Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak Slovácko oživilo naději na záchranu - Švancara pojede na výlet Dacií

1272724364-slovacko-boleslav-3-012

Jak už určitě víte, fotbalové Slovácko udolalo v boji o naději na záchranu v první lize Mladou Boleslav 1:0.


První poločas byl ale ze strany domácích katastrofální, první střela na branku soupeře přišla až někdy v závěru poločasu. Po obrátce se hra Slovácka zlepšila a parádní střela Václava Ondřejky rozhodlo o důležitém vítězství domácích.

„Stáli při nás všichni svatí, možná to bylo tím, že se dneska pálily čarodějnice. Musím přiznat, že zápasu by spíše slušela remíza,“ řekl sympaticky mimo jiné po zápase nový kouč Slovácka Miroslav Soukup.

Začátek utkání měl neobvyklý úvod. Domácí fanoušci bojkotovali mizerný výkon Slovácka z uplynulého kola a kotel nejvěrnějších zůstal na nějaký čas prázdný.

Fanoušci Slovácka 14 minut stávkovali


Veledůležitý zápas Slovácka proti Mladé Boleslavi měl za sebou úvodních pár minut, ale sektor B3 na stadionu Miroslav Valenty zůstával nezvykle prázdný. Tedy právě ten sektor, ve kterém se schází ti největší fanoušci domácího mužstva – srdcaři a kotelníci Slovácka.   V kotli většinou najdete mladé příznivci Slovácka, kteří neváhají jet za svým milovaným klubem třeba na druhý konec republiky – třeba do Kladna. V pátečním utkání byl právě uplynulý zápas na Kladně důvod proč se fanoušci rozhodli bojkotovat začátek důležitého duelu.

Místo hromových chorálů vítala tak hráče jenom obrovská vlajka natažené přes sedačky vzpomínaného sektoru a nezvyklé ticho. Přesně po čtrnácti minutách hry se ale začal kotel znovu zaplňovat. „Byli jsme rozmístnění po zbývajících tribunách, prostě tam, kde bylo místo a čekali jsme na povel, který nás zavolá zpátky do kotle. Ta naše odmlka ze začátku zápasu byla reakce na ostudný výkon na Kladně. My věříme, že se zachráníme, ale hlavně musí věřit naši hráči,“ vysvětlovali o poločase „kotelníci“ Michal Koutský z Bojkovic a Radim Šalplachta z Ostrožské Nové Vsi.
Největší idol domácích fanoušků Petr Švancara byl reakcí kotle překvapený. „Já jsem to nečekal. Jsou naštvaní, to k tomu patří. Říkal jsem si, že je v tom tichu překvapíme a dáme nějakou branku, ale v první půlce jsme byli fakt špatní. To co předvedl kotel po patnácti minutách, když se vrátil, tak to mě fakt dokázalo nakopnout. Začalo se tleskat a povzbuzovali nás snad ještě víc jako obvykle –bylo to nádherné,“ komentoval nezvyklou situaci na tribunách domácí útočník.

Švancara po výhře musí splnit slib -  pojede na výlet Dacií


Zraněná ruka – vyléčené srdce. To bylo velmi přesné uvedení Petra Švancary tiskovým mluvčím Slovácka na pozápasovou tiskovou konferenci. I když měl útočník Slovácka zlomenou kůstku na levé ruce, tak hlavně v druhém poločase své fanoušky rozhodně nezklamal. „Jestli mně dovolíte, tak já bych chtěl především poděkovat traumatickému a chirurgickému oddělení ve Zlíně a našemu maséru Radku Smolčákovi. Co ti frajeři pro mě udělali, abych mohl nastoupit je něco neskutečného. Klobouk dolů před nimi,“ začal domácí útočník svůj téměř obvyklý monolog a přešel k hodnocení zápasu. „V první poločase jsem si nadával, proč do toho vůbec lezeš ty blbe. Celá moje hra byla taková nemastná -neslaná, centry tam chodily na nikoho, ale do poločasu byly naše akce mrtvé od všech,“ kritizoval výkon mužstva v prvním poločase Švancara.

