Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak to je s novoveským kácením stromů? Co na něj říkáte? A co říkáte na firmu Florstyl? (vráceno na stránky)

Vracím prosím sem na stránky první ze zablokovaných článků, nic jsem na něm nezměnil, vy, kteří jste si třeba vytiskli původní verzi, se o tom můžeme přesvědčit na vlastné oči. Za všemi informacemi si dál stojím, byť některé vzbudily trošku emocí.

Postupně jsem se dozvěděl, že mám mimo jiné stáhnout přílohu tohoto článku, protože jde údajně o soukromý dokument, a následně jsem se dozvěděl, ať vše stáhnu, protože jsem podle jedné své příbuzné dokonce vzdálený příbuzný majitele firmy - to jsem fakt netušil :) Bohužel, bylo mi líto, ale jak jsem se učil řadu let v MF DNES, na rodinné poměry nelze brát při psaní ohled - nebo případně takové psaní zcela odmítnout a přenechat kolegům, aby byla zachována nezávislost a objektivita psaného textu. Jelikož ale na tomto webu nemám možnost se na nějakého kolegu obrátit, budu v psaní pokračovat sám.

Po několika telefonátech lidí "kolem", zavolal v pátek samotný majitel firmy Florstyl a zeptal se, zda bychom se mohli setkat - na což jsem samozřejmě odpověděl kladně. Takže v pondělí dopoledne se sejdeme - o výsledku i názorech majitele pochopitelně tady na webu napíšu. K tomu bych snad jen dodal jednu novinářskou radu pro každého, kdo je v médiích kritizovaný nebo o kom se novináři chystají psát.

Věřte mi, nejlepší je následující "taktika" - snažte se být s novinářem co nejvíce v kontaktu, snažte se mu poskytnout maximum možných informací, berte telefon, nevyhýbejte se mu, i když ho třeba nenávidíte, proklínáte a nejraději byste mu zavřeli pusu. Tím, že s nim budete slušně a pravidelně komunikovat, máte největší šanci ovlivnit to, co napíše. A pokud napíše něco kritického, věřte, že v případě vašeho mlčení by takto kritika byla ještě větší - protože by novinář postrádal vaše informace a stanoviska. Mimochodem, i v případě psaní o Synotu, jsem majiteli panu Valentovi nabízel přes jeho "mluvčího", možnost udělat klasický novinářský rozhovor. Velký, podrobný, s klidem by ho mohl i autorizovat, byť zákon autorizaci nenařizuje, velmi mě zajímají jeho názory. Bohužel se neozval...

Pokud jde o podrobnosti mého dřívějšího článku na téma kácení stromů a Florstylu, vrátím se k nim později. Snad bych nyní napsal jen jednu větu: V případě zakázek na kácení stromů i zakázek na mnoho a mnoho jiných věcí, by bylo všechno snadnější, kdyby obce, města, kraje a státní úřady publikovaly na webu informace o všech výběrových řízeních, tedy, jaké bylo zadání, kdo se do výběru přihlásil, s jakou nabídkou, a samozřejmě kdo a proč vyhrál. Zkuste naschval něco takového na internetu najít - možná se vám to výjimečně podaří...

 

A TADY už je původní článek z minulého týdne:

Člověka musí píchat u srdce a být mu smutno, když vidí, jak kvapem mizí z mnoha míst stromy. Každé takové "mizení" by si zasloužilo detailní zmapování, já se v tomto přípěvku věnuji Ostrožské Nové Vsi, kterou mám nejvíc nablízku - ještě tedy s Uherským Ostrohem, kde také stromy zmizely, ten si ale nechám na příště.

Nejdříve bych měl napsat, že podrobný článek o tomto novoveském kácení vychází v tomto čísle časopisu Krajem svatého Antonínka, kde jsem se snažil popsat, co všechno bylo pokáceno, proč, za jakých okolností, a co bude následovat. Jelikož ale do časopisu nejde dát mnohostránkové dokumenty, týkající se tohoto kácení a sázení nových stromků, dávám dokument sem a web. 

