Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak vypadají na Slovácku hodky? Hodky z Dolního Němčí s muzikantem panem Hluckým, který ale v Hluku nežije.. A samozřejmě - staré šlágry!

Jak vypadají na Slovácku takové hodky? Zvláště, když jsou ve všední den? Tyto dvě otázky mě "vyprovokovaly" k otmu, abych v pondělí odpoledne vyrazil do Dolního Němčí, kde takové hodky po hodách měli.

Hodky začínaly ve tři a já si říkal, koho bych tak mohl se na slovácké vesnici bavit se, když dobře vím, že v takový všední den se na Slovácku už dávno nikde nezpívá. Lidé buď sedí doma, dělají na poli či zahrádce nebo tak možná ještě jezdí na kole.

Tož, co jsem viděl v pondělí odpoledne u "česnekářů" v Dolním Němčí, kteří už prý česnekáři ani nejsou, protože prý už pěstování česneku většina nechala?  No, nebylo tam až tak mrtvo, s výjimkou pozvaného muzikanta téměř nikdo nezpíval ani netančil, ale nálada nebyla špatná. Hodky v Dolním Němčí se odehrávají v tamním muzeu, což je ale "živá" budova, kde je normálně hospoda s posezením venku i vevnitř. Výborná věc takové "muzeum", kde to prostě žije a navíc je prostor pro velmi příjemné venkovní posezení.

Moc mě potěšil také tamní zvyk. Sednu, během chvilky se objeví paní hostinská a okamžitě mi dá na stůl tlačenku s chlebem a se slovy: "Vítám vás na hodkách." Tak, prosím, vítala každého. A pro mě byla "zosobněním" toho, co ještě občas dělá naše Slovácko srdečným kouskem naší matičky země. Mimochodem, paní hostinské neřekl nikdo z místních jinak, než Aničko, a já se dozvěděl, že tato paní Anička je vdova a po smrti svého muže se o provoz hospody přepečlivě stará. 

Tak, a teď k tomu, co je na videu. Na videu je muž, který všechny bavil a staral se o moc příjemnou atmosféru. Jmenuje se Jiří Hlucký, a narodil se v Hluku. Ale - už mnoho let žije v Dolním Němčí a ve skutečnosti se v minulosti ani nejmenoval pan Hlucký. Snad můžu prozradit, že než jeho tatínek rodinu přejmenoval, jmenovali se Nemravovi.

S pane Hluckým jsem si hodně i popovídal, protože on je vyhlášený muzikant, který se svou kapelou objezdil pěkné množství štrek a hrál s mnoha a mnoha muzikanty našeho regionu. Však na videu je také jeho povídání ...

 

RB

 

Tak první jedna lidovky v podání pana Hluckého. Ale stejně je to parády, když tak pěkně dojedete na vesnici a uslyšíte krásné české a moravské šlágry, které si zpívají další a další generace lidí. Jen kdyby takového zpívání a nálady bývalo více! Dyť se nestačíme ani ohlédnout, a z tohoto světa odejdeme tak rychle, jak jsme na něj přišli.

 

A tady už je povídání pana  Hluckého ...

 

No, a ještě jedna písnička ... Kéž je takových lidových muzikantů na Slovácku co nejvíce !!! A tady mrknu kamerou i do hospody ...