Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jaký byl podzim v okresním přeboru? Odpovídají trenéři Ostrohu, Boršic, Nedakonic, Drslavic, Vlčnova a Jarošova

Uherský Ostroh, Ostrožská Lhota a Boršice u Blatnice. To jsou tři mužstva,které hrají Okresní přebor, a které jsme sledovali během podzimu na těchto stránkách. Tady je hodnocení celé soutěže od trenérů, kteří myslí na postup a od těch, kteří budou bojovat na jaře o záchranu. Rozhovor s nejlepším střelcem po podzimní části najdete pod hodnocením.

 

 Okresní přebor

Postupovat chtějí Nedakonice, na paty jim šlapou Drslavice a nováček z Vlčnova

 „Po těch letech, kdy se v Nedakonicích spadlo z I. A třídy až do okresu, bychom chtěli dostat klub alespoň o třídu výš,“ prozradil trenér Roman Sklenář

Po předehrávce prvního jarního kola má Okresní přebor za sebou větší polovinu soutěže.

Žádné velké překvapení ale v tabulce po podzimní části nehledejte. Na čele jsou Nedakonice, kterým unikl postup v loňském ročníku až v samém závěru sezony. Hlavní favorit postupu je tedy jasný.

Pro mužstvo trenéra Romana Sklenáře a hlavně pro početné fanoušky Nedakonic, by případné druhé nepostupové místo bylo velkým zklamáním. „Samozřejmě, že to chceme zkusit. Po těch letech, kdy se v Nedakonicích spadlo z I. A třídy až do okresu, bychom chtěli dostat klub alespoň o třídu výš,“ netají se s postupovými ambicemi trenér Roman Sklenář a s podzimní částí sezony je až na dva zápasy spokojený. „V Ostrohu jsme v prvním kole podcenili závěr utkání a v posledních deseti minutách jsme dostali dvě branky. Ještě víc mně vadí náš výbuch v Polešovicích, kde jsme totálně nezvládli začátek zápasu. Ostatní utkání byla z naší strany velmi kvalitní, mužstvo šlo za tím, aby hrálo na špici tabulky,“ hodnotí podzim nedakonický kouč. Největší soupeře vidí v klubech, které jsou v těsném závěsu za jeho mužstvem.

„Pokud mám mluvit o dalších kandidátech postupu, tak je to jednoznačně Vlčnov. Jsou tam peníze a není pro ně problém si koupit kvalitního hráče,“ tvrdí Sklenář.

 

Zkušení fotbalisté, nejlepší střelec soutěže a stříbrná příčka po podzimu. To jsou Drslavice, které patří už dlouhodobě ke špičce přeboru. Fotbalisté Drslavic na podzim nezvládli dva zápasy. Stejně jako první Nedakonice, prohráli v Polešovicích. Ve vzájemné bitvě o první místo nestačili na domácím trávníku právě na vedoucí mužstvo tabulky. „V tom utkání nám chyběli dva klíčoví hráči, Šrámek a Vystrčil. Ta prohra mě ani tak nemrzí, jako naše ztráta na hřišti posledních Boršic a prohra v Polešovicích. Tam jsme byli lepším mužstvem, ale bohužel jsme zklamali v koncovce,“ vypočítává nevydařené zápasy trenér Drslavic Přemysl Přecechtěl. I přes tyto ztráty jsou v Drslavicích s druhým místem spokojení, ale o případném postupu nepřemýšlí. „Okres je rok od roku vyrovnanější, tak naše umístění hodnotím jako úspěch. Na jaře máme těžké vylosování. Jedeme do Nedakonic a Vlčnova, o postupu jsme vůbec nepřemýšleli. Bez tréninků bychom vyšší soutěž nezvládli. Naše pracovní a studijní vytížení hráčů je takové, že to hrajeme skoro bez tréninku. Myslím si, že postoupí Nedakonice, mají vyspělé a vyvážené mužstvo,“ tipuje Přecechtěl.