Po obrátce přišlo na hřiště docela jiné Slovácko, jako vyměněný byl také útočník Petr Švancara. „Nebudeme říkat, že první půlka byla dobrá. Je jasné, že všichni lidi nás po poločase pasovali na jasného sestupujícího. Neměli jsme jedinou šanci a v kabině jsme si to vyříkali a nebyly to rozhodně žádné fráze. Na druhou stranu musíme říct, že Boleslav byla vynikající. Nevzpomínám si, že by tady hrál někdo lepší fotbal. Takový Sylvestre – já se divím, co ten frajer v naší lize vůbec dělá. Kúdela také hodně zlobil, hlavně jeho střely z dálky byly strašně nebezpečné,“ pěl slova chvály na hostující mužstvo domácí střelec.  

Tři minuty po poločase se ale mohli radovat domácí. Po akci Švancary se nedokázal ze slibné gólové pozice prosadit Martin Kuncl. Po zápase mu jeho nahrávající spoluhráč určil trest za neproměněnou šanci. „To si vyříkáme ještě v autě, hned jak vyjedeme za Hradiště, tak bere plnou nádrž. Je to neskutečné, že ten Ukrajinec (Kuncl, pozn. aut.) to nedal,“ kritizoval se smíchem Švancara svého spolucestujícího, se kterým dojíždí do Uherského Hradiště z Brna.

Pět minut před koncem zápasu byl Petr Švancara vystřídaný. U lavičky domácích se okamžitě pustil do debaty s jedním fanouškem, který seděl těsně nad střídačkou Slovácka. „Jestli to udržíme, tak ti slibuji, že se v té Dacii projedu,“ hlásil směrem do hlediště. Po zápase potom neobvyklou sázku vysvětloval.   
„Na zápase byl můj kamarád, který je majitel autosalónu Dacia v Brně. Já mu pořád říkám, že se mně ty auta vůbec nelíbí a na dálku jsem ho takto hecoval. Teď to musím splnit, ještě to nějak probereme, ale hlavně se musíme zachránit. Dnes to byl dobrý krok, ale rozhodnuto ještě zdaleka není,“ dobře ví idol domácích fanoušků.

„Filipko? Nebýt jeho, dostali jsme minimálně dvě branky. Klobouk dolů před jeho výkonem,“ chválil svého gólmana kouč SoukupPremiéru si v domácím prostředí odbyl nový kouč Slovácka Miroslav Soukup, který chválil své hráče hlavně za druhý poločas. Absolutorium si podle něho zasloužil hlavně gólman Miroslav Filipko. „Byl největší osobnost našeho mužstva. Nebýt jeho, tak jsme dostali minimálně dvě branky. Musím mu poděkovat, chytal na sto sedmdesát procent. Klobouk dolů před jeho výkonem.“

Sám brankář Slovácka ale nějakou velkou radost ze svého výkonu na sobě  příliš znát nedal
„Jsem tam na to, abych chytil něco navíc a výroky trenéra se mně nepřísluší komentovat.
Zažil jsem už i složitější zápasy a nepřikládal bych mému výkonu až takovou váhu. Sami víte, jaká je situace v tabulce a my hrajeme o všechno. Kdybychom dostali první branku, tak dotahovat ten náskok, by bylo hodně složité. Situace je v této chvíli pro nás stále stejná, do konce schází tři kola, ale já pevně věřím, že ligu tady zachráníme,“
řekl přesvědčivě domácí brankář Filipko.

Hrdina zápasu Ondřejka bude slavit až po sezoně


Až do zápasu proti Mladé Boleslavy se o nejlepšího střelce Slovácka dělil se stejně pětigólovým Petrem Švancarou. Jedenáct minut před koncem utkání se stal Václav Ondřejka nejlepším kanonýrem domácích. Svoji šestou branku vstřelil přesně v den svých dvaadvacátých narozenin.

Co říkáte na to, že jste se stal nejlépe střílejícím hráčem Slovácka a předstihl Švancaru?

Ale ono je to jedno, kdo ty góly dává. Nahrál mi už na čtyři branky a většinu akcí tvoří on, takže je to i jeho zásluha. Důležité je, že můj gól znamenal tři body.

