Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ještě o Synotu, hazardu a snaze poslanců změnit zákony + mnoho odkazů na další informace

Rád bych se ještě vrátil ke svému pátečnímu sloupečku ve Slováckých novinách, a zejména k podstatě toho, o čem jsem psal - jen připomínám, že šlo o  o téma hazardu, tedy loterijního zákona a toho, jak moc se dotýká našeho regionu, jelikož má u nás velmi silný vliv známá firma Synot. Sloupeček si můžete přečíst TADY.
 
Moc děkuji vám všem za reakce, a to nejen ty, které jsou v diskusi tady na stránkách, ale i ty, které mi přišly mailem. Nad každým z těchto názorů přemýšlím a uvědomuji si, že na toto téma se lze opravdu dívat z mnoha různých pohledů. A  velmi různorodě lze o něm psát, počínaje třeba samotným zákonem, který podnikání v hazardu upravuje, přes vliv Synotu, který dosáhl k nejvyšším představitelům církve až po samotné projekty v našem regionu, kterým pomáhá "synoťácká" Nadace Děti - kultura - sport. Nemluvě o tom, že by mělo jistě smysl napsat velký portrét samotného šéfa Synotu Ivo Valenty - myslím tím pořádný portrét s mnoha informacemi, který by ho co nejvíce vystihovaly, ne nějakou adoraci jeho osoby, na kterou si může najmout za své peníze armádu pisálků. 
 
Otázek v celé této záležitosti by bylo strašně moc, položím třeba jednu obecnější, kterou považuji za velmi důležitou: Proč grantový systém ve Zlínském kraji je takový, že lidé jsou - se svými mnohdy výbornými nápady - z velké části odkázáni právě na zmiňovanou Nadaci? Co samotný kraj, jednotlivá města a další Nadace?  A pochopitelně - co stát, ministerstva a různé grantové organizace? Opravdu nešlo zabránit tomu, abychom byli až tak moc závislí na výnosích z hazardu?
 
V této chvíli jsem chtěl udělat především dvě věci.  Při nynějším projednávání zásadních úprav loterijního zákona jsem chtěl upozornit, že informace Synotu, putující k lidem, jsou často jednostranné s cílem využít příjemce grantů Nadace Děti - kultura - sport jako rukojmí při ovlivňování nové podoby zákona. Zároveň mi jde o to, aby lidé měli k tomuto tématu co nejvíce informací.
 
Proto se také tady můžete podívat, co vlastně říká zákon, který hazard v České republice upravuje, a jak vypadají nynější snahy poslanců zákon změnit.   
 
Nyní jsou ve "hře" především dva návrhy na změnu. Jeden předložila skupinka poslanců KDU - ČSL, druhý ČSSD. Při hlasování ale změnu zákona zatím podporují poslanci ze všech politických parlamentních stran.  
 
 
Veškeré informace k "lidovecké" úpravě zákona, jsou TADY
 
Samotný návrh této úpravy zákona je TADY
 
Stanovisko vlády k ní je TADY
 
Tuto úpravu zákona projednávali poslanců v prvním čtení předminulý týden. Pokud si chcete přečíst stenozáznam z vystoupení poslanců v tomto prvním čtení, čtěte TADY
 
Poslanci také hlasovali o přikázání rozpočtovému výboru TADY
 
A hlasovali také o zkrácení doby na projednání TADY
 
 
 
A jak jsem se zmínil, existuje ještě návrh na změnu loterijního zákona z pera ČSSD, informace o této změně jsou TADY
 
A stanovisko vlády k ní TADY.
 
Tato úprava zákona byla ve Sněmovně projednávány minulý týden, stenozáznam je TADY.  
 
Při tomto jednání proběhlo klíčové hlasování, které velmi znejistělo loterijní společnosti. Poslanci totiž odhlasovali zkrácení projednání o 20 dnů, čím přiblížili možnost, že novela zákona může být přijata ještě do voleb. Jak se kdo z poslanců v tomto klíčovém hlasování zachoval, najdete TADY.   Jen dodávám, že z našich poslanců z okresu Uherské Hradiště poslanec ODS Plachý toto zkrácení nepodpořil, poslanec ČSSD Šeďa hlasoval pro zkrácení.
 
 
 
Co bude dál? V zákulisí se bude samozřejmě odehrávat těžký boj, loterijní firmy se pochopitelně velmi bojí toho, že by poslanci mohli zákon upravit tak, jak se jim to vůbec nelíbí. Navíc je před volbami, kdy se jistě některé (nebo všechny?) politické strany budou snažit zavděčit voličům mimo jiné úpravou hazardu - projednávání zákona před volbami a ještě v rychlosti není nejlepší řešení. Po volbách by ale zase poslanci už asi nezměnili na hazardu nic. Různých zájmů je prostě mnoho, ostatně jako u každého zákona, počkejme si, co se z tohoto všeho zrodí. A kromě čekání se snažme mít co nejvíce informací, ať nejsme pouhými loutkami v jakýchkoliv rukách.
 
RB