 

 „Palinek, Kameník a Zlínský. Pokud za Vlčnov nehrají právě tito tři fotbalisté, tak jsou sotva poloviční,“ tvrdí kouč Drslavic

 

 

Třetí vzadu je ambiciózní nováček z Vlčnova. Mužstvo, které hrálo ještě před dvěma lety základní třídu, patří k oživení celé soutěže. Bronzový stupínek je ovšem překvapením jenom pro nezasvěcené.  Kvalitní kádr v čele s exligovým Janem Palinkem doplnil před začátkem podzimu Jan Kameník, který ještě na jaře střílel góly za divizní Napajedla. V průběhu podzimu se ještě Vlčnovu podařilo ulovit Aleš Zlínského, ten zase pamatuje druhou ligu na kunovické Bělince. Trenér druhých Drslavic Přemysl Přecechtěl vidí právě v těchto zkušených fotbalistech největší sílu Vlčnova. „Palinek, Kameník a Zlínský, pokud za Vlčnov nehrají právě tito tři fotbalisté, tak jsou sotva poloviční,“ myslí si Přecechtěl.

Opora Vlčnova a asistent trenéra Soukupa u prvoligového Slovácka Jan Palinek ale o postupu příliš nemluví. „My jsme si řekli, že se budeme dívat jenom k nejbližšímu zápasu. Uvidíme, co z toho nakonec bude. Soutěž je vyrovnaná a já si myslím, že na jaře bude rozhodovat každý bod,“ nechal se slyšet Palinek.

 

Čtvrté Nezdenice sice ztrácí na Vlčnov jediný bod, ale postupové ambice toto mužstvo rozhodně nemá a spíš se řadí ke klidnému středu tabulky. Nezdenice mají vůbec nejlepší obranu a nebýt výbuchu 5:0 v Ostrožské Lhotě, tak se mohly pyšnit skvělým průměrem obdržených branek na zápas. Gólman Pavel Mikulec má na svém kontě pět vychytaných nul, což je vůbec nejvíc v celé soutěži.  Páté Polešovice zdobí skalpy vedoucích Nedakonic a Drslavic. Oproti uplynulému ročníku, kdy se pohybovaly v dolní polovině tabulky, je současné postavení pro Polešovice úspěch.

 

„Chtěli bychom se nejpozději do dvou let vrátit do I.B třídy, ale mužstvo je mladé a všechno nejde hned,“ dobře ví  trenér Uherského Ostrohu. 

 

 

Od šesté do deváté příčky jsou seřazena čtyři mužstva, která mají shodně jednadvacet bodů.

Fotbalisté Nivnice patří stejně jako v uplynulém ročníku k lepšímu průměru okresu.

Mužstvo táhne svými góly hlavně zkušený střelec Dušan Skočovský.

Uherský Ostroh hrál ještě na jaře I. B třídu a po sestupu do okresního přeboru značně omladil kádr. Mužstvo před podzimním startem převzal trenér Pavel Vlk, který má za cíl vrátit Ostrožany co nejdřive do krajské soutěže. „Chtěli bychom se nejpozději do dvou let vrátit do I.B třídy, ale mužstvo je mladé a všechno nejde hned,“ dobře ví Vlk. 

 

Poklonu fotbalistům Uherského Ostrohu vysekl i trenér prvních Nedakonic Roman Sklenář. „Mají velmi kvalitní mužstvo, kádr je hodně mladý, a je to mančaft, který bude brát body všem favoritům.“

 

Ostrožská Lhota hraje po sestupu okresní přebor druhým rokem a patří ke klidnému středu tabulky. Lhoťané těží převážně ze zápasů na svém hřišti, kde prohráli jenom s lídrem z Nedakonic.

Čtveřici mužstev s jedenadvaceti body uzavírá druhý postupující nováček Sokol Horní Němčí. Ten překvapil hlavně jednoznačnou výhrou doma nad Vlčnovem 3:0. 

 

„Naše poslední místo v tabulce vyplývá z fotbalového umění, nebo v našem případě spíš neumění hráčů,“ hodnotí podzim šéf fotbalu v Boršicích

 

V dolní polovině tabulky je pět mužstvem, které čeká na jaře boj v o holé přežití. Nejlepší postavení má desátý Břestek, který překvapil v posledním podzimním kole, když porazil na svém hřišti favorizovaný Vlčnov. Další v řadě jsou Traplice, které měly parádní závěr sezony a třemi výhrami v řadě se vyhrabaly z nejhoršího. Překvapením je postavení Kostelan nad Moravou. Mužstvo, které skončilo v uplynulém ročníku v horní polovině tabulky, má jenom pětibodový náskok na sestupové pozice.