Dal jsem tedy do přílohy tohoto článečku dokument s názvem REVITALIZACE ZELENĚ V ULICI LHOTSKÁ A PARKU HRDINŮ. Pokud bych ho měl přeložit do srozumitelné řeči, jde o mnoho stránek, na kterých je detailně popsáno, co se bude dít na místech, odkud zmizely desítky stromů a keřů - vše tedy popisuje firma Florstyl (dříve Floart), která tuto revitalizaci dělá.

Chtěl jsem přidat sem na web i druhý dokument, ještě zásadnější, který se zabývá tím, proč bylo například pokáceno 49 velkých bříz. Bohužel tento dokument (Dendrologický průzkum) má takový formát, že na internet nejde umístit. Pokud někdo budete chtít, pošlu vám jej mailem. Tento dokument, který je vlastně ortelem nad stromy, vypracovali poněkud překvapivě přímo lidé od firmy Florstyl - Ing. Anna Vystrčilová a Ing. Pavel Stalčík. Z něho mimo jiné vyplývá, že 22 stromů mělo podle nich například prohnilý kmen nebo byly přestárlé. Zbytek byl v pořádku. 

Ptáte-li se na můj názor, novinář se nemůže řídit city, pocity ani dojmy (natož nějakými osobními sympatiemi nebo známostmi), ale pouze fakty, pokud možno úplným maximem faktů. V tomto případě přiznávám, že fakta nadále shromažďuji. Například taková firma Florstyl si "zaslouží" pořádné novinářské zmapování, a to z různých důvodů - jeden z nich je jistě ten, že v našem regionu se dostala ke všem zakázkám, které se týkají zeleně. Slyším o ní mnoho názorů i informací, pokud máte také nějaké, prosím, ozvěte se mi do mailu nebo na mobil.

Jak píši i v časopisu, například k zakázce v Ostrožské Nové Vsi se Florstyl dostal tak, že - jak mi sdělil místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek - jednoho dne přišel jeden ze zaměstnanců firmy na noveskou radnici zrovinka ve chvíli, kdy Novovešťané dostali dotaci (725 000 korun) na úpravu zeleně v obci - a pak firma vyhrála výběrové řízení. A podobně firma působila či působí v Boršicích u Blatnice, Uherském Ostrohu a Hluku - to jmenuji jen místa, která jsou v mém nejbližším okolí.

Pokud jde o samotnou Ostrožsko Novou Ves, musím jako novinář vnímat nejen skutečnost, že celý park je nyní pokácený, ale musím dopřát sluchu také těm, kteří toto pokácení obhajují, což je v tomto případě novoveská radnice. Ta argumentuje především tím, že podle ní nastal nejvhodnější okamžik pro celkovou rekonstrukci zeleně v obci, vzhledem k dotacím, které obec na tuto akci v celkové hodnotě 1,4 milionu získala. Je to rozhodnutí ve prospěch budoucnosti a mladé generace - tak asi zní nejčastější věta z radnice.

Kde je pravda? Jaká jsou všechna fakta v Ostrožské Nové Vsi a mnohde jinde, kde stromy padly k zemi? Musím odpovědět větou, která je možná až příliš alibistická: Vážení čtenáři, snažte se dostat k co nejvíce informacím a poté si udělejte sami svůj vlastní názor. Já se "jenom" snažím, abyste teď i v budoucnosti měli těchto informací či faktů co nejvíce.

RB
  

 

   Ostrožská Nová Ves - březen 2010 (foto:RB)

 

 

 ... stejné místo o několik dnů později...

 

 

  A Uherské Hradiště. Vjíždím do tohoto svého oblíbeného města se stále větším strachem, protože vím, že mě čeká pohled na další a další rány, kterými je tomuto městu ubližováno. Stromy tam mizejí týden co týden, člověku je hodně smutno, toto nepůjde napravit za rok ani za deset let.... V takových chvílích myslím často například na Francii, mají tam spoustu nádherných alejí a parků, uprostřed měst i u silnic, nezbývá než sednou do auta a opustit tuto naši realitu...