Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jaké své video vybrat jako jedno z posledních v tomto roce? Vybral jsem toto - děti na zkoušce folklorního souboru... Proč? Protože si myslím, že bychom měli sdílet hlavně to, co vyvolává v člověku naději, radost a dobrou vůli

Každý den při otevření internetu trnu nad tím, jak velké množství lidí sdílí příspěvky (nebo píše názory), jejichž hlavním účelem, nebo zcela jistě výsledkem, je vyvolání nenávisti a zloby. Vím, že s tím nic nenadělám, a vím, že se musím smířit i s tím, když se něco takového objeví u lidí, které mám rád a od kterých bych to nečekal.

Osobně jsem nikdy nic takového nedělal a nemám to v úmyslu ani v budoucnosti, stále věřím, že člověk by se měl snažit šířit především to, co působí na to dobré v člověku, tedy, co u něj vyvolává pozitivní náladu a chuť něčemu napomoci. To vůbec neznamená zavírání očí před světem a jeho problémy, jen jde o to, jak tento svět vnímáme a zda vidíme, jak obrovské množství věci nám dává důvod k optimismu a chuti do řešení oněch temnějších "koutů" života.

Mám rád tuto následující videoukázku, kterou jsem natočil ve folklorním souboru Nivnička, kam jsem někdy před sedmi lety začal chodit s naší první dcerou, před rokem se přidala další dcera a teď se už chodí dívat třetí dcera - není to nic neobvyklého, podobně je to v Nivničce u řady dalších rodin.

Mám tu videoukázku rád, protože když občas sedím na zkoušce Nivničky a pozoruji děti, uvědomuji si víc než jindy, jaká naděje je právě v dětech, jak záleží jenom na rodičích, lidech v jejich okolí, kantorech nebo vedoucích v nespočtu různých kroužků, jaké děti budou, v čem budou vyrůstat, co pro ně bude skutečně podstatné a v co se promění až budou dospělí.

Myslím si, že starost o děti spojuje rodiče všech kontinentů, barev, vyznání i životních stylů. Umět jazyky, založil bych světové stránky, které by se věnovaly běžnému životu dětí a jejich rodičů. Najednou bychom zjistili, že toho máme velmi mnoho společného, že všichni chceme pro děti svět, který bude lepší a šťastnější a proto není důvod k žádné nenávisti a vyvolávání toho, co v člověku probouzí strach a následně násilí.

Kdybychom vyzvali lidi všech národů a řečí, aby sdíleli videa, která jsou jim nejbližší, která jim přináší radost a naději, vsadím se, že ona videa by byla podobná - byla by to videa s jejich dětmi. Drtivá většina lidí touží po míru a přátelství, bohužel se zatím vždycky v historii stali obětí jedinců, kteří vyvolali nenávist a bolest netušených rozměrů - největší obětí takových běsů se nakonec staly děti... Mysleme na to, až zase budeme někomu pomáhat takovou nenávist vyvolávat a šířit.

RB          

 

 "Když náladu máš, je ti dobře, každému to řekni bodře, když náladu máš, tleskni do dlaní..." začíná tato ukázka a pokračuje krásnými vánočními písničkami...