 

Předposlední Jarošov téměř kompletně obměnil svůj kádr. Starší zkušené fotbalisty nahradili dorostenci, ale mladíci od řeky Moravy svým fanouškům příliš radosti nedopřáli. Trenér Radek Vyoral vysvětluje, proč je jeho mužstvo na sestupové příčce. „Po skončení uplynulé sezony skončil téměř celý kádr, zůstali mi dva hráči. Vytipovali jsme mladé kluky a s nimi to hrajeme. Náš věkový průměr je okolo dvaceti let,“ uvedl kouč Jarošova a přiznal, že žádné velké změny se v zimní pauzu nechystají. „Peníze na získání cizích hráčů nemáme, řešili jsme to i na výboru. Pokud se spadne, tak z toho nebudeme dělat žádnou vědu.“ 

 

V zimní přestávce budou mít o čem přemýšlet hlavně v Boršicích u Blatnice. Jediné vítězství za celou podzimní sezonu nemohlo pro Boršičany znamenat nic jiného než poslední místo. Předseda klubu Milan Rejl vidí příčinu v nelichotivém postavení hlavně v morálce mužstva. „Naše poslední místo v tabulce vyplývá z fotbalového umění, nebo v našem případě spíš neumění hráčů a katastrofální tréninkové morálce. Pokud se budeme chtít zachránit, tak rozhodně budeme muset přivést nějaké posily a zlepšit přístup musí také hráči,“ dobře ví šéf klubu. Nejasná je také pozice trenéra Víta Kaštánka. „K tomu se musí vyjádřit celý výbor, ale zatím jsme žádné kroky nepodnikli,“ dodal Milan Rejl.

 

 

Na vyšší soutěž bychom měli – říká nejlepší střelec Okresního přeboru

 

Martin Orlovský je v Drslavicích spokojený, o změně dresu neuvažuje

 

Drslavice - Parádních dvaadvacet branek zdobí po podzimu nejlepšího střelce Okresního přeboru Martina Orlovského z Drslavic. Jeho kouč Přemysl Přecechtěl má pro svého kanonýra jenom slova chvály. „Pokud má mužstvo takového střelce, je to obrovské plus. Je to hráč, který se nebojí vystřelit i z pětadvaceti metrů. Martin dělá kapitána, a také jeho tréninková morálka je vzorná, je to špičkový fotbalista,“ říká o něm jeho trenér. Sedmadvacetiletý forvard je v Drslavicích spokojený a o žádné vyšší soutěži neuvažuje.

 

Šikovný střelec se uplatní v každém klubu. Neláká vás vyzkoušet si to třeba v sousedním Uherském Brodě?

 

Ani ne. Brod hraje v divizi, to by byl obrovský skok. Já ještě hraji pinec, a v Drslavicích jsem spokojený.

 

Po podzimu jste dal 22 gólů, je to váš střelecký rekord?

 

Letošní podzim je suverénně nejlepší, tolik branek jsem nikdy nedal ani za celou sezonu.

Minulý rok jsem dal asi patnáct gólů za celou soutěž.

 

Vzpomenete si na zápas, který se vám na podzim nejvíc vydařil?

 

To se nedá tak jednoznačně říct. Ve třech utkáních jsem dal čtyři góly, třeba Jarošovu jsem dal čtyři branky doma a v předehrávce jarního kola i venku. 

 

S kým si na hřišti nejlépe rozumíte? Kdo vám přihrával na nejvíc branek?

 

To je těžká otázka. Góly jsou dílem celého mužstva, ale nejvíc asi kluci ze zálohy - Mira Šrámek a Radek Mikulinec

 

Jste na druhém místě tabulky a na jaře můžete hrát o postup. Jak vidíte jarní boj o postup z vašeho pohledu?

 

To nevím, ale kdyby se to povedlo, tak bychom to asi zkusili. V Drslavicích není moc peněz, záleží to také na vedení klubu. Myslím si, že po fotbalové stránce na to máme, v přípravě jsme poráželi i mužstva z vyšších soutěží.

 

Zkuste se trošku představit po fotbalové stránce?

 

S fotbalem jsem začínal v Uherském Brodě, kde jsem hrával za dorost. Potom se to střídalo. Chvilku jsem hrál v Brodě a chvilku v Drslavicích, bylo to tak na přeskáčku. Půl roku jsem byl také v Hradčovicích, které tenkrát hrály Krajský přebor, ale tam jsem si zlomil ruku.

 

Takže to hodnotíte jako nevydařené angažmá?

 

Ne, to vůbec ne. Odehrál jsem tam osm zápasů a dal tři góly, alespoň jsem získal nějakou zkušenost. Bylo to tam celkem dobré.

 

std

 

 Na titulní fotce Martin Orlovský. Foto: Antonín Šobáň