Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Je ohrožena slavná jízda králů v Hluku?

Kdybych chtěl začít trošku úsměvně, což si snad na internetu můžu dovolit, odpověděl bych na otázku v titulku dvěma slovy - nebojte, není :) Jízda králů v Hluku zcela jistě bude. Alespoň ta v roce 2011. A pevně věřím, že snad i ty v roce 2014, 2017 - i když, kdoví, co nám mládí připraví :)
 
Ale teď už naprosto vážně. Chci vás odkázat na čerstvý článek ve Slováckých novinách a připsat pár řádků. 
  
 
Pokud jste si článek (který je dobře napsaný) přečetli, připisuji ony řádky. Z celé věci jsem docela nešťastný a myslím, že se nedějí jen v Hluku, ale také leckde jinde. Dva chlapíci, kteří mají rádi foklor, tradice, kroje, se léta znají, jízdě králů hodně pomáhají, dokonce jsem oba viděl, jak pomáhali s prezentací hlucké jízdy králů v Brně. Jenže - pak přijde nějaký problém a vše je fuč.
 
V tomto případě se Radek Šimčík (který louku nedostal), muž z článku ve Slováckých novinách, otec posledního hluckého "krále", soukromý zemědělec a milovník koní dostal do sporu s Víťou Kohutičem (v článku nejmenovaný), taktéž soukromým zemědělcem, taktéž milovníkem koní, taktéž mužem, který jel jízdu králů.
 
Oba dva velmi dobře znám, s oběma jsem o celém jejich sporu o jednu louku velmi detailně debatoval, byl jsem také u toho, když redaktorka Slováckých novin s Radkem Šimčíkem mluvila... Velmi bych si také přál, aby žádný spor neexistoval, leč - existuje a asi bude existovat dál, rozpory mezi oběma muži jsou navíc silnější, než je v článku napsáno. Ještě, že se alespoň zdraví :) Sakra, chlapi, nedomluvíte sa radši? :)
 
Co v takovém případě můžu napsat? Mohl bych psát o tom, že by bylo skvělé, aby se oba chlapíci od koní domluvili, mohl bych psát o tom, že hlucká radnice měla být k Radkovi Šimčíkovi vstřícnější, mohl bych psát o tom, že tradice jízdy králů by měla "přehlušit" různé spory, jenže je to stejné jako na řadě jiných míst. Jsme jenom lidé...  
 
RB  
 
 
 
  Takto jsem Radka Šimčíka nafotil loni, je to v objektu družstva, kde má pronajaté stáje a další prostory. Rád by si postavil vlastní stáje a výběh, ale nemá to vůbec jednoduché - myslím, že mu to málokdo bohužel ulehčuje. Vlevo je jeho dcera, velmi šikovná dívka, která jezdí na koních a chce být zvěrolékařkou. A vlevo je syn, ten byl v roce 2008 hluckým králem a zdědil po taťkovi i vztah ke koním. A doma mají ještě druhého klučinu, ten už jel při jízdě králů na svém poníkovi. Moc bych si přál, aby mohli žít a podnikat v Hluku spokojeně.  
 
 
   A ještě Radek Šimčík. Sám jel několikrát jízdu králů, jeho první syn byl králem a druhý ho měl následovat. Pro Hluk, jízdu králů a tradice toho udělal hodně. Možná se někomu může zdát, že se zlobí na věci kolem sebe až moc, třeba tomu tak i je, ale chápu ho...