Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jaké je vlastně dnešní Horňácko? Podívejte se na dvě Folkloriky z Horňácka v České televizi

Jestliže se tyto mé internetové stránky věnují Horňácku víc, než jakékoliv jiné stránky, nemůžu pochopitelně tady vynechat vysílání dvou posledních Folklorik. Obě se totiž týkaly Horňácka.

 

Tady je zatím předposlední Folklorika, věnovaná občanskému sdružení FUTRA, ale nejen jemu ... Šlo také o portrét Martiny Venclové, velmi zajímavé holky, které se přestěhovala z Veselí nad Moravou právě na Horňácko ...

 

A TADY si můžete pustit zatím poslední Folkloriku, která byla v televizi vysílaná 26. prosince.  Vánoční tradice a kolední obchůzka na Horňácku, zněl název tohoto dílu ...

 

Když jsem nad oběma díly přemýšlel, říkal jsem si, že ukazují dvě absolutně rozdílné tváře Horňácka.  Osobně je mi mnohem bližší ten první díl s Martinou Venclovou a dalšími mladými lidmi z občanského sdružení Futra, kterým Horňácko ještě něco říká a snaží se na něm vykřesat jakousi jiskřičku naděje - kupříkladu v tradici loutkového divadla, což můžete v pořadu vidět. Obraz toho, jak ve škole vytahují staré, zapomenuté a poškozené loutky z jakési krabice ve sklepě, je nezapomenutelný! Strašně moc držím loutkám a jejich novým majitelkám v jejich snaze palce ! 

Samozřejmě, o mnohém, co v dokumentu zazní, třeba z úst Martiny, by šlo diskutovat. "Toto místo je tak strašně silné, že mě to sem vždycky přitahovalo. Ty lidi jsou hodně svérázní, drsní, ale tím, že mají drsnou slupku, tak uvnitř jsou strašně čistí," říká Martina o Horňácku. Tož, nevím, nevím :)    

 

Druhý dokument Folkloriky z Horňácka, je velmi pěkně natočený, krásné prostředí, písničky, staré jizby, hrající hudci, známí folkloristé, kteří toho udělali pro Horňácku moc a moc. Ale všechno je to už jen umělé, umělé, umělé, výlet do dávné historie. Připomínka něčeho, z čehož už na Horňácku nezbylo vůbec nic. Kéž bych se mýlil !!!

Dnešní, současné Horňácko a především jeho centrum Velká nad Veličkou? To je nezájem lidí prakticky o cokoliv, poloprázdné hlediště na mnoha akcích, včetně těch, které se týkají lidové kultury...  Ano, vím, už slyším námitky proti mé předcházející větě, vždyť tolik cimbálových muzik nikdy dřív nebylo jako teď... A na Horňácké slavnosti je pořád plno ... Tak je snad něco v nepořádku?

Snad tedy lidé z Horňácka dojdou alespon podpořit ono loutkové divadlo, až přijde čas ukázat, jak to dnes na Horňácku se zájmem o ony dávné tradice jejich předků vlastně je...


RB