Do gólové šance jste se dostal po dlouhém autu Tomáše Abraháma, byl to nacvičený signál?

Už předtím jsem měl šanci v podobné situaci, ale ta bohužel nevyšla. Já vím, kde to Tomáš háže, tak jsem se tam snažil naběhnout. Bylo to štěstí, že se to dostalo až ke mně. Balón jsem si zpracoval a ta střela se celkem povedla.

Nebylo to tedy tak, že jste zavřel oči a vystřelil?

Tak to určitě ne.

První poločas vypadal z vaší strany jako pokračování nepřesvědčivého výkonu z uplynulého kola na Kladně…

Báli jsme se, nahrávky byly nepřesně. Trenér zvolil sestavu ze zkušenějších hráčů a my jsme věřili, že ta šance přijde a v druhém poločase také přišla.

Bylo to hodně důležité utkání o záchranu. Byl jste víc nervózní jako v jiných zápasech?

To ani ne, připravovali jsme se stejně, tak jako na každý jiný zápas. Nějakou nervozitu jsem si nemohl připustit. I když musím říct, že hlavně v první půlce ten výkon nebyl ideální a možná nějaká nervozita na nás byla znát.

Co se dělo o poločase v kabině? Kdo z hráčů měl hlavní slovo?

Švanci, Zelí a Něma to doplnil (Švancara, Zelenka, Němčický). Něco jsme si řekli, než přišel trenér, který si k první půlce ještě řekl svoje připomínky.

Všiml jste si, že kotel domácích fanoušků protestoval proti vašemu výkonu na Kladně a jejich sektor byl ze začátku zápasu prázdný…

Určitě jsem si toho všiml, ale trenér nás připravoval na to, že musíme hlavně naplno bodovat a tady to nás nemohlo vyvést z míry. Bylo tam ticho, samozřejmě jsem to vnímal a na hřišti to bylo znát, ale my jsme se museli koncentrovat na samotný zápas a moc si toho nevšímat.

Narozeniny, vstřelený gól a výhra. To už je dobrý důvod k pořádné oslavě, ne?

Hned zítra po zápase máme trénink a v kabině mně řekli jak se mám chovat (směje se). Já si to nechám až na konec sezony, potom to teprve pořádně oslavím.


Slovácko - Mladá Boleslav 1:0

Branky: 79. Ondřejka. Rozhodčí: Jílek – Jiřík, Kubáň. ČK: 90. Brunclík (MB). ŽK: Kordula, Kubáň, Švancara, Ondřejka, Fujerik, Košút – Procházka, Brunclík. Diváci: 4225.

1. FC Slovácko: Filipko 1 – Abrahám 3, Kuncl 3, Košút 3, Kubáň 4 – Fujerik 3, Kordula 3, Zelenka 2 (88. Němčický), Svízela 5 (74. Cleber) – Ondřejka 2, Švancara 3 (86. Nestorovski). Trenér: M. Soukup.

Mladá Boleslav: Šeda 2 – Brunclík 3, Procházka 2, Janíček 3, Hrdlička 3 – Mendy 2, Sylvestre 3, Kúdela 1, Sedláček 3 (77. Fabián) – Chramosta 3, Táborský 2 (65. Bořil). Trenér: K. Stanner.


                             text a foto:   std

Posila: Poprvé byl na lavičce jako asistent trenér béčka Jiří Dekař

 

Třetí start: Teprve potřetí nasoupil na jaře od začátku Lukáš Zelenka. Jeho výkon? ",, Splnil co jsem od něj očekával," řekl na jeho adresu trenér Soukup

 

Muž zápasu: Svým šestým gólem zápas rozhodl Václav Ondřejka

 

Gólová radost: Valná hromada fotbalistů Slovácka po vstřeleném gólu

 

Výborná premiéra: Kouč domácích Miroslav Soukup se objímá po zápase s Petrem Švancarou

 

Zranění: Nemocná ruka Petra Švancary

 

Přímý přenos: Fotbal vysílala televize na ČT 4 živě