ty začnou 20. července. Hledal jsem plakát nebo program, ale myslím, že nikde na internetu ještě není ani jedno. Na Horňácké navazují Ozvěny Horňácka, ty budou 18. srpna - program rovněž ještě nikde není.

Pokud jde ještě o Jízdu králů v Kunovicích, veškeré detaily i s program si můžete přečíst TADY ...

Pokud jde o Jízdu králů o týden později ve Vlčnově, veškeré podrobnosti najdete TADY ...

Už jsem si zvykl, že poměrně často odpovídám na otázku lidí, kterou Jízdu králů bych jim doporučil, Vlčnov, Hluk, Kunovice, Kyjov. A já vždycky odpovídám: vyzkoušejte si je všechny, ale zkuste si je užít nějak v klidu neturisticky, protože on už je to dnes především blázinec mnoha a mnoha kulturních akcí, ve kterých se svým způsobem ona samotná nádherná tradice ztrácí.

Protože mám tuto tradici nesmírně rád a vždy bych si moc přál, aby se lidem líbila, potím se a stydím se ve chvíli, kdy vidím, jak občas kluci na koních opakují jednu a tu samou obehranou vyvolávku stále dokola a jediným cílem je vybrat od lidí kolem co nejvíce peněz. To bych se vždycky propadl hanbou, je mi jasné, že toto vybírání peněz nemá s původní tradicí absolutně nic společného, zároveň ale soucítím i s oním človíčkem na koni, který je "vržen" napospas davu turistů a musí si nějak poradit.  

Snad bych lidem alespoň doporučil, aby si před cestou do Kunovic a Vlčnova rozměnili peníze a měli co nejvíce drobných. Ty potom můžou dávat klukům na koních a bude méně trapasů, kdy kluci chtějí po vyvolávce peníze a lidi pod nimi jsou v rozpacích, utíkají pryč, dívají se očima někde jinde, nebo prostě jen tak stojí, protože už dali nějakou bankovku nebo třeba nechtějí dát ani tu jednu jedinou - desetikačka nebo dvacetikačka je řešením. Ve Vlčnově je to o to složitější, že se vybírají peníze při příchodu do vesnice, navíc všude je spoustu obchodníků, kteří nabízí všechno možné, nemluvě o předraženém občerstvení, takže lidi už nejsou až tak ochotni dávat další peníze klukům na koních. 

Právě toto vybírání peněz a občas i zvědavé debaty mezi klukama, kde se jezdí Jízdy králů, kolik se vybralo peněz  nebo jestl si někdo něco neulil, mě ničí a berou mi radost z onoho nádherného pohledu na skupinu krojovaných jezdců na koních. Někdy si říkám, jak by to bylo úžasné, kdyby se Jízda králů uskutečnila bez jakéhokoliv kulturního programu a davu lidí, jen tak by si skupinka kluků řekla a projeli by vesnicí na koních -třeba s nějakými vyvolávkami, které by nebylo dlouho dopředu připravované a u kterých by nikdo neřešil, jestli se nějakého místního politika nebo starousedlíka nějak dotýkají nebo nedotýkají.

Vše je prostě poznamenáno dobou, je hrozně těžké získávat rodiny, které by chtěly mít krále, je hrozně těžké celý ten obrovský humbuk financovat, je také stále těžší získávat pro tuto tradici mladou generaci.

Možná bych vám doporučil také si něco před samotnou návštěvou Jízdy králů přečíst, když je člověk "poučený", přeci jen vnímá samotné setkání s touto tradicí jinak. Článků a různých televizních reportáží a všeho dalšího novinářského je habaděj, stačí kliknout na internet, upřímně řečeno, je toho už až moc. Navíc existují knihy, ta nejčerstvější a největší vyšla nedávno v Kunovicích, zkuste si ji alespoň malinko pročíst. Samozřejmě, všechny knihy jsou odborně dokonalé a všechny jízdu vychvalují do nebes, realita je pochopitelně složitější a ne tak růžová, ale právě je proto dobré, abyste si realitu pro sebe objevili sami.

Každopádně bych byl rád, kdybyste mi po skončení Jízdy králů v Kunovicích a Vlčnově napsali své pocity z té a té jízdy, nebo rovnou z obou, moc by mě to zajímalo. Fotky ale, prosím, raději neposílejte, fotek a fotografů bude jako much, ale mě by spíš zajímal váš názor, pohled, postřeh, povídání, text. Je to složitější než fotka, ale o to cennější.

Těším se na vaše příspěvky buď v diskuzích za články o Jízdách králů nebo v mém mailu, který je: radek.bartonicek@gmail.com  

Rád bych ale, aby ze všeho nejvíce nezaniklo nadšení řady lidí kolem Jízdy králů, díky kterým tato tradice dál existuje. Nebýt jich, existovala by sice "omáčka" mnoha kulturních pořadů, ale jezdci na koních už by kolem nás neprojížděli.

RB 

Soubory ke